IAN – Međunarodna mreža pomoći i Gradski centar za socijalni rad u Beogradu u okviru projekta „Ostavi drugačiji otisak na svet“ 21. marta 2014. organizovali su Okrugli sto pod nazivom „Primeri dobre prakse među akterima u lokalnoj zajednici u radu sa decom i mladima u sukobu sa zakonom“. Skup je imao za cilj predstavljanje modela dobre saradnje u lokalnoj zajednici, pozitivnih iskustava u saradnji između javnog i civilnog sektora, podele uloga, odgovornosti i potrebe da se i dalje širi mreža među akterima u lokalnoj zajednici koji pružaju usluge u oblasti socijalne zaštite.
Na okruglom stolu učestvovalo je više od 50 predstavnika sledećih institucija: Gradski centar za socijalni rad u Beogradu, Viši sud za maloletnike u Beogradu, Više javno tužilaštvo, odeljenje za maloletnike, Republički zavod za socijalnu zaštitu, Ministarstvo za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, predstavnici Uprave kriminalističke policije, odeljenje za maloletnike, Zavoda za vaspitanje dece i omladine Beograd, UNICEF, Centar za prava deteta, Centar za socijalno-preventivne aktivnosti GRIG, Dom za srednjoškolsku i studentsku omladinu.
Organizacijom ovog Okruglog stola omogućeno je stručnjacima da razmene iskustva i znanja sa ciljem razvoja i unapređenja usluga na lokalnom nivou u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti i Zakonom o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivično-pravnoj zaštiti maloletnih lica.
Okrugli sto otvorila je direktorka Gradskog centra za socijalni rad Snežana Stošković koja je istakla značaj intersektorske saradnje vladinog i nevladinog sektora. Ivan Stojilović, menadžer IAN Telecentra predstavio je projekat „Ostavi drugačiji otisak na svet“, njegove aktivnosti i dosadašnje rezultate, kao i rezultate održanih fokus grupa među roditeljima i mladima. Uz prezentaciju prikazan je kratki uvodni film o samom projektu. Prezentaciju možete preuzeti ovde.
Mikaina Stevanović iz Gradskog centra za socijalni rad Beograd prenela je svoja iskustva u realizaciji pilot projekta “Edukativna i psihološka podrška maloletnim učiniocima krivičnih dela na teritoriji grada Beograda“, kao i iskustva iz aktuelnog projekta „Ostavi drugačiji otisak na svet“. Nakon toga predstavljeni su podaci o aktivnostima Gradskog centra i podaci o broju primalaca socijalne pomoći. Prezentaciju možete videti ovde.
Ljiljana Marković, specijalni pedagog IAN Telecentra, predstavila je iskustva iz prakse u radu sa mladima sa problemom u ponašanju, dok je Borko Vujadinović, IT nastavnik, preneo svoja iskustva iz računarske učionice u radu sa ovom grupom mladih.
Tokom i nakon prezentacija razvila se živa diskusija među učesnicima okruglog stola, koji su izrazili veliku potrebu za uslugama dnevnog centra i sličnim programima koje pruža IAN Telecentar, kao i veliko zadovoljstvo u ostvarenoj radnji sa profesionalcima IAN Telecentra u realizaciji ovog projekta. Iskazana je i bojaznost da, ukoliko se ne pruži sistematska podrška od strane lokalne samouprave i države, aktivnosti mogu da prestanu.
Izvor: www.ian.org.rs
Napiši komentar