Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Novi modeli stambenog zbrinjavanja osetljivih grupa

Objavljeno 20.05.2015.

stambeno_zbrinjavanje_roma_sastanakDirektor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije Suzana Paunović sastala se sa specijalnim izvestiocem UN za adekvatne uslove stanovanja Leilani Fara u okviru njene zvanične posete Republici Srbiji.

Paunović je tom prilikom upoznala specijalnog izvestioca UN sa mandatom Kancelarije i programima koje ona sprovodi u cilju poboljšanja kvaliteta života osetljivih društvenih grupa, sa akcentom na uspostavljenom novom modelu stambenog zbrinjavanja za jednu od najosetljivijih društvenih grupa – Rome, uz podršku donatorskih sredstava.

Ona je naglasila da je ovo prvi put da se u Srbiji sprovodi jedan ovakav program, koji podrazumeva humaniji način stambenog zbrinjavanja Roma i Romkinja.

Paunović je navela da je u okviru projekta „Tehnička podrška Kancelariji za ljudska i manjinska prava za sprovođenje Strategije za unapređivanje položaja Roma u Republici Srbiji“, koji finansira Švedska agencija za međunarodnu razvojnu saradnju SIDA, a implementira Misija OEBS-a, podržana priprema Akcionog plana Grada Beograda za preseljenje stanovnika novoformiranih naselja Makiš 1, Makiš 2, Resnik, Jabučki rit i Kijevo kroz novi model stambenog zbrinjavanja Roma, kupovinom seoskih domaćinstava.

Prema njenim rečima, Danski savet za izbeglice, kao izvršni partner Misije OEBS-a u Srbiji, sproveo je potrebne aktivnosti u vezi sa programom seoskih domaćinstava, od identifikacije porodica, pojedinačnih konsultacija i podrške za pripremu pravne dokumentacije, pa do pripreme korisničkih fajlova za evaluacionu komisiju.

Kao rezultat aktivnosti sprovedenih tokom 2014. godine, kako je podsetila, 31 porodica je preseljena iz nehigijenskih naselja i podržana pri identifikovanju seoskih kuća.

Poslednje porodice UNOPS je preselio u nova domaćinstva u toku januara ove godine, dodala je Paunović.

Kancelarija za ljudska i manjinska prava identifikovala je potrebu za daljom podrškom preseljenim porodicama, tako što će lokalne institucije osigurati njihovu punu integraciju u novom socijalnom okruženju.

Paunović je precizirala da je izvršni partner Danski savet za izbeglice u periodu od januara do marta tekuće godine u 12 opština sproveo više od 50 poseta u 26 porodica, koje imaju 157 članova, i pružio direktne konsultacije i podršku.

Prema njenim rečima, ove aktivnosti su rezultirale registracijom porodica za socijalnu pomoć, registrovanjem boravka, upisom dece u školu, registrovanjem u Nacionalnoj službi za zapošljavanje, kao i pružanjem podrške u traženju posla i uključivanjem u različite obuke za poljoprivredne aktivnosti.

Pored toga, kako je podsetila, održano je više od 60 sastanaka sa lokalnim institucijama u cilju podsticanja na pružanje porške porodicama u adaptaciji u novom okruženju.

Paunović je informisala specijalnog izvestioca o tome da je u okviru projekta „Ovde smo zajedno–evropska podrška za inkluziju Roma“, koji finansira Delegacija EU u Srbiji, izvršeno mapiranje svih podstandardnih romskih naselja, i da je u saradnji sa lokalnim samoupravama identifikovano 583 naselja u 169 opština.

Detaljna analiza uslova u podstandardnim naseljima u 20 pilot opština u Srbiji sprovedena je tokom leta prethodne godine, ukazala je ona i dodala da je na osnovu terenskih istraživanja formirana lista prioritetnih intervencija u svakom naselju, što je poslužilo kao osnov za planiranje projektnih aktivnosti na planu tehničke dokumentacije za unapređenje životnih uslova u njima.

Do sada primenjivane stambene prakse u podstandardnim romskim naseljima su analizirane, prerađene i predstavljene u vidu smernica za primenu 13 adekvatnih stambenih modela.

Sastanku su prisustvovali i savetnik za ljudska prava UN Klaud Kan, UN administrator za ljudska prava Žoana Sotomajor i viši savetnik u Kancelariji za ljudska i manjinska prava Jasna Plavšić.

Izveštaj o poseti Republici Srbiji sa preporukama specijalnog izvestioca biće predstavljen na 31. redovnom zasedanju Saveta za ljudska prava u Ženevi naredne godine.

Cilj posete je promovisanje prava na adekvatno stanovanje kroz dijalog, kao i ocena postojećih i planiranih mera i aktivnosti u pogledu pune realizacije prava na adekvatno stanovanje bez diskriminacije, posebno siromašnih i drugih marginalizovanih društvenih grupa.

Pored toga, cilj je i ocena zakona, politika i prakse u ostvarivanju prava na adekvatne uslove stanovanja, posebno nadležnosti i odgovornosti na različitim nivoima vlasti, kao i identifikovanje izazova i eventualnih nedostataka u ostvarivanju međunarodnih standarda u oblasti ljudskih prava u pogledu prava na adekvatne uslove stanovanja.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]