„Kada vidimo koliko su naša deca srećna i zadovoljna, a posebno moj brat, ja sam još srećnija i zadovoljnija. Organizovani izleti i druženja dece i omladine sa smetnjama u razvoju su veliki korak i pomak, ne samo za njih, već i za sve na teritoriji Opštine Medveđa, a posebno za njihove roditelje i staratelje“, kazala nam je Dragana Stojković, predstavnica udruženja „Srce za decu“ iz Medveđe i sestra osobe sa smetnjama u razvoju, budućeg korisnika usluge dnevnog boravka.
Udruženje za podršku deci sa posebnim potrebama „Srce za decu” iz Medveđe od svog osnivanja 2017. godine zbog nedovoljnih ljudskih resursa i nedostatka iskustva nije imalo prilike da učestvuje u projektima finansiram od strane lokalnih ili stranih donatora. Zahvaljujući podršci lokalne samouprave Medveđa i udruženja „Građanski savet Opštine Bojnik“ iz Bojnika, licenciranog pružaoca za dve usluge socijalne zaštite, mali tim ovog udruženja odvažio se da krene u nepoznato.
„Želela bih da kažem da projekat ‘Zajednica se gradi srcem – Uvođenje usluge Dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju u opštine Medveđa i Lebane’ nama posebno znači, jer se prvi put ovako nešto dešava na teritoriji opštine Medveđa”, dodaje Dragana Stojković, koja je izrazila zahvalnost lokalnoj samoupravi i donatorima.
Usled nedostatka iskustva članova i članica udruženja u veštinama pregovaranja i zastupanja potreba svojih članova, ideja o uspostavljanju usluge dnevnog boravka za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju, uključujući licenciranje udruženja i pregovaranje sa Opštinom o opredeljivanju parcele na kojoj bi se sagradio objekat, izgledali su kao nedostižni poduhvat. U okviru projekta, udruženje je dobilo stručnu podršku u domenu osnaživanja ljudskih kapaciteta i tehničku podršku u domenu pripreme dokumentacije za liceniranje. Stručne radnice su dobile priliku da polažu stručni ispit u Komori socijalne zaštite i pripreme se svoj budući posao, od trenutka kada objekat Dnevnog boravka bude krenuo sa radom. Objekat će biti izgrađen na parceli koju je Opština obezbedila, prema utvrđenim standardima i biće pristupačan za sve. Projekat izgradnje objekta urađen je prema standardima propisanim Pravilnikom o tehničkim standardima planiranja, projektovanja i izgradnje objekata, kojima se osigurava nesmetano kretanje i pristup osobama sa invaliditetom, deci i starim osobama. Za potrebe ovog montažnog objekta lokalna samouprava Medveđa opredelila je 4 miliona dinara iz svog budžeta.
Projektom su inicijalno bili planirani kampovi, tako što bi deca iz jedne JLS bila domaćini deci iz drugih partnerskih opština, uz posetu istorijskih i prirodnih lokaliteta: Caričin grad, Lebane; Sijarinska Banja, Medveđa; i Brestovačko jezero u Bojniku. Međutim, usled pandemije Kovid-19, odlučeno je da se organizuju izleti.
Tokom celodnevnih izleta, deca sa smetnjama u razvoju iz sve tri lokalne samouprave bila su pod budnim okom radioničara koji su osmišljavali radionice, uključujući i i roditelje/staratelje koji su bili u pratnji dece i omaldine. Ovi izleti su bili posebno značajni za stručne radnike/ce, pošto se podrška deci i mladima pružala kroz igru, a igra omogućava da se napravi kompromis u pogledu njihovih psihofizičkih sposobnosti. Tokom izleta, deca su dobila priliku da se upoznaju i razvijaju stav o okolini u kojoj žive, što čini važan aspekt razvoja njihove percepcije, socijalno–emotivnog razvoja i komunikacije. Izleti su takođe doprineli da roditelji/staratelji dobiju priliku da se bolje upoznaju i podele svoja iskustva i znanja, a u cilju dalje podrške svoj deci.
„Osmesi na licima dece su najveće bogatstvo i dokaz da smo ovim projektom, a posebno ovim izletom, učinili pravu stvar. Lokalna samouprava će se truditi da ova druženja budu što češća”, kazao je dr Nebojša Arsić, predsednik Opštine Medveđa. Izlet organizovan u okviru projekta za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju iz Medveđe prvo je grupno druženje dece, kako u Medveđi tako i izvan ove lokalne zajednice.
***
Ova uspešna priča nastala je u okviru projekta „Zajednica se gradi srcem – Uvođenje usluge Dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju u opštine Medveđa i Lebane“, koji sprovodi Opština Bojnik u saradnji sa Opštinom Lebane, Opštinom Medveđa, Udruženjem „Građanski savet opštine Bojnik“ i Udruženjem za podršku dece sa smetnjama u razvoju „Srce za decu“ iz Medveđe u okviru Programa lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva – Podrška razvoju inovativnih modela za socijalno uključivanje LIP 2 kojim koordinira Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU) uz podršku Vlada Švajcarske.
Napiši komentar