Evropska unija izdvojila je 10.2 miliona evra za izgradnju, kupovinu i rekonstrukciju stanova i kuća, kao i mere socijalne inkluzije, za 421 porodicu u 19 gradova i opština u Srbiji. Donaciju za obezbeđivanje krova nad glavom za stanovnike iz osetljivih društvenih grupa dobili su Boljevac, Vladičin Han, Vrnjačka Banja, Vršac, Gadžin Han, Žagubica, Koceljeva, Kula, Lebane, Loznica, Ljubovija, Novi Pazar, Odžaci, Pančevo, Raška, Svilajnac, Topola, Čačak i Šabac. Devetnaest izabranih projekata se realizuje u okviru programa „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji”, za koji je Evropska unija izdvojila 27 miliona evra.
Na ceremoniji uručivanja sporazuma o donaciji kojom je obeležen početak sprovođenja projekata socijalnog stanovanja i aktivne inkluzije, šef Delegacije EU u Srbiji ambasador Sem Fabrici, naglasio je da je odgovornost modernih, evropskih, demokratskih društava da ekonomski rast ide ruku pod ruku sa održivošću i inkluzijom.
„Ova donacija vredna 10.2 miliona evra daće konkretne rezultate, bazirane na evropskim vrednostima jednakosti, tolerancije i socio-ekonomskog rasta, obezbeđujući krov nad glavom za 421 porodicu sa oko 1.500 članova, uključujući mlade koji napuštaju smeštaj, žene žrtve porodičnog nasilja, pripadnike romske nacionalne manjine i osobe sa invaliditetom. Ovo nisu samo brojke, ovo su stvarni ljudi, stvarne priče, stvarni životni izazovi i mi želimo da im pomognemo. Čestitam izabranim gradovima i opštinama, ukupno ih je 19, koje će učestvovati u ovom programu socijalnog stanovanja i pozivam ih da doprinesu socijalnoj inkluziji onih kojima je ona najpotrebnija. Brinemo o svakome”, rekao je Fabrici.
Tokom ceremonije uručivanja sporazuma o donaciji, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović istakao je da će Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture dati aktivni doprinos planiranju i sprovođenju projekata socijalnog stanovanja i inkluzije.
Uz stambena rešenja, predviđena je i pomoć u obrazovanju, zapošljavanju, samozapošljavanju i pristupu socijalnim uslugama, što osigurava održivost programa pomoći porodicama koje žive u neadekvatnim uslovima i u riziku od siromaštva.
„Pored pružanja krova nad glavom, vrlo je važno da ovaj program predviđa i ekonomsko osamostaljivanje korisnika – konkretne aktivnosti koje omogućavaju ljudima koji zaslužuju šansu da pruže svoj maksimum i da doprinesu razvoju naše zemlje”, istakla je ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prof. dr Darija Kisić Tepavčević.
Ministarka za evropske integracije, Jadranka Joksimović naglasila je da Vlada Srbije na odgovoran način raspolaže EU fondovima. „Mislim da je važno da u prisustvu ministara i ambasadora EU, ali pre svega korisnika, pokažemo da novac koji dobijamo koristimo na dobrobit svih građana i verujte da bismo svaki dan mogli da organizujemo događaje da obeležimo neki od projekata koji su finansirani iz evropskih fondova i svaki je jednako važan za ono što je prioritet Vlade Srbije, a to je uključivi rast”, rekla je Joksimović.
Program „Podrška Evropske unije socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji” (EU SHAI) sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u partnerstvu sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, i u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije.
Izvor: europa.rs
Napiši komentar