Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Besplatna pravna pomoć izbeglicama i interno raseljenim licima

Objavljeno 30.10.2013.

Pravna pomoćProjekat “Podrška sprovođenju strategija za interno raseljena lica, izbeglice i povratnike – pravna pomoć” realizuje se sa ciljem da se poboljša pružanje pravne pomoći i zastupanje izbeglih i raseljenih lica u mestima predratnog boravišta kako bi im se pomoglo u zaštiti i ostvarivanju prava. Takođe, Projekat pruža pravnu pomoć povratnicima po osnovu Sporazuma o readmisiji. Projekat finansira Evropska unija, a realizuje konzorcijum predvođen Diadikasia Business Consultants S.A.  Projekat je počeo sa radom  decembra 2012. i  trajaće do juna 2014.

Ciljne grupe obuhvaćene Projektom jesu interno raseljena lica sa Kosova i Metohije, izbeglice iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, kao i povratnici po osnovu Sporazuma o readmisiji. Korisnik Projekta je Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije.

Realizacijom Projekta predviđeno je ostvarivanje sledećih rezultata:

  • Pružena besplatna pravna pomoć interno raseljenim licima, izbeglicama i povratnicima na način kojim se obezbeđuje potpuno ostvarivanje njihovih ljudskih prava
  • Unapređeno praćenje i izveštavanje o stanju ljudskih prava i  zakonodavnim promenama i drugim temama koje utiču na izbeglice i interno raseljena lica
  • Povećana dostupnost informacija koje su neophodne za ostvarivanja prava izbeglicama, raseljenim licima i povratnicima. Ove informacije biće dostupne relevantnim institucijama na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou.

Planirani rezultati ostvaruju se kroz aktivnosti pružanja pravne pomoći raseljenim licima, izbeglicama i povratnicima (zastupanje interno raseljenih lica pred sudovima  i drugim relevantnim institucijama na Kosovu i Metohiji; izrada pravnih dokumenata – podnesaka za izbeglice iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske; pisanje izveštaja o temama koje se tiču ostvarivanja prava izbeglica i raseljenih lica; pružanje pomoći prilikom prikupljanja dokumenata povratnika; prenošenje primera najbolje prakse i iskustva pri pružanju pravne pomoći izbeglim i raseljenim licima)  i informisanja ključnih zainteresovanih strana u Projektu (Internet stranica Projekta, distribucija i emitovanje štampanog i audio-vizuelnog materijala, besplatne info-linije, informativne terenske posete naseljima sa povratnicima i raseljenim licima, medijsko pokrivanje uspešno rešenih slučajeva Projekta, organizovanje javnih događaja-skupova).

Projektni tim nastoji da obezbedi uživanje ljudskih prava interno raseljenim licima u mestima njihovog predratnog boravišta na način koji je  predviđen domaćim i stranim zakonima i dokumentima. S obzirom da se najveći broj nerešenih pravnih slučajeva odnosi na imovinu, pravnici angažovani na Projektu najviše se bave slučajevima povrata imovine i naknade štete, drugim imovinskim pitanjima (nelegalno zaposedanje imovine, prevarne transakcije i otuđenje imovine, nelegalna eksproprijacija imovine….), kao i pitanjima privatizacije.

Pored prava na imovinu, Projekat je posebno usmeren na ekonomska i socijalna prava, kao i zabranu dikriminacije raseljenih lica. Jedan od osnovnih sredstava pravne zaštite kojim se koristi tim pravnih stručnjaka angažovanih na Projektu jeste direktno zastupanje pred sudovima i drugim relevantnim institucijama na Kosovu i Metohiji.  To je jedinstvena odlika ovog Projekta.

Pored neposrednog rada sa klijentima, Projekat radi i na identifikaciji institucionalnih i zakonodavnih nedostataka i problematične prakse koja imaju negativan uticaj na ostvarivanje prava raseljenih.  Tim pravnika kontinuirano izveštava o problemima sa kojima se susreću u svom svakodnevnom radu. Svoja zapažanja analiziraju u skladu sa važećim standardima i objavljuju u tematskim izveštajima dostupnim za javnost.

Što se tiče izbeglih lica, projektni tim nastoji da izbeglicama iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine omogući da ostvare svoja prava u mestima odakle su izbegli. U tom cilju, pravni tim Projekta pruža besplatnu pravnu pomoć i pravne savete izbeglicama u pripre manju pravnih dokumenata -podnesaka (tužbe, žalbe….), i to najviše iz oblasti povrata i obnove imovine, stanarskih i penzionih prava. Pravni tim Projekta ne zastupa izbegla lica iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske pred sudovima i relevantnim institucijama tih država, ali im pomaže kako bi bili u mogućnosti da se sami zastupaju pred tim institucijama.

Projektni tim takođe nastoji da obezbedi povratnicima na osnovu Sporazuma o readmisiji da ostvare svoja prava po povratku u Srbiju. Pravni stručnjaci pružaju besplatne pravne savete i informacije o mogućnostima ostvarivanja određenih prava  i pružaju pomoć u prikupljanju dokumenata kako bi ostvarili  ta prava.  Projektni tim teži da putem direktnog kontakta i posetama mestima boravka povratnika pomogne povratnicima pri povratku u zajednicu kroz specifične aktivnosti.

Više informacija o projektu „Podrška sprovođenju strategija za interno raseljena lica, izbeglice i povratnike – pravna pomoć“ potražite na sajtu www.pravnapomoc.org, kao i u informativnom biltenu koji projektni tim objavljuje jednom u dva meseca.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]