Poljoprivredne škole u Vojvodini pokazale su da shvataju pojam i značaj održivog razvoja, tako što su prepoznale važnost korišćenja obnovljivih izvora energije i prijavile se na konkurs na temu “Korišćenje sopstvene biomase u energetske svrhe u poljoprivrednim školama”, zahvaljujući kojem su dobile bespovratna sredstva od Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine.
Za najviše mesec dana učenici poljoprivrednih škola u Bačkoj Topoli, Baču, Futogu, Zrenjaninu i Somboru moći će da koristi svog vrednog rada osete na svojoj koži u vidu boljeg grejanja, kao i pogodnosti koje pružaju natrijumske lampe u rasadu koje su takođe obezbeđene ovim projektom.
Pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine Radosav Striković objašnjava da je upotreba obnovljivih izvora energije u poljoprivrednim školama bitna i iz ekoloških i iz praktičnih razloga.
– Poljoprivredne škole već imaju zemlju iz koje se može crpeti biomasa, samo je bilo potrebno investirati da bi ona poslužila za zagrevanje objekta škole i drugih školskih prostorija, kaže Radosav Striković i dodaje da je sledeće godine u planu Sekretarijata da studentski domovi koriste solarnu energiju, što će omogućiti sistemi solarnih kolektora koji će biti postavljeni.
Bespovratna sredstva koja je dobila poljoprivredna škola u Baču u iznosu od 2,239 miliona dinara iskoristiće se za rekonstrukciju grejne mreže staklenika, dva plastenika, učionica i kancelarija.
– Novac ćemo upotrebiti i za kupovinu natrijumskih lampi za rasade koji će omogućiti produženje dana i na taj način obezbediti prinose tokom zimskog perioda. Rekonstrukcija grejnog sistema je u toku i nadamo se da ćemo prve efekte moći da osetimo polovinom septembra, kaže Libuška Fačara, direktorka škole u Baču.
Poljoprivredna škola u Bačkoj Topoli će 1,68 miliona dinara upotrebiti za sređivanje postojeće kotlarnice, dok će poljoprivredna škola u Futogu dobijenih 2,36 miliona dinara potrošiti na novu kotlarnicu i postrojenja za centralno grejanje školskog objekta i doma za učenike na biomasu.
Poljoprivredna škola u Zrenjaninu dobila je 1,79 miliona dinara donacije za ceo projekat i kupovinu kotla na biomasu sa akumulatorom toplote. Direktor škole Petar Đukić ističe da ova količina novca nije dovoljna jer oni počinju od nule.
-Neke škole imale su potrebnu opremu i ovaj novac im je poslužio za sanaciju, mi počinjemo od početka tako da ovo nije dovoljno sredstava. Imamo i problem što nas je građevinska inspekcija iselila iz školske zgrade u koju je trebalo uložiti novac, jer zbog velike količine vlage ispušta materije koje su štetne po učenike, ističe Petar Đukić. Učenici će povratak u svoju školu morati da sačekaju do naredne godine dok se objekat ne sanira, a direktor smatra da će tek tada biti u mogućnosti da utroše novac koji su dobili.
Srednja poljoprivredno-prehrambena škola u Somboru kao donaciju dobila je 1,92 miliona dinara koje će upotrebiti za nabavku kotlarnice na biomasu koja će grejati školske prostorije.
-Mnogo nam znače ova bespovratna sredstva, najviše bismo voleli kada bismo mogli i da popravimo prozore škole jer su jako loši, zbog njih je zimi izuzetno hladno i gubimo značajan deo energije. Uz tu sanaciju efekte grejanja uz pomoc biomase bismo osetili u potpunosti, kaže direktorka škole Ljubica Pribić Jovičić.
Napiši komentar