Nemanja Markićević i Branko Mirković, sada već bivši đaci Tehničke škole iz Mladenovca, pobednici su ovogodišnjeg takmičenja „Banke u akciji” u okviru koga je bilo 392 tima, preciznije 1.122 srednjoškolaca, iz čitave Evrope.
Prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, u Srbiji ima više od 200.000 mladih starosti do 30 godina, koji nemaju posao. Od tog broja, čak njih 20.000 su sa fakultetskim diplomama. Problem pronalaska posla muči i mlade širom sveta.
Međunarodna organizacija rada objavila je podatak da 13% mladih na planeti bezuspešno obija pragove poslodavaca. Plaši činjenica da se, prema ekonomskim projekcijama, u naredne četiri godine ta situacija neće popraviti. Brigu manje o pronalaženju posla po okončanju školovanja sigurno imaju dvojica upravo završenih srednjoškolaca Tehničke škole iz Mladenovca.
Nemanja Markićević i Branko Mirković, drugari iz bivšeg IV5 odeljenja, u poslednjoj godini školovanja za zanimanje „elektrotehničar multimedije” ostvarili su veliki uspeh.
U konkurenciji od čak 1.122 učenika iz 392 tima iz čitave Evrope, pobedili su u takmičenju „Banke u akciji” koje se u našoj zemlji sprovodi zahvaljujući programima nevladine organizacije „Dostignuća mladih”.
Oni su tokom drugog polugodišta, tačnije od januara 2012., u eliminacionim krugovima bili najbolji u on-line upravljanju virtuelnom bankom. Odgovarali su na zadate situacije koje simuliraju stvarne ekonomske tokove: potražnju za kreditima, plasman novca, određivali su visine kamata, odlučivali su koliko je potrebno da ulože u marketing. Sve poput pravih bankara.
Kako kaže profesor Predrag Matović, razredni starešina dvojice pobednika, škola je aktivna već šest godina. I prethodnih godina su ostvarivali dobre rezultate, poput prošlogodišnjeg, kada su bili prvi u okviru Titan programa, a treći u okviru „Banke u akciji”, na nacionalnom nivou. Pre nekoliko godina je dvojac ove škole takođe zauzeo šesto mesto u Evropi.
– Oformili smo nekoliko timova, ali su Nemanja i Branko pokazali najviše želje i spremnosti da se posvete takmičenju.
Tokom velikog odmora, posle časova, ali i u slobodno vreme , dva puta nedeljno, logovali bi se na svoj profil „TSM banke” (ime su osmislili od skraćenice Tehnička škola Mladenovac) i čitali zadatke.
Čitavo takmičenje je imalo nekoliko rundi, a samo finale tri, i to kroz osam nivoa. Zadata situacija je bila obnova novčanog tržišta zemlje u kojoj se dogodio krah prethodnog režima. Dvojica učenika su najbolje plasirali novac, ostvarili zaradu banci, ali i udovoljili potrebama izmišljenih klijenata.
Interesantno je da je finale održano u subotu, dan nakon maturske večeri. – Kući smo došli pred zoru, a već u devet sati smo bili kod profesora i sedeli za kompjuterom, kaže Nemanja.
Kuriozitet je da su tokom četvorogodišnjeg školovanja imali samo jedan ekonomski predmet, ali koji, priznaju obojica, nisu baš voleli. Sa odličnim uspehom, Nemanja je ovog juna, posle mature i prijemnog ispita, upisao Višu školu za programera, a Branko je pokušao na Policijskoj akademiji. Ako ne uspe, upisaće Višu elektrotehničku školu.
Kako pojašnjava bivši razredni starešina, takmičenje je bilo zanimljivo, jer se čitavo vreme od đaka traži razmišljanje, aktivno učestvovanje. – Dinamično je, moraju prvo da pročitaju esej koji je na engleskom, potom da iz pisanog materijala razmisle, odluče i konačno donesu odluku.
Čak je tokom finala, u tih nekoliko sati, bilo dinamike: da li će se naša banka naći na vrhu, ili da li će nas poslovanje Litvanaca preteći, opisuje profesor Matović.
Mladi evropski šampioni kažu da je bilo neizvesnosti, ali da su pred sam kraj finala, koje je trajalo nekoliko sati, rešili i rekli jedan drugome: Bićemo prvi– otkriva Branko.
Žao im je što se finale nije igralo u nekoj od zemalja, kako bi dobili priliku da putuju, kao što je bio slučaj prethodnih godina. Ali, srećni su što su ostvarili veliki uspeh.
Iza sebe su ostavili sve Litvance, Italijane, Bugare…
Ni jedan od njih dvojice nije želeo da upiše ekonomiju. – Ovo iskustvo će nam značiti za kasnije. Ako, na primer, poželimo da otvorimo svoju firmu. Kroz ovu praksu shvatili smo mnoge ekonomske stvari, što je jako korisno, dodaje Nemanja.
Napiši komentar