Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

UNDP: Razvoj vitalnosti opština kroz prevazilaženje migrantske krize (rok: 1.8.2016.)

Objavljeno 21.07.2016.

undp - logoProgram Ujedinjenih nacija za razvoj, u okviru projekta “Razvoj vitalnosti opština kroz prevazilaženje migranske krize” koji finansira Vlada Japana, raspisuje konkurs za organizacije građanskog društva, lokalne medije i kancelarije za mlade u Srbiji.

Projekat „Razvoj vitalnosti opština kroz prevazilaženje migrantske krize“ koji je finansirala Vlada Japana sprovodi se u cilju smanjenja verske, rasne i etničke netrpeljivosti prema migrantima kao i upozorenje na pojačan radikalizam na lokalnom nivou. Projekat ima u planu to da ostvari kroz informisanje građana i uključivanje organizacija građanskog društva u procese edukacije i osnaživanja zajednica.

Nepovratna novčana sredstva (grantovi) biće dodeljena organizacijama građanskog društva (OCD), medijima, omladinskim organizacijama, kancelarijama za mlade u cilju podizanja nivoa svesti o ljudskim pravima migranata, žena, dece, ali i ranjive populacije u lokalnim zajednicama. Jačanjem društvene kohezije u lokalnim sredinama i stvaranjem stabilnih zajednica ostvaruje se potencijal za lakše prihvatanje migranata, ali i smanjenje svih onih problema i strahova koje su građani naveli da ih opterećuju. Sprovođenjem projektnih aktivnosti pored promocije ljudskih prava i univerzalnih vrednosti unaprediće se kapaciteti  opština/gradova na taj način stvoriti  se stabilna baza za otporniju infrastrukturu u slučaju novih kriza.

Ovim putem, UNDP poziva OCD, kancelarije za mlade, lokalne medije da podnesu predloge projekata koji se tiču jačanja društvene kohezije, kreiranje pozitivnog okruženja kao preduslova za prijem i integraciju migranata kroz mehanizme podizanja nivoa svesti opšte populacije, kroz rušenje stereotipa o migrantima i ublažavanje negativne precepcije prema novom stanovništvu kao i kroz aktivnosti namenjene pripremi migranata za nesmetano uključivanje u lokalne zajednice.

Predložene aktivnosti mogu uključivati:

  1. Korišćenje različitih sredstava komunikacije (društvenih medija, tradicionalnih medija, edukativnog/informativnog materijala kao i priča o ljudskim životima) u cilju informisanosti građana o problemima sa kojima se migranti suočavaju, i na predstavljanje građanima jasnije slike o profilu migranata građanima kako bi se smanjila negativna percepcija
  2. Jačanje empatije prema migrantskoj zajednici u samoj lokalnoj zajednici, kao i svesti o pravima migranata i o potrebi za pomoći koju imaju, kao i o neprihvatljivosti i opasnosti koje krijumčarenje ljudi, eksploatacija, nasilje nad ženama migrantkinjama, decom i sl. Imaju po život lokalne zajednice.
  3. Istraživačke poduhvate, koji za cilj imaju analizu stavova u lokalnoj zajednici o migrantima, sredinama iz kojih oni dolaze, verske, socijalne, etničke i rasne distance, po uslovom da organizacija ima jasnu ideju o tome šta je tema istraživanja, domašaj i trajanje istraživanja, pristup objektima istraživanja, kao i plan o tome kako će se rezultati istraživanja predstaviti širokoj javnosti u Republici Srbiji.
  4. Organizovanje različitih informativno-edukativnih aktivnosti (radionice, tribine, pozorišne predstave, projekcije filmova i sl.) koje za cilj imaju približavanje kulture zemalja iz kojih dolaze migranti, kao i razloge zašto napuštaju sopstvene domove i odlaze u druge države
  5. Realizaciju različitih aktivnosti koje za cilj imaju ukazivanje na opasnosti od krijumčarenja ljudi, trgovine ljudima, sprečavanje nasilja nad ženama i decom kroz informisanje stanovnoištva i migrantske populacije
  6. Ukoliko je to moguće, organizovanje interaktivnih radionica sa migrantskom populacijom koje za cilj imaju približavanje kulture Republike Srbije u cilju razumevanja i bolje integracije sa domicilnim stanovništvom
  7. Sprovođenje aktivnosti koje imaju za cilj uspostavljanje bliskih odnosa primajuće zajednice i migranata kroz organizaciju dečijih druženja, a u cilju smanjenja socijalne distance kod grupacije koja je najmanje sklona predrasudama.

Krajnji rok za podnošenje prijava je 1. avgust 2016.g. do 17 časova. Naknadno pristigle prijave neće se razmatrati.

Za sva pitanja vezana za procedure prijavljivanja na konkurs zainteresovani se mogu obratiti Projektu „RAZVOJ VITALNOSTI OPŠTINA KROZ PREVAZILAŽENJE MIGRANTSKE KRIZE“, elektronskim putem na nina.topic@undp.org.

Više informacija i projektnu dokumentaciju poražite na adresi www.undp.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]