Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

WeB4YES: Podrška EU u borbi protiv nezaposlenosti mladih

Objavljeno 17.09.2019.

WeB4YES: Podrška EU u borbi protiv nezaposlenosti mladih18 malih organizacija civilnog društva sa Zapadnog Balkana dobilo je grantove u ukupnom iznosu od 150.000 evra za aktivnosti u borbi protiv nezaposlenosti mladih.

Ceremoniju dodele grantova organizovala je Beogradska otvorena škola. Ugovore su dodelili izvršni direktor te organizacije Milorad Bjeletić i šef Operacija II Delegacije EU u Srbiji Štefen Hudolin.

Nezaposlenost mladih na Zapadnom Balkanu je goruće pitanje, a stope su među najvišima u svetu. One se kreću od 28,3% u Albaniji, 29,4% u Crnoj Gori i 29,7% u Srbiji, do 38,8% u Bosni i Hercegovini, 45,4% u Severnoj Makedoniji i 55,4% na Kosovu* (po podacima iz 2018. godine).

Kako bi pružila odgovor na ovaj izazov, Beogradska otvorena škola (BOŠ) pokrenula je regionalnu inicijativu WeB4YES (Organizacije civilnog društva Zapadnog Balkana za podršku zapošljavanju mladih), koja je osmišljena sa ciljem da obezbedi inovativne međusektorske pristupe i mladim nezaposlenim građanima i građankama regiona otvori mogućnosti za povećanje zapošljivosti i zapošljavanja.

Projekat ima za cilj da se suoči sa postojećim izazovima nedovoljne saradnje između aktera civilnog društva i javnih vlasti u procesima politike i odlučivanju u vezi sa reformskim procesom nezaposlenosti mladih. WeB4YES tim je sproveo regionalno istraživanje kako bi identifikovao glavne izazove u vezi sa zapošljivošću mladih, aktivnim merama tržišta rada za mlade, omogućavajući okruženje za omladinsko preduzetništvo i celoživotno preduzetničko učenje.

Na osnovu analitičkog izveštaja i regionalnih i nacionalnih konsultacija sa predstavnicima/ama javnog sektora, poslovnog sektora i organizacija civilnog društva, identifikovani su ključni izazovi politike u ovim oblastima.

Nakon pregleda izazova, ukratko je predstavljen skup preporuka koji pokrivaju važne aspekte zapošljavanja i preduzetništva mladih. Ove preporuke se dalje koriste za zagovaranje promena u klimi koja oblikuje obrazovanje, zapošljavanje i preduzetništvo mladih ljudi širom regiona Zapadnog Balkana.

„U trenutnom kontekstu, ne može se dovoljno naglasiti koliko su ključni programi poput WeB4YES: u regionu u kojem je nezaposlenost mladih i dalje veoma visoka i u kojoj se provode strukturne reforme sektora obrazovanja i osposobljavanja kako bi radna snaga bolje odrazila potrebe tržišta, doprinos OCD-a u osmišljavanju, sprovođenju i nadgledanju relevantnih javnih politika je ključan – uključujući i na lokalnom nivou“, kaže Hudolin.

Predstavnici i predstavnice organizacija čiji su projekti prihvaćeni i njihovih partnera prisustvovali su obuci za jačanje kapaciteta kako bi ojačali svoje kapacitete i znanje za sprovođenje projekta. Tokom obuke, eksperti/kinje iz Beogradske otvorene škole uputili su ih u sve segmente procesa implementacije projekta.

„Ova podrška ima za cilj da osnaži aktere civilnog društva da daju značajan doprinos rešavanju mnogih pitanja zapošljavanja i preduzetništva kroz svoje aktivnosti zagovaranja i nadzora na lokalnom nivou, i tako stavi veći fokus na potrebe mladih građana u kreiranju politika. Na ovaj način, male organizacije civilnog društva sa Zapadnog Balkana ojačaće svoje učešće u odlučivanju, ali i u osmišljavanju i sprovođenju inovativnih inicijativa koje se odnose na zapošljavanje mladih, zapošljivost i preduzetništvo“, kaže menadžerka programa iz Beogradske otvorene škole Jelena Manić Radoičić.

Osamnaest dobitnika grantova će implementirati projekte u oblasti zapošljivosti mladih i omladinskog preduzetništva tokom 2019. i 2020. godine. Projekat WeB4YES podržan je u okviru Civil Society Facility and Media Programme 2016–2017 – Consolidating Regional Thematic Networks of Civil Society Organisations od strane Evropske komisije. Trajaće 36 meseci, počev od januara 2018. Lista partnera, saradnika i lokalnih inicijativa je dostupna ovde.

*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]