Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

EU i UNICEF šire partnerstvo radi bolje zaštite dečijih prava u jugoistočnoj Evropi

Objavljeno 12.08.2016.

Evropska unija i UNICEF proširili su opseg važnog regionalnog partnerstva čiji je cilj da zaštiti decu od nasilja, a decu sa posebnim potrebama bolje uključe u društvo. Od 2011, UNICEF i EU rade zajedno sa zemljama koje su u procesu pridruživanja Evropskoj uniji poput Albanije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Turske. Ovo partnerstvo od sada obuhvata i Kosovo*, Crnu Goru i Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju.

Od ove godine se i Evropski forum osoba sa invaliditetom (EDF) pridružio partnerstvu.

Nasilje je svakodnevica za hiljade dece širom jugoistočne Evrope. Podaci** pokazuju da je više od 50 odsto dečaka i devojčica u uzrastu između 2 do 14 godina(a u nekim zemljama, i više od 70 odsto) izloženo bar jednom obliku fizičkog ili teškog psihološkog kažnjavanja od članova porodice. Velikom broju dece je i dalje izuzetno teško da razgovaraju sa nepoznatima kada dođe do nasilja u porodici, a kamoli da potraže zaštitu ili pomoć.

Situacija u kojoj se nalaze deca sa posebnim potrebama je još složenija: često su odvojena od porodica, više ih je nego što ima mesta u institucijama sa stalnim boravkom, ne pohađaju školu i isključena su iz svakodnevnog javnog života. Suočena su sa predrasudama, stigmom i surovom diskriminacijom. Mnoga od njih su “nevidljiva” – nisu uključena u zvanične podatke. Takođe su i skoro četiri puta više u opasnosti da iskuse nasilje.

EU i UNICEF su odvojili 5.89 miliona evra – od čega je pet miliona iz Evropske unije – za ovo regionalno partnerstvo za sledeće tri godine i obavezali su se da i dalje snažno zastupaju pravo svakog deteta da bude zaštićeno od svih oblika nasilja i jednako zastupljeno u društvu.

”Smatramo da ovo partnerstvo može zaista da unese promene u život dece u ovom regionu. Oslanjamo se na stručnost i znanje UNICEF-a i EDF-a da bismo uticali na politike koje su usmerene na decu žrtve nasilja i decu sa posebnim potrebama. U isto vreme, ključno je obratiti se i civilnom društvu i izvornim aktivističkim pokretima koji rade na zaštiti dece, kao i promovisati uključivnje dece u društva. Stoga će veliki deo fondova biti usmeren na podršku malim organizacijama civilnog društva da bi ostvarile pravu promenu i održivo poboljšanje svakodnevnog života dece i njihovu buduću perspektivu” izjavio je Johanes Han, komesar za evropsku politiku susedstva i pregovore o proširenju.

Ovo partnerstvo će doprineti poboljšanju koordinacije reakcije različitih sektora na nasilje nad decom. Odgovarajući stručnjaci će dobiti boje podatke, inovativnija sredstva, znanja i mehanizme da bi sprečili ili odgovorili na nasilje, zloupotrebu i zanemarivanje, kao i da bi smanjili razdvojenost između dece sa i bez posebnih potreba u društvu.

”Svaki slučaj nasilja nad decom je previše. Njime se dovode u rizik njihovi životi, zdravlje, bezbednost, obrazovanje i budućnost, i može ih obeležiti za ceo život. Moramo da upozoravamo protiv nasilja i diskriminacije. Neprihvatljivo je koristiti nasilje prema deci, posebno prema deci koja su najranjivija. Morao da pronađemo efikasna nacionalna rešenja, kao i ona zasnovana na zajednici, da bismo zaštitili prava sve dece i doprineli traženju pomoći za svako dete”, izjavila je Mari-Pjer Poarije, regionalna direktorka i specijalna koordinatorka za izbegličku i migrantsku krizu u Evropi.

Organizacije osoba sa posebnim potrebama, kao i sama deca sa posebnim potrebama, imaće mnogo jasniju i aktivniju ulogu u posmatranju i uticaju na politike jednakih prava i socijalno uključivanje dece sa posebnim potrebama.

”Ključno je da deca sa posebnim potrebama budu uključena u sve akcije koje se bave nasiljem nad decom. Ova inicijativa je takođe veoma važna jer ima za cilj jačanje sposobnosti i uključivanje organizacija osoba sa posebnim potrebama i drugih članova civilnog društva. EDF je zadovoljan što je u partnerstvu za UNICEF-om i EU u cilju da prava dece sa posebnim potrebama postanu stvarnost u ovom regionu, kao što je to naš cilj u radu širom Evrope i globalno”, izjavio je Janis Vardakastanis, predsednik Evropskog foruma osoba sa invaliditetom.

** Izvor: UNICEF Multiple Indicator Cluster Survey (MICS) reports, Serbia (2010); MICS Report on Roma Settlements in Serbia (2010); MICS reports, Albania, Bosnia and Herzegovina, the former Yugoslav Republic of Macedonia, Serbia (2005-2006): na http://mics.unicef.org/

Preuzeto sa europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]