U sredu, 1. oktobra 2014. godine, povodom Međunarodnog dana starijih osoba u 13 časova u Svečanoj sali Crvenog krsta Srbije održana je konferencija za štampu. Ovogodišnji slogan za obeležavanje 1. oktobra je “Nе zаpоstаvimо niкоgа: prоmоvišimо društvо zа svе gеnеrаciје”. Izаbrаn је sа ciljеm dа sе skrеnе pаžnjа јаvnоsti nа činjеnicu dа ćе stаrеnjе pоpulаciје i demografska tranzicija оblikоvаti ključnе izаzоvе zа rаzvој sа kојimа sе svеt suоčava u 21. vеku. Ciljеvi оvоgоdišnjе kаmpаnjе usmеrеni su nа isticаnjе ključnih principа nа kојimа pоčivа аgеndа rаzvојnоg plаnа UN nакоn 2015. gоdinе, kоја nikоgа nе zаpоstаvljа i uključuје pitаnjа kоја nајvišе brinu stаriје оsоbе.
Na Konferenciji za štamu je predstavljen Globalni indeks starenja i najnovije izdanje časopisa “Gerontologija”, čiji je izdavač Gerontološko društvo Srbije. O globalnom Indeksu starenja govorila je Nataša Todorović, koordinator Programa brige o starijima Crvenog krsta Srbije, a o časopisu “Gerontologija” dr Miloš Nemanjić, predsednik Gerontološkog društva. Drugo godišnje izdanje ovog jedinstvenog indeksa koji meri kvalitet života i dobrobiti starijih osoba pokriva 96 zemalja, što predstavlja 91% ukupnog broja starijih u svetu starosti od 60 i više godina. Prošle godine je Srbija na 64. mestu od 91 zemlje, Švedska je bila na prvom mestu, da li su se podaci promenili? Naša vizija je svet u kome će svi stariji i žene i muškarac ispuniti svoj potencijal i moći da vode dostojanstven, aktivan, zdrav i siguran život.
Kliknite da saznate više o Globalnom indeksu starenja (.ppt).
Starenje populacije danas predstavlja jedan od najvećih uspeha čovečanstva. Istovremeno, starenje stanovništva predstavlja i jedan od najvećih izazova i postavlja pred države i društva sve veće ekonomske i socijalne zahteve. Neophodno je istaći da je širom sveta udeo osoba starijih od 60 godina u populaciji u porastu, a taj porast se i dalje nastavlja usled opadajućeg nataliteta s jedne strane, a sa druge strane usled povećane dugovečnosti. Očekivanja su da broj osoba starijih od 60 godina poraste od 600 miliona u 2000. godini na preko 2 milijarde u 2050. Od 2000. godine u svetu je broj starijih od 65 godina veći od broja dece do 5 godina, a procena je da će do 2050. godine biti više starijih nego dece do 15 godina starosti. Potrebno je prilagoditi socijalne i zdravstvene usluge trendu demografskog starenja i takođe promovisati aktivno starenje koje počinje već u detinjstvu kroz promovisanje zdravih stilova života, obrazovanja i volontiranja.
Svesna neophodnosti drugačijeg društvenog odnosa prema starijim osobama, koji se više ne može svoditi samo na zadovoljenje osnovnih egzistencijalnih potreba, Organizacija ujedinjenih nacija donela je niz dokumenata od presudnog značaja za ovu oblast. Jedan od njih je Rezolucija Generalne skupštine UN, od decembra 1990. godine, kojom se 1. oktobar proglašava Međunarodnim danom starijih. U našoj zemlji ovaj datum se obeležava od 1991. godine. Kao i ranijih godina, Crveni krst Srbije, Gerontološko društvo Srbije i mreža HumanaS koriste priliku da sa jedne strane ukažu na tešku situaciju u kojoj se nalaze neki od naših starijih sugrađana, a sa druge strane na potencijal koji starije osobe imaju u društvu i njihov neprocenjivi potencijal.
U aktivnosti koje će, kao deo obeležavanja Međunarodnog dana starijih, biti organizovane 1. oktobra 2014. godine ubraja se i poseta delegacije starijih volontera i korisnika Crvenog krsta Srbije pomoćniku Ministarsva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja g-đi Branki Gajić . Ovo je deo globalne kampanje “Starenje zahteva akciju” u okviru koje starije osobe odlaze kod donosioca odluka i pokušavaju da im predoče sa kakvim se problemima suočavaju.
Ujedno će se tokom oktobra u 21 opštini u Srbiji edukovati stariji članovi grupa samopomoći na temu ljudskih prava starijih, a ova aktivnost se realizuje u okviru projekta “Unapređenje ljudskih prava starijih u Srbiji” koji sprovodi Crveni krst Srbije u partnerstvu sa organizacijom “HelpAge International” iz Velike Britanije, a koji finansira EU.
Organizacije Crvenog krsta imaju veliku ulogu u obeležavanju ovog datuma i skretanju pažnje na položaj starijih, u stvaranju pozitivne slike o starijim sugrađanima i u razvijanju međugeneracijske solidarnosi na lokalnom nivou. Stariji volonteri Crvenog krsta već dugi niz godina promovišu koncept aktivnog starenja kroz angažovanje u različitim projektima i programima. Broj volontera koje ima Crveni krst je 60.000, od čega 20% čine stariji, čime pokazuju da nisu pasivni činioci zajednice, već kao aktivni volonteri doprinose razvoju društva, a društvo ima višestruku dobit.
Izvor: Crveni krst Srbije, Gerontološko društvo Srbije
Napiši komentar