Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Za najsiromašnije u EU 3,5 milijardi evra

Objavljeno 03.03.2014.

Evropski parlament je 25. februara potvrdio dogovor o pomoći najsiromašnijima koji je krajem 2013. postigao sa članicama EU, a predviđa 3,5 milijardi evra. To će omogućiti najsiromašnijim građanima EU da dobijaju pomoć u hrani i odeći koji će se obezbediti sredstvima iz Fonda za evropsku pomoć najugroženijima (FEAD) u periodu 2014-2020. Pomoć je, uprkos pokušajima članica da je smanje, ostala na istom nivou kao i u prethodnom budžetskom ciklusu. Program pomoći u hrani u EU je, nakon izbijanja ekonomske krize, bio u jednom trenutku, tokom 2011, doveden u pitanje, a članice su tražile da se izmeni način finansiranja te pomoći. Procenjuje se da u EU oko 50 miliona građana ne može da zadovoljni osnovne materijalne potrebe i da živi oko 4,1 miliona beskućnika.

Evropski poslanici su uspeli da izdjestvuju da sredstva za FEAD ostanu na 3,5 milijardi evra, dok su članice EU prvobitno htele da ta sredstva smanje na 2,5 milijardi evra. Za pomoć najsiromašnijima u hrani je u prethodnom budžetskom ciklusu od 2007. do 2013. bilo izdvojeno 3,5 milijardi evra.

“Uspeli smo da ostvarimo naše ključne ciljeve u jednogodišnjim pregovorima sa Komisijom i članicama – da povećamo budžet sa 2,5 na 3,5 milijardi evra, da osnažimo ulogu organizacija koje se bore protiv siromaštva, u osmišljavanju, vođenju i nadzoru programa i da pojednostavimo administrativne procedure”, rekao je izvestilac Evropskog parlamenta za FEAD Emer Kostelo (Costello), irski poslanik u grupi socijalista i demokrata u EP.

FEAD će zameniti Program za distribuciji hrane najugroženijima (MDP) koji je finansiran iz fondova Zajedničke poljoprivredne politike, što su pojedine članice poput Nemačke i Švedske osporile. Te zemlje su smatrale da je izdvajanje iz budžeta Zajedničke poljoprivredne politike u socijalne svrhe neopravdano i da nije u skladu sa pravilima Svetske trgovinske organizacije, a to je 2011. potvrdio i Evropski sud pravde. Evropska komisija je nakon toga iznela predlog nove, šire i znatno fleksibilnije šeme za program “Hrana za najsiromašnije”.

FEAD će se sastojaće od dva programa – za distribuciju hrane i osnovnih potrepština, i finansiranje mera socijalne inkluzije za najsiromašnije građane.

Novi program daje više prostora članicama kada je reč o nabavci i distribuciji hrane, a sredstva će moći da se koriste i za odeću i druge osnovne potrebe, poput obuće, sapuna ili šampona. Takođe, nacionalni programi za sredstva iz FEAD-a moraće da sadrže i mere koje će pomoći najsiromašnijima da izađu iz siromaštva.

“Ova sredstva predstavljaju značajnu podršku članicama u njihovim naporima da pomognu najranjivijim Evropljanima i govore o solidarnosti EU sa najsiromašnijima, koje je najteže pogodila ekonomska i socijalna kriza”, rekao je evropski komesar za socijalna pitanja Laslo Andor (Laszlo).

U 2011. gotovo četvrtina Evropljana ili 120 miliona ljudi bilo je izloženo riziku od siromaštva ili isključenosti iz društva, što je oko čeitri miliona više nego u 2010, navodi se u saopštenju Evropskog parlamenta.

Prema podacima Evropske komisije, oko 50 miliona građana ne može da zadovoljni osnovne materijalne potrebe.

Procenjuje se i da u EU živi oko 4,1 miliona beskućnika, među kojima su i mladi, migranti i porodice sa decom.

Savet EU još treba da uskoro formalno potvrdi dogovor, nakon čega će sredstva moći da se odmah korisiste, uključujući i za pokrivanje troškova napravljenih od 1. januara 2014.

Izvor: AFP i EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]