Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Funkcionalnosti Windows-a 7 namenjene osobama sa invaliditetom

Objavljeno 06.12.2012.

tastaturaPiše: Validator (Blog o socijalnom uključivanju)

Najnovija verzija Windows-a ima nekoliko zaista korisnih funkcionalnosti koje su namenjene prvenstveno osobama sa invaliditetom. Ove funkcionalnosti su objedinjene u grupi podešavanja pod nazivom „Centar za jednostavnost pristupa“, odnosno, „Ease of Access Center“, do koje se dolazi klikom na „Start“>“Control Panel“, ili putem skraćenice „Win dugme“ + „U“ (Win taster na sebi ima sličicu prozora i najčešće se nalazi u donjem levom uglu tastature, između tastera „Ctrl“ i „Alt“).

Pomenuta sekcija operativnog sistema Windows 7 sadrži nekoliko vrlo interesantnih opcija koje osobama sa različitim oblicima invaliditeta mogu pomoći u lakšem korišćenju računara:

  • Lupa („Start Magnifier“)
  • Narator („Start Narrator“)
  • Tastatura na ekranu („Start On-Screen Keyboard“)
  • Podesi veći kontrast („Set up High Contrast“), kao i dr. opcije koje su bile sadržane i u ranijim verzijama operativnog sistema Windows.

Lupa predstavlja opciju koja omogućava slabovidim osobama da uvećaju pojedine delove ekrana. Lupa prati pointer miša – dakle, pomera se „po površini ekrana“ kretanjem miša. Osećaj koji ova opcija Windows-a pruža vrlo je sličan korišćenju realne lupe, s tim da pruža još par pogodnosti: moguće je definisati površinu koju lupa zahvata – npr. moguće je podesiti da lupa bude pravougaonog oblika i širine dokumenta, što značajno olakšava  čitanje, a takođe moguće je i podesiti da delovi ekrana koje lupa uvećava budu invertovanih boja, odnosno većeg kontrasta – crna pozadina sa belim slovima. Zanimljivo je i da se može podesiti pokretanje opcije korišćenja lupe prilikom svakog podizanja računara (startup) – tome služi opcija „Control whether magnifier starts when I log on“. Sva ova podešavanja dostupna su u meniju same Lupe – klikom na dugme sa slikom zupčanika.

Narator je opcija pre svega namenjena slepim osobama. Naime, radi se o programčiću koji konvertuje tekst u govor („text-to-speech“) i zapravo čita sadržinu ekrana, odnosno sve delove aktivnog ekrana, bilo da se krećete kroz sadržaj tastaturom ili mišem. Narator će vas obavestiti o promeni aktivnog prozora, pročitaće sve sistemske poruke koje operativni sistem izbaci, čitaće i svako slovo teksta koji napišete, a sve ovo se može podesiti u meniju Naratora, odabirom svakog od pojedinačnih podešavanja. Kao i za Lupu, i za Naratora je moguće podesiti da se pokreće svaki put pri podizanju operativnog sistema.

Tastatura na ekranu je vema zanimljiva opcija koja omogućava kucanje teksta pomoću miša, džojstika ili bilo kog drugog pokazivačkog uređaja, po virtuelnoj tastaturi koja se nalazi na ekranu. Ova opcija, iako pre svega namenjena osobama sa invaliditetom, može da koristi i svim drugim osobama koje se nađu u situaciji da im nedostaje tastatura ili je pokvarena.

(…)

Tekst “Funkcionalnosti Windows-a 7 namenjene osobama sa invaliditetom” blogera koji pišu pod pseudonimom “Validator” u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]