Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Nova mobilna aplikacija “Halo beba” i onlajn vodiči za obuku patronažnih sestara

Objavljeno 08.08.2018.

newborn_ilustracijaUNICEF i kompanija Nordeus najavili su nastavak partnerstva sa ciljem da pomognu osnaživanje zdravstvenog sistema za podršku razvoju deteta u ranom detinjstvu u saradnji sa Gradskim zavodom za javno zdravlje Beograd.

U okviru ove inicijative, najsavremenije informacije i korisni saveti važni za razvoj, ishranu i negu dece postaće dostupni preko unapređenog telefonskog savetovališta i nove mobilne aplikacije Halo Beba. Biće uspostavljena i elektronska platforma za kontinuiranu edukaciju patronažnih sestara i radiće se na podizanju svesti o značaju razvoja u ranom detinjstvu kroz medijsku kampanju.

“Mobilna aplikacija telefonskog savetovališta ‘Halo beba’ biće obogaćena dodatnim informacijama koje su važne za razvoj, ishranu i negu dece, zdravstene i druge najčešće probleme, kao i savetima za roditelje o tome kako da kroz svakodnevne aktivnosti stimulišu razvoj svog deteta i kako da prepoznaju ako postoji kašnjenje u razvoju. Onlajn vodiči za obuku patronažnih sestara, biće obogaćeni novim temama iz oblasti ranog razvoja i doprineće povećanju kvaliteta usluga patronažne službe koja predstavlja neposrednu vezu stanovništva sa sistemom zdravstvene zaštite i sa drugim institucijama u lokalnoj zajednici (centri za socijalni rad, vrtići, škole). Uz finansijsku i ekspertsku podršku kretivnog tima Nordeusa, doprinećemo podizanju svesti o značaju razvoja u ranom detinjstvu kroz medijsku kampanju“, rekla je Vesna Savić-Đukić, šefica odseka za saradnju sa privatnim sektorom UNICEF-a u Srbiji.

Da bi informacije zasnovane na najnovijim svetskim saznanjima o ranom razvoju deteta bile što dostupnije svim roditeljima i starateljima, Nordeus će kao poznata kompanija za razvoj mobilnih igara podržati digitalizaciju telefonskog savetovališta Halo Beba.

„Mi ćemo pružiti stručnu pomoć i usmerenje u kreiranju mobilne aplikacije za Halo Beba servis, kako bismo omogućili da roditelji dobiju savete i informacije u samo par klikova. Od 2015. godine imamo ‘baby boom’ u Nordeus-u i većina roditelja je koristila servis da bi dobili savete za svoje bebe. Prepoznajemo njegov značaj i želimo da pomognemo da se modernizuje i da ga približmo digitalnoj eri. Težimo da postignemo pozitivne društvene promene u Srbiji sa posebnim fokusom na digitalizaciju, i želimo da u partnerstvu sa UNICEF-om, napravimo aplikaciju koja će pomoći roditeljima da svakom detetu pruže najbolje uslove i prilike za razvoj u ranom detinjstvu”, istakao je Branko Milutinović, osnivač i direktor Nordeusa.

U okviru projekta, 60 patronažnih sestara iz 15 domova zdravlja u Beogradu koje godišnje brinu o 111.000 dece uzrasta od 0 do 6 godina, dobiće obuku o najnovijim znanjima u oblasti ranog razvoja koja će im biti još dostupnija korišćenjem onlajn vodiča  koji će biti akreditovani od strane Nacionalnog zdravstvenog saveta. Ovako inovirana elektronska platforma postaće deo kontinuiranog profesionalnog usavršavanja zdravstvenih radnika.

Dragana Ćorović iz Doma zdravlja Palilula kaže da je obuka o primeni savremenih „alata“ u patronažnoj službi od velike koristi. „Onlajn edukacije su prava blagodet. Uvek dostupne, štede vreme, lako su primenjive, tumače u slici i reči sve što je potrebno da se zna o datoj temi, omogućava da se u svakom trenutku informišemo o najnovijim saznanjima od značaja za naš rad. Izuzetno nam je drago što ćemo kroz ovo partnerstvo dobiti nove obuke u oblasti ranog razvoja i što će patronaža svih domova zdravlja u Beogradu biti u potpunosti obučena da nova znanja sprovodi u praksi“, istakla je Ćorović.

Telefonsko savetovalište Halo beba i razvoj patronažne službe deo su strateških opredeljenja i Nacionalnih programa Ministarstva zdravlja koje je usvojila Vlada Republike Srbije.

Halo beba je osnovana 2001. godine uz stručnu pomoć i finansijsku podršku UNICEF-a. Broj telefonskih poziva se od tada do danas povećao sa 60 na do 450 dnevno, a usluge je dobilo više od 1.5 miliona roditelja. Telefonske linije su otvorene 24 sata 365 dana u godini.

Grad Beograd od samog početka podržava rad Halo bebe, a njegov značaj za građane Beograda posebno je istakao prof. Dr Zoran Radojičić, gradonačelnik Beograda, koji je pružio podršku najavljenoj modernizaciji Halo bebe.

U okviru programa Razvoj u ranom detinjstvu, UNICEF je tokom 2016-2017 godine uz podršku Nordeusa opremio šest razvojnih savetovališta u Srbji, unapređen je rad 216 zdravstvenih radnika, a 17,000 dece i roditelja su dobili usluge iz oblasti ranog razvoja.

Izvor: www.unicef.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]