Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Država posvećena suzbijanju nasilja nad ženama

Objavljeno 24.02.2015.

zm_nnz001Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je 24. februara da žene koje trpe nasilje u porodici treba da veruju u sistem i da prijave takve slučajeve.

Mihajlović je, nakon sastanka sa predstavnicima udruženja za zaštitu i podršku ženama žrtavama nasilja, podsetila na to da su u proteklih pet godina u porodičnom nasilju u našoj zemlji ubijene 152 žene, i istakla da takav vid nasilja mora biti sprečen.

Ona je poručila ženama da treba da prijavljuju nasilje bez obzira na to sa koliko se problema suočavaju, i naglasila da žene moraju da steknu poverenje u institucije.

Mihajlović je ocenila da za sve što je do sada urađeno u prevenciji i sprečavanju nasilja nad ženama velika zahvalnost treba da se iskaže pre svega nevladinom sektoru.

Prema njenim rečima, nevladina udruženja napravila su veliki korak, a cilj Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost jeste da zajedno sa nevladinim sektorom radi na suzbijanju ovog vida nasilja.

Posebna tema su deca koja su često prisutna kada se nasilje dešava, a što i te kako utiče na njihov dalji razvoj, navela je ona.

Izvor: www.srbija.gov.rs

***

Žene koje trpe nasilje u porodici treba da veruju u sistem i da prijave takve slučajeve, poručila je potpredsednik Vlade Srbije Zorana Mihajlović.

Podsećajući da su u pet godina u porodičnom nasilju u Srbiji ubijene 152 žene, Mihajlović je rekla da to mora da bude sprečeno.

“Moja poruka pre svega ženama je da treba da prijavljuju nasilje bez obzira sa koliko problema se suočavaju u tom trenutku, ali i nakon prijave”, rekla je Mihajlović novinarima nakon sastanka sa predstavnicima udruženja za zaštitu i podršku ženama žrtavama nasilja.

zm_nnz002Svesna je, kaže, da u Srbiji mnogo toga fali u pogledu institucija, zakonodavstva i uopšte sistema sprečavanja nasilja u porodici. Zbog toga se, dodala je, nasilja ne prijavlju ili je broj prijavljenih neznatan.

“One moraju da steknu poverenje u institucije. Poruka jeste da smo mi tu da to poverenje povratimo. Niko danas ne zaslužuje da trpi bilo kakvu vrstu nasilja. To je najgori vid diskriminacije”, rekla je Mihajlović dodajući da je po tom pitanju dosta toga urađeno, ali da je odluka vlade da sve to bude podignuto na viši nivo.

Podsećajući da je Koordinaciono telo vlade za rodnu ravnopravnost na čijem je čelu formirano pre dva meseca, ona je istakla da su održani sastanci sa udruženjima koje se bave ženama u ekonomiji i biznisu i ženama preduzetnicama, kao i da će se nakon susreta sa predstavnicima nevladinih organizacija koje se bave borbom protiv nasilja nad ženama, održati i sastanak sa udruženjima koje se bave pre svega obrazovanjem i zdravljem žena.

Ocenila je da za sve što je do sada urađeno u prevenciji i sprečavanju nasilja nad ženama velika zahvalnost treba da se iskaže pre svega nevladinom sektoru budući da sistem postoji, ali da nekada funkcioniše bolje, a nekada lošije.

“Moram da priznam da ono što su uradila ova udruženja je veliki korak, a mi kao Koordinaciono telo hoćemo da sada zajedno radimo na tome i da formiramo jedan plan šta radimo ove godine ne samo kako se bavimo prevencijom i sprečavanjem nego šta radimo nakon nasilja u porodici” , rekla je Mihajlović i poručila ženama da treba da prijavljuju nasilje bez obzira sa koliko problema se suočavaju.

Kako kaže, posebna tema su deca koja su često prisutna kada se nasilje dešava, a što i te kako utiče na njihov dalji razvoj.

“Zajedno ćemo u narednih sedam dana kao i na prethodonom sastanku definisati šta radimo u Koordinacionom telu. Nećemo usvojiti plan rada tog tela dok se ne budemo zajedno dogovorli sa svim nevladinim organizacijama šta radimo”, rekla je Mihajlović (…).

Izvor: www.tanjug.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]