Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Brže do zapošljavanja i osnaživanja društveno-ekonomskog položaja Roma i Romkinja

Objavljeno 15.07.2021.

Potpisivanje Izjave o namerama i početku dijaloga o zapošljavanju i boljoj socijalnoj uključenosti mladih Roma i Romkinja u Republici SrbijiVlada Republike Srbije, UNHCR, UNDP i Nacionalni savet Roma potpisali su 7. jula 2021. godine u Palati Srbija zajedničku Izjavu o namerama i započeli dijalog o zapošljavanju i boljoj socijalnoj uključenosti mladih Roma i Romkinja u Republici Srbiji. U ime Vlade Srbije, u okviru tematskog dijaloga „Mladi Romi i Romkinje nosioci promena“, izjavu o namerama je potpisala Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Čomić je naglasila da će Romi ubuduće uvek biti uključeni u razgovore o pitanjima koja se tiču njihove sudbine, kao i da će uskoro postojati jasan plan o boljem životu za Rome i Romkinje, šta je čiji zadatak, uz definisane troškove i odgovornost. Uz podršku agencija Ujedinjenih nacija (UN) i učešće nove generacije Roma, Srbija će imati jasan plan šta nas čeka i kakav je to bolji život za Rome i Romkinje u godinama pred nama.

Čomić je izrazila očekivanja da je ovakav put dobar i za romsku zajednicu i za većinu, zato što očovečuje naše društvo i ukida nemilosrdnost i diskriminaciju prema Romima.

„Romi su deo Srbije, a Srbija je njihova matična država”, naglasila je Čomić.

Stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap istakla je da bi veća zaposlenost mladih Roma i Romkinja imala višestruke koristi za celo društvo.

„U partnerstvu sa Vladom Srbije i UNHCR-om, UNDP poziva na veće zapošljavanje mladih obrazovanih Roma i Romkinja, posebno u javnoj upravi. To će doprineti boljoj socijalnoj inkluziji Roma, dati romskoj deci pozitivne primere na koje mogu da se ugledaju, ali i pomoći Srbiji koja se suočava sa visokom stopom emigracije, da iskoristi sve ljudske potencijale društva”, istakla je Pikap.

Šefica Predstavništva UNHCR u Srbiji Frančeska Boneli rekla je da je cilj zajedničke Izjave o namerama i saradnje sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i drušveni dijalog, UNDP i Nacionalnim savetom za romsku manjinu promovisanje ljudskih prava i uključenost osetljivih društvenih grupa.

„Romi, izbeglice, interno raseljna lica i druge ugrožene grupe, a posebno mladi među njima, imaju mnogo potencijala i svojim ljudskim kapitalom mogu u značajnoj meri da doprinesu napretku čitavog društva. Naša uloga je da pružimo podršku vlastima kako bi svaki pojedinac imao priliku da pruži pun potencijal. UNHCR je spreman da radi sa njima i za njih”, navela je Boneli.

Na tematskom dijalogu su, kao primer dobre prakse, predstavljeni rezultati projekta „Lokalne inicijative za socijalnu inkluziju Roma i Romkinja u Srbiji”, koji su zajednički sprovodili UNDP i UNHCR. Zahvaljujući ovoj inicijativi 65 mladih Roma i Romkinja radili su kao volonteri UN-a u lokalnim institucijama i nevladinim organizacijama, gde su stekli nova znanja i iskustva, a njih 26 je nakon završetka volontiranja pronašlo posao. Važan rezultat projekta je i veća motivacija institucija na lokalnom nivou da nastave da angažuju predstavnike romske zajednice da rade na poboljšanju uslova života osetljivih grupa. U projekat su od ove godine uključeni i mladi iz izbegličke populacije.

Izvor: minljmpdd.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]