Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Kako i slepi mogu da “čitaju”

Objavljeno 10.05.2013.

anReaderPiše: Marijana Tasić (Blog o socijalnom uključivanju)

Poremećaji u vidu ne moraju značiti kraj čitanju. Postoji veliki broj programa koji „pretvaraju“ tekst u govor (poznati su pod nazivom text-to-speech ili TTS sistemi, odnosno govorni sintetizatori) i osobama sa različitim tipovima invaliditeta omogućavaju da neometano čitaju i pišu.

Ovi alati su pre svega namenjeni slepim i slabovidim osobama i njihova vrednost je u tome što ovim osobama čine dostupnim informacije u elektronskom obliku (informacije na veb sajtovima, elektronske knjige, kao i iščitavanje prethodno otkucanog teksta). Međutim, ove alate mogu da koriste i osobe sa drugim tipovima invaliditeta. Osobe koje boluju od multiple skleroze i osobe sa dečijom i cerebralnom paralizom često nisu sposobne same da čitaju jer im to predstavlja izuzetan napor.  Takođe, neme osobe bi mogle da otkucaju ono što žele da računar kaže umesto njih. Osobe sa disleksijom imaju teškoća u čitanju koje se odnose na brzinu i tačnost čitanja što utiče na nivo razumevanja pročitanog. Sve to utiče na njihovu samostalnost kako u životu, tako i u radu.

TTS sistemi su koristan alat i za jedan mnogo širi auditorijum koji ih koristi za konvertovanje različitih tekstova u audio zapis koji je zatim moguće preslušavati u najrazličitijim situacijama (putem mp3 plejera ili mobilnih telefona) u kojima nije zgodno nositi knjige sa sobom (vožnja, multitasking prilikom različitih manuelnih radnji, šetnja i sl.). Takođe, ovi alati olakšavaju i proofreading  (lektorisanje teksta), budući da je čitanjem naglas lakše moguće uočiti eventualne greške u tekstu, a moguće ih je koristiti i za učenje stranih jezika.

Ovi sistemi „čitaju“ sadržaj ekrana putem sintetizovanog glasa ili „glasa računara“ zbog čega im je i dato ime „govorni sintetizatori“. Oni mogu zvučati neprirodno, budući da računar reprodukuje tekst sa ekrana često bez uzimanja u obzir akcenata, znakova interpunkcije i sl. Međutim, postoje i takva rešenja koja su prilagođena srpskom jeziku i veoma kvalitetno i prirodno reprodukuju tekst u govor. Jedno od takvih rešenja, je anReader koji je već primenjen za ozvučavanje velikog broja sajtova od kojih izdvajam kao primer sajt Radio televizije Srbije i Radio televizije Vojvodine, kao i centralni portal državne administracije koji sadrži veliki broj usluga namenjen građanima i privredi – Portal eUprava, na kome su ozvučene vesti . Iako bi prava i potpuno adekvatna primena podrazumevala ozvučavanje svih informacija i usluga koje ovaj portal sadrži, što trenutno nije slučaj, ozvučavanje vesti na portalu državne administracije predstavlja makar pozitivan iskorak ka eInkluziji, odnosno postojanje svesti o potrebi omogućavanja dostupnosti informacija u elektronskom obliku i osobama sa invaliditetom.

(…)

Tekst “ Kako i slepi mogu da ‘čitaju’” Marijane Tasić u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]