Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan regionalni dijalog „Žene u prvim redovima odgovora na COVID-19”

Objavljeno 05.06.2020.

virus - ilustracija„Velika je čast i zadovoljstvo što je Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost prepoznato kao jedan od ključnih partnera koji može dati značajan doprinos kada je u pitanju zajednički, rodno senzitivan odgovor na krizu izazvanu pandemijom COVID-19,“ istakla je Ljiljana Lončar, savetnica potpredsednice Vlade za rodnu ravnopravnost koja je u ime potpredsednice Vlade i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost prof. dr Zorane Mihajlović, učestvovala u regionalnom dijalogu „Žene u prvim redovima odgovora na COVID-19“.

Ona je naglasila da su nam ovakve inicijative neophodne kako bi potrebe  i interesi svih članova našeg društva, ali i regiona i šire, a naročito žena, i to onih najranjivijih, koje su posebno pogođene krizom, bile podjednako zadovoljene kako u periodu krize, tako i u periodu oporavka.

Dijalog je započela zamenica Generalnog sekretara UN i izvršna direktorka UN Women dr Phumzile Mlambo-Ngcuka, rečima da svaka kriza ima rodnu perspektivu i da ne smemo dozvoliti da poništi dostignuti nivo ženskih prava, već da je treba iskoristiti kao priliku za unapređenje života svih nas, a naročito žena i devojčica.

„Zbog povećanog rizika i eskalacije različitih oblika rodno zasnovanog nasilja u vanrednom stanju izazvanom pandemijom, postoji još jača potreba za dobro koordiniranim, multisektorskim odgovorom na nasilje nad ženama i rodno zasnovano nasilje. To je jedan od prioriteta Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost u odgovoru na COVID-19“, istakla je Lončar.

Lončar je dodala da se većini žena u periodu krize smanjuje ekonomska moć i da postaju ranjivije, jer rade u  manje plaćenim sektorima uluge i nege, zdravstva i socijalne zaštite, u češće neformalnim oblicima rada, a da su posebno ranjive najugroženije grupe žena. Zbog toga će forkus odgovora Koordinacionog tela biti takođe usmeren i na ekonomsko osnaživanje žena, posebno najranjivijih, na rodno odgovorno planiranje i budžetiranje.

Učesnici  dijaloga su se saglasili da su prioritetna pitanja odgovora regiona na COVID-19 svakako integrisani i multisektorski odgovor; sprečavanje i suzbijanje nasilja nad ženama i devojčicama i rodno zasnovanog nasilja; redistribucija povećanog tereta ekonomije nege; smanjivanje rodnog jaza, naročito u oblasti digitalne pismenosti; briga o rodnoj perspektivi prilikom planiranja i budžetiranja odgovora, obezbeđivanje rodne statistike, uključivanje mladih i bolja priprema u cilju adekvatnijeg odgovora na buduće krize.

Dijalogu koji je inicirala regionalna kancelarija UN Women za Evropu i Centralnu Aziju odazvale su se predstavnice svih mehanizama za rodnu ravnopravnost iz regiona: Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije, Crne Gore, Kosova, Albanije i Turske, kako bi razgovarale o  prioritetima u radu i izazovima sa kojima se ovi mehanizmi suočavaju u ispunjavanju mandata za promociju rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena u kontekstu krize COVID-19.

Izvor: www.rodnaravnopravnost.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]