Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Životni vek se produžava, kod žena i na 90 godina do 2030.

Objavljeno 22.02.2017.

old-age - ilustracijaOčekivani životni vek bi trebalo da nastavi da se produžava u razvijenim zemljama i da se do 2030. kod žena približi i pređe 90 godina u zemljama kao što su Južna Koreja, Francuska i Japan, pokazala je studija koja je objavljena 22. februara u britanskom medicinskom časopisu Lanset (The Lancet). Pomeranje granice očekivanog životnog veka očekuje se i kod muškaraca, a razlika u očekivanom životnom veku među polovima će se smanjivati do 2030, naveli su istraživači. Srbija je među zemljama za koje se predviđa najmanje povećanje životnog veka i kod žena i kod muškaraca.

“Do nedavno, mnogi istraživači su smatrali da životni vek nikada neće premašiti 90 godina”, rekao je jedan od autora studije Madžid Ezati sa Imperijal koledža u Londonu.

Autori studije su, koristeći 21 matematički model kako bi procenili kako će se razvijati očekivani životni vek u 35 razvijenih zemalja, došli do zaključka da će Južnokorejke najverovatnije prve preći starosnu granicu od 90 godina do 2030. Tako bi očekivani životni vek male Južnokorejke rođene 2030. godine trebalo da dostigne 90,8 godina, a vek Francuskinja i Japanki 88,6 odnosno 88,4 godine.

I kod muškarca će prednjačiti Južnokorejci sa očekivanim životnim vekom od 84,1 godine, ispred Australijanaca i Švajcarca, 84 godine.

Prema statističkim podacima koje je prošle godine objavila Svetska zdravstvena organizacija, tri zemlje sa najvišim životnim vekom 2015. godine bile su Japan (86,8 godina), Singapur (86,1 godina) i Španija (85,5 godina) kod žena, i Švajcarska (81,3 godine), Island (81,2 godine) i Australija (80,9 godina) kod muškaraca.

Po skali iz najnovije studije objavljenoj u britanskom Gardijanu životni vek u Srbiji je 2010. bio malo iznad 70 godina za muškarce, a očekuje se da će 2030. biti oko 74 dok je za žene bio oko 75,5 godina 2010, a očekuje se da će porasti na oko 78 godina, 2030. godine.

Srbija je zajedno sa SAD, Japanom, Švedskom i Makedonijom među zemljama sa najmanjim očekivanim povećanjem životnog veka i kod žena i kod muškaraca.

S druge strane, Južna Koreja će zabeležiti najveći skok u očekivanom životnom veku, tako da će Južnokorejke rođene 2030. doživeti u proseku 90,8 godina,što je 6,6 godina više nego one rođene 2010.

Druge zemlje takođe su napredovale, kao što je Slovenija koja u istom periodu očekuje se produženje životnog veka za dodatnih 4,7 godina kod žena i 6,4 godina kod muškaraca.

Studija pokazuje da se situacija neće promeniti do 2030. godine u Sjedinjenim Američkim Državama gde je životni vek već niži nego u većini razvijenih zemalja. Očekuje se da će porasti sa 81,2 godine 2010. za žene na 83,3 godine 2030, a za muškarce sa 76,5 godina na 79,5 godina. Slični podaci navode se za zemlje kao što su Hrvatska ili Meksiko, navodi studija.

Istraživači kao razlog za slabiji rast navode velike nejednakosti, nedosatak univerzalnog zdravstvenog sistema, visoke stope smrtnosti dece i majki, visoku stopu ubistava i i posebno visoku gojaznost.

Južna Koreja se trudi da poboljša pristup lekarskoj nezi i da promoviše bolju ishranu kod dece i tinejdžera. Ta zemlja takođe ima manje gojaznih, i stopu pušača među ženama znatno nižu neg u drugim razvijenim zemljama, navode istraživači.

Kada je reč o razlici u životnom veku muškaraca i žena koji ide od 3,9 godina na Novom Zelandu na 8,5 godina u Poljskoj 2010. godine, ta razlika bi trebalo da se smanji u svim zemljama do 2030.

To neće biti slučaj u Meksiku gde bi životni vek žena trebalo da se produži u odnosu na muškarce, kao i u Čileu, Francuskoj i Grčkoj u kojim će jednako povećavati očekivani životni vek muškara i žena.

“Muškarci tradicionalno vode manje zdrav način života i zbog toga imaju i kraći životni vek. Oni su više pušili i pili i bili su često žrtve nesreća ili ubistava. Ali način života žena i muškaraca su sve sličniji pa se smanjuju razlike i u životnom veku”, rekao je profesor Ezati.

Izvor: AFP, Gardijan; preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]