Treći sastanak Mreže za romska pitanja SKGO održan je 28. novembra u Beogradu. Tema sastanka bilo je obrazovanje kao jedno od pet prioritetnih oblasti definisanih u „Strategiji za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji za period od 2016 do 2025. godine”, ali i o mobilnim timovima koji zbog svog sastava predstavljaju multisektorski mehanizam za inkluziju Roma.
Obrazovanje Roma i Romkinja je jedno od ključnih koraka u poboljšanju položaja romske manjine u Srbiji, jer uključivanjem u obrazovni sistem se povećavaju njihove šanse za zapošljavanje, kvalitetniji život i inkluziju u lokalnoj zajednici, izjavio je generalni sekretar SKGO Đorđe Staničić.
“Mi kao SKGO smatramo obavezom da pomognemo lokalnim samoupravama da realizuju odgovarajuće strateške planove na državnom i lokalnom nivou, kako bi se romska zajednica uključila u sve životne tokove u našoj zemlji”, rekao je Staničić.
On je kazao da je SKGO, u pripremi Zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i lokalnim samoupravama, koji stupa na snagu 1. decembra, predložila da u svakoj opštini bude uspostavljeno radno mesto koordinatora za romska pitanja kojem će se Romi i Romkinje moći da se obrate.
Staničić je kazao da je koordinator za romska pitanja “profesionalac koji zna materiju, zna šta se dešava u lokalnoj zajednici, koji može da pripremi predloge i obrazloženja i obavi kvalitetnu komunikaciju sa Romima i Romkinjama”.
Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava rodnu ravnopravnost Narodne skupštine Meho Omerović kazao je da Skupština i Vlada Srbije veliku pažnju posvećuje socijalnoj integraciji Roma u sve pore društva, jer su Romi i Romkinje najugroženiji deo društva Srbije.
On je rekao da se romska manjina u Srbiji suočava sa problemima u oblasti obrazovanja, zdravstva, socijalne zaštite, stanovanja i zapošljavanja. Omerović je istakao da treba jačati romske institucije u Srbiji, kao i uticati na povećanje spremnosti Roma i Romkinja da se uključe u rad u sredinama u kojima predstavljaju svoju zajednicu.
Savetnica u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivana Antić kazala je da Ministarstvo od osnivanja Mreže za romska pitanja u delokrugu svojih ovlašćenja preduzima aktivnosti za unapređenje položaja Romske nacionalne manjine.
“Ja bih danas skrenula pažnju na pitanje koordinatora za romska pitanja u jedinicama lokalne samouprave”, rekla je ona i dodala da je osnovni posao koordinatora za romska pitanja komunikacija sa predstavnicima romske nacionalne manjine i identifikovanje njihovih problema, saradnja sa pedagoškim asistentima i zdravstvenim medijatorkama da bi se na sveobuhvatan način rešili njihovi problemi u određenoj lokalnoj samoupravi.
Menadžer Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Ivan Sekulović kazao je da uključivanje Roma i Romkinja u društvo doprinosi celokupnom razvoju, navodeći da će to moguće uz bolju koordinaciju svih nivoa u državi, a uloga lokalnih vlasti veća.
Pomoćnica pokrajinskog sekretara u Pokrajinskom sekretarijatu za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova u Sektoru za inkluziju Roma Tamara Mohači ocenila je da usvajanje inkluzije kao strateškog cilja pokazuje da je država spremna za uključivanje Roma i Romkinja.
Tamara Mohači je kazala da je Vojvodina jedina regija u Evropi u koja je omogućila Romima i Romkinjama da studiraju na romskom jeziku, a da se ove godine povećao broj onih koji su nastavu pratili na tom jeziku.
Državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Anamarija Viček kazala je da ministarstvo posebnu pažnju posvećuje inkluziji i da je jedan od najvećih projekata koje će iduće godine biti započet uz podršku Svetske banke, a koji se odnosi na povećanje dostupnosti predškolskih ustanova uz uključenje dece koja žive u siromaštvu, kao i Rome i Romkinje.
“Najvažnije je da lokalne samouprave, kao nosioci predškolskog obrazovanja i vaspitanja shvate kolika je uloga ovog projekta”, rekla je Anamarija Viček i najavila da će uskoro biti otvoren javni poziv za lokalne samouprave s ciljem da se utvrdi koje vrtiće treba obnoviti i u kojim lokalnim samoupravama mogu da se izgrade novi vrtići.
Sastanak Mreže za romska pitanja održan je u okviru projekta „Institucionalna podrška SKGO – druga faza”, koji finansijski podržava Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC).
Izvor: www.skgo.org
Napiši komentar