Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Klub u Kragujevcu za druženje i učenje

Objavljeno 24.06.2010.

Sa otvaranja Kluba

Sa otvaranja Kluba

U okviru Lokalnog plana akcije za decu, grad u srcu Šumadije dobio klub pri Specijalnoj školi za osnovno i srednje obrazovanje „Vukašin Marković” za druženje đaka sa smetnjama u razvoju sa vršnjacima.

Kragujevac je, sa Sjenicom i Pirotom, prvi grad u Srbiji koji je usvojio Lokalni plan akcija za decu (LPA). Strateški dokument definisao je politiku grada prema deci za period do kraja 2010. godine. Izradi LPA-a prethodilo je usvajanje Nacionalnog plana akcije Vlade Republike Srbije, koju je izradio Savet za prava deteta, početkom 2004. godine. Početkom februara u okviru Specijalne škole za osnovno i srednje obrazovanje „Vukašin Marković” počeo je da radi prvi Klub za decu i mlade u okviru koga se đaci sa smetnjama u razvoju druže sa vršnjacima. Svakodnevno se organizuju različite radionice – za rad na računaru, iskazivanje talenata, izložbe, čajanke, karaoke …

– Sadržaji Kluba su koncipirani prema danima. Od 14 do 17 sati đaci škole i vršnjaci iz, za sada, samo OŠ „Vuk Karadžić”, sredom posećuju psiho socijalne radionice. Utorkom i četvrtkom se obučavaju veštinama da samostalno održavaju prostor, sami organizuju neke sadržaje. Plan je da Klub postane otvoren za sve učenike u Kragujevcu – kaže Jelena Čoko iz Centra za kvalitetno obrazovanje, NVO koja je u saradnji sa lokalnom samoupravom i i uz finansijsku pomoć Telenor Fondacije pokrenula Klub. To je mesto gde će oni moći da uspostavljaju socijalne veze, povećavaju svoje sposobnosti i mogućnosti kako bi se u budućnosti ravnopravnije uključili u društvo, dodaje.

Đaci se obrazuju za zanimanje pomoćni kuvar: na časovima praktične nastave spremljena hrana se popodne služi na čajankama u Klubu

Đaci se obrazuju za zanimanje pomoćni kuvar: na časovima praktične nastave spremljena hrana se popodne služi na čajankama u Klubu

Novac za renoviranje prostorija obezbedila je Telenor Fondacija kao i računare kojih do otvaranja Kluba nije bilo u školi sa 229 učenika. U opremanje prostorija aktivno su učestvovali stručnjaci ove kompanije, arhitekte, inženjeri. Zadovoljni postignutim, posle saradnje sa Centrom na ovom projektu, kako kaže Jelena Čoko u Fondaciji je pokrenut projekat malih grantova za koje njihovi zaposleni mogu da apliciraju kako bi se rešio neki problem dece ili marginalizovanih grupa, u lokalnim sredinama, gde rade.

Olivera Sretenović, socijalni radnik škole „Vukašin Marković” dodaje da je ovo prvo mesto gde deca sa mentalnim i psihičkim smetnjama mogu da se ravnopravno druže.

– Planiramo da organizujemo, na primer, izložbu karikatura jednog našeg đaka na koju ćemo pozvati predavače likovnog obrazovanja iz drugih škola da je sa svojim đacima posete. Kako se u školi naši đaci obrazuju za zanimanje pomoćni kuvara na časovima praktične nastave oni spremaju hranu koja se popodne služi na čajankama u Klubu. Veliki je povratni efekat i roditelja. Oni su presrećni što deca koja ranije nisu želela da izlaze iz kuća sada sa radošću ostaju posle škole u Klubu. Vidljiv je i pomak u borbi sa predrasudama jer vršnjaci iz redovnih škola koja se druže sa našim đacima sada drugačije gledaju na njih.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]