Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Ko je Fodža?

Objavljeno 10.03.2016.

focdha_logoPiše: Dražen Zacero (Blog o socijalnom uključivanju)

Centar za osnaživanje mladih osoba koje žive sa HIV-om i AIDS-om “AS” pokrenuo je inicijativu da i Srbija dobije svoj CSF (Civil Society Forum) za pitanja HIV/AIDS-a, kao što postoji na nivou EU pod pokroviteljstvom Evropske komisije. Tim povodom “AS” se obratio za finanisjku podršku TACSO kancelariji u Srbiji i okupio 21 organizaciju civilnog društva, koje su zajedno diskutovale o prioritetima u oblasti javnog zagovaranja radi unapređenja položaja osoba koje žive sa HIV/AIDS-om u Srbiji.

Problemi su brojni, ali formiran je FOCDHA – Forum organizacija civilnog društva za HIV/AIDS koji će da angažuje kapacitete 21 udruženja kako se pitanja od značaja za osobe sa HIV/AIDS-om ne bi skinula sa dnevnog reda donosioca odluka u svetlu promene prioriteta i drugih društvenih tokova (migrancije, prirodne nepogode i sl).

Po izlasku Global fonda, koji je u Srbiji bio glavni donator za pitanja HIV/AIDS-a i značajno pomagao naš zdravstveni sistem – od nabavke lekova, edukacije zaposlenih, nabavke opreme, do jačanja korisnika/ca, ostalo je još nerešenih pitanja, a neka se ponovo otvaraju, poput izrade nove Nacionalne strategije za borbu protiv HIV/AIDS-a, pratećeg akcionog plana i budžeta koji treba da prati akcioni plan.

Preciznije govoreći, sledeći problemi su izlistani kao zagovarački prioriteti ovog Foruma u naredne dve godine:

  • Obezbeđivanje psihosocijalne, medicinske i pravne podrške za osobe koje žive sa HIV/AIDS-om.
  • Obezbeđivanje novije generacije lekova za HIV koji ne koštaju više od starih, ali imaju manje negativnih efekata, kao što je praksa u EU zemljama. Trenutno stanje je takvo da je Srbija među prvim zemljama u regionu po skupoći lečenja osoba sa HIV-om, a naprotiv, koriste se manje dobri lekovi. Takođe postoji odlična laboratorijska oprema, donacije EU koja se ne koristi, tvrde neki korisnici terapije.
  • Obezbeđivanje dovoljnog broja testova rezistencije na terapiju radi individualizacije terapije budući da, zavisno od osobe do osobe, neki tretmani jednostavno nisu dobro rešenje za svakoga, zatim obezbeđivanje testova koji broje količinu HIV virusa u organizmu i testova koji mere imunitet.
  • Klinika za lečenje HIV-a (Klinika za infektivne i tropske bolesti) je u jako lošem stanju, zidovi, plafon, fasada, dosta toga treba da se renovira.
  • Broj zaposlenih stručnjaka na klinici je premali, samo 3 doktora.
  • Potrebno je osnovati Centar za podršku osobama koje žive sa HIV/AIDS-om koji će biti deo zdravstvene i socijalne zaštite, umesto postojećeg projektnog finansiranja koje je nekontinuirano i nedovoljno.
  • Potrebno je osnovati “regionalnu apoteku” kao regulatorno telo koje će na nivou regiona izdavati dozvole za lekove, jer na nacionalnom nivou kada se izdaje dozvola za lekove, makar u oblasti HIV-a, farmaceutskim kompanijama se ne isplati da plasiraju lek s obzirom na cenu dobijanja dozvole za upotrebu leka. Na ovaj način bi dozvola koštala isto kao i ranije, ali bi važila za čitav region.
  • Potrebna je finansijska podrška samom Forumu koji bi trebao da se registruje da bi mogao da aplicira za sredstva za zagovaračke projekte. Registraciju prate određeni troškovi, zatim samo funkcionsanje mreže pored brojnih pravilnika i statuta zahteva strateško i akciono planiranje i finansiranje održavanja skupštine članica.
  • Potrebna je i anti-stigma kampanja i kampanja protiv disrkiminacije osoba koje žive sa HIV/AIDS-om budući da su zbog neznanja te osobe izložene diskriminaciji pri zapošljavanju i dobijanju medicinske nege, što je dokazano kroz slučajeve situacionog tesitranja diskriminacije.

(…)

Tekst “Ko je Fodža?” u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]