Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan seminar o primeni Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Saveta Evrope

Objavljeno 28.06.2021.

Seminar o primeni Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Saveta EvropeSeminar o primeni Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Saveta Evrope održan je 16. juna u Beogradu s ciljem da pruži platformu za dijalog između Savetodavnog komiteta za Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina i relevantnih zainteresovanih strana u Srbiji, kako bi se razmotrile preporuke i utvrdili najefikasniji načini njihove praktične primene.

Seminar koji se zasniva na evaluaciji i preporukama sadržanim u Četvrtom mišljenju o Srbiji od strane Savetodavnog komiteta za Okvirnu konvenciju (usvojeno 26. juna 2019), a organizovan je u okviru projekta Promocija različitosti i ravnopravnosti u Srbiji, koji je deo zajedničkog programa Evropske unije/Saveta Evrope Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022.

Tokom seminara je istaknuto da vlasti Srbije treba da pojačaju napore kako bi obezbedile da se prava pripadnika i pripadnica nacionalnih manjina pravilno promovišu i sprovode. Promocija multikulturalne i interkulturalne perspektive u obrazovanju, ali i efikasno učešće pripadnika/ca nacionalnih manjina neki su od aspekata kojima se i dalje treba baviti. Evropska unija i Savet Evrope ostaju posvećeni partneri vlastima u obezbeđivanju pravilne zaštite prava svih ljudi u Srbiji.

Dirk Lorenc, šef političkog sektora Delegacije Evropske unije u Srbiji, naglasio je da je poštovanje i zaštita prava pripadnika manjina jedna od osnovnih vrednosti Evropske unije i shodno tome nijedna zemlja ne može da se pridruži EU bez garantovanja poštovanja ljudskih prava, uključujući prava pripadnika manjina. Dodao je da je EU već uložila milion evra u ovu oblast i izrazio nadu da će EU biti u stanju da još više podrži ove važne reforme kroz zajedničko partnerstvo sa Savetom Evrope u budućnosti.

„Unapređivanje zaštite nacionalnih manjina uvek je bila na dnevnom redu Saveta Evrope u Srbiji i ovaj sastanak o najnovijem mišljenju i rezoluciji Saveta Evrope o primeni Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina od strane Srbije omogućava predstavnicima svih nacionalnih manjina i Vlade da se osvrnu na dostignuća i izazove u Srbiji “, istakao je Tobijas Flesenkemper, šef Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu.

„Republika Srbija je dvadest godina strana ugovornica Okvirne konvencije i preporuke Savetodavnog komiteta smatraju se temeljem za preduzimanjem aktivnosti u napredjenju ove oblasti, ali i u procesu pristupanja Evropskoj uniji“, rekla je Ivana Antić, pomoćnica ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije, i dodala da je Srbija u prethodnom periodu učinila veliki napredak u stvaranju zakonodavnog i institucionalong okvira.

Tokom seminara, Mari B. Hagsgard, predsednica Savetodavnog komiteta za Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina, predstavila je preporuke koje je koje je Komitet ministara Saveta Evrope uputio Srbiji u vezi sa primenom Konvencije. Ona je posebno je naglasila da bi opšti kurikulum i nastavni materijali koji se koriste širom Srbije trebalo da pruže znanje o istoriji i doprinosu nacionalnih manjina kulturnom nasleđu i društvu, kao i da treba podsticati interakciju između osoba iz različitih etničkih grupa kako bi se unapredilo međusobno razumevanje i tolerancija.

Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku (Horizontal Facility II) je inicijativa za saradnju Evropske unije i Saveta Evrope za Zapadni Balkan i Tursku. Druga faza programa (u vrednosti od oko 41 milion evra za period od 2019. do 2022. godine) je zasnovana na rezultatima iz prve faze i proširena je na tematska područja od ključne važnosti za region – slobodu izražavanja i slobodu medija. Druga faza programa obuhvata aktivnosti u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji, kao i u Turskoj. Kroz Horizontal Facility, Evropska unija i Savet Evrope, pomoći će korisnicima na Zapadnom Balkanu da u okviru procesa proširenja usklade svoje standarde sa standardima Saveta Evrope kao i pravnim tekovinama Evropske unije.

Izvor: europa.rs

*Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]