Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana konferencija projekta „ONAsnaživanje“

Objavljeno 05.03.2016.

ONAsnaživanjeKonferencija pod nazivom “Ekonomsko osnaživanje žena kao jedan od ključnih faktora prevencije i zaštite od nasilja prema ženama” održana je 25. i 26. februara 2016. godine u Kulturnom centru Rex u Beogradu.

Konferencija je bila namenjena predstavnicima centara za socijalni rad, sigurnih kuća, ženskim udruženjima, organizacijama koje se bore protiv nasilja prema ženama, lokalnim i nacionalnim donosiocima odluka, kao i medijima.

Primarni cilj konferencije bilo je predstavljanje modela ekonomskog jačanja žena, pilotiranog u okviru projekta ONAsnaživanje, kao i razmatranje mogućnosti za replikaciju modela i širenje njegove prakse na gradove širom Srbije.

Model projekta realizovan je pri Sigurnoj kući Sombor, a podrazumeva osnivanje socijalnog preduzeća čija je svrha obezbeđivanje usluge kontinuiranog obrazovanja žena. Uz pomoć edukacije, žene dobijaju priliku da uvećaju svoja znanja, unaprede sposobnosti i kapacitete za posao, te ostvare ekonomsku nezavisnost.

“ONAsnaživanje” sprovodi Fondacija „Fond B92“ u saradnji sa SMART Kolektivom i Centrom za socijalni rad Sombor.

Na konferenciji o ekonomskom osnaživanju žena  učestvovalo preko  100 predstavnika  ustanova i organizacija

Prvi dan dvodnevne konferencije održan je 25. februara u Kulturnom centru Rex u Beogradu. Konferenciji je prisustvovalo preko 100 predstavnika centara za socijalni rad, organizacija koje se bave protiv nasilja prema ženama i ženskih udruženja.

U uvodnom delu dana prisutnima su se obratili i prof. dr Zorana Mihajlović potpredsednica Vlade RS i predsednica koordnacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije, zamenica stalne predstavnice UNDP-a Stelijana Nedera i predsednik UO Fonda B92.

Prva sesija je bila posvećena predstavljanju modela projekta i studije slučaja projekta, koju je zajedno sa predstavnicima partnera projekta Centra za socijalni rad Sombor i Smart Kolektivom predstavila direktorka Fond-s B92 Marija Čečen.

Gospođa Čečen je objasnila osnovne i specifične ciljeve projekta i objasnila funkcionisanje nekih od ključnih aktivnosti projekta čiji je zajednički cilj ekonomsko osnaživanje žena.

– Ovaj pilot podrazumeva osnivanje socijalnog preduzeća čija je svrha obezbeđivanje usluge kontinuiranog obrazovanja žena. Uz pomoć edukacije, žene dobijaju priliku da uvećaju svoja znanja, unaprede sposobnosti i kapacitete za posao, te ostvare ekonomsku nezavisnost – navela je Čečen.

U zaključku prezentacije projekta Čečen istakla preporuke iz Studije slučaja projekta za dalju primenu ovog  modela.

– Neke od prioritetnih preporuka za primenu modela projekta između ostalog  su partnerstvo sa lokalnim ženskim organizacijama i značajnija podrška budućim samoodrživim ekonomskim modelima u dužem vremenskom period – navela je direktorka Fonda B92.

Ona je takođe pohvalila zainteresovanost  centara za socijalni rad i organizacija u čijem sastavu su sigurne kuće i njihovo veoma aktivno učešće na konferenciji.

Kada je reč o ekonomskom osnaživanju žena koje su pretprele nasilje, pored razgovora o značaju edukacije, govorilo se i o teškoćama i izazovima koji se  tom prilikom nameću. Koordinatorka Zrenjaniskog edukativnog centra i ekspertkinja angažovana na ovom projektu Radoslava Aralica, kao moderator poslednje sesije  zajedno sa učesnicima panela pokrenula je niz zanimljivih pitanja od toga kako stići do žena koje pripadaju ciljnim grupama i motivisati ih da uđu u programe obuke, do toga koja je uloga nevladinog sektora, kao i centara za socijalni rad i mogu li i u kom obliku oni biti resurs centri.

Organizatori su takođe naveli da se prvi dan konferencije poklapa se sa ovomesečnim Narandžastim danom – koji se obeležava svakog 25. u mesecu i koji simbolizuje zaustavljanje nasilje prema ženama.

Neophodna saradnja civilnog i javnog sektora u ekonomskom osnaživanju žena

Glavne poruke drugog dana konferencije jesu da je neophodno uskladiti usluge i način funkcionisanja Centara za socijalni rad, sigurnih kuća i prihvatilišta sa potrebama korisnica, kao i da je stalni dijalog i saradnja između civilnog i javnog sektora neophodna.

Na prvoj sesiji predstavljeni su programi i planovi  Ministrastva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, zatim Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije, kao i Pokrajinskog sekretarijata za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova.

Predstavnicima organizacija i socijalnih ustanova prvo se obratila samostalna savetnica Ministarstva za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Danijela Stojanović, koja je govorila o mogućnostima koje postoje kroz nacionalnu službu za zapošljavanje kada je reč o ekonomskom osnaživanju žena.  Specijalna savetnica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost prof. dr Branka Drašković prezentovala je deo strateškog i akcionog plana ovog tela usmerenog na ekonomsko osnaživanje, dok je Anita Beretić, pomoćnica za oblast ravnopravnosti polova Pokrajinske vlade predstavila brojne podsticajne programe u Vojvodini koji Vlada ove pokrajine sprovodi već više od 15 godina. Na kraju prve sesije, predstavnik Erste banke Vladimir Todorović učesnicima konferencije najavio je nove kreditne linije ove banke za male preduzetnike i preduzetnice, socijalna preduzeća i nevladine organizacije.

Tokom dana održane su dve panel diskusije na kojima se razgovaralo najpre o mogućnostima i preprekama koje se nalaze pred ženama koje žele da postanu ekonomski nezavisne, a potom i o mogućnostima za repliciranje različitih modela ekonomskog osnaživanje žena testiranih i u okviru projekta „Onasnaživanje“, ali drugih projekata organizacija civilno društva.

Na prvoj panel diskusiji specijalna savetnica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost navela je da je u  strategiji samo delimično dotaknuto nasilje. „Nasilje je jedna složena strategija koja zahteva poseban okvir u odnosu na ekonomsko osnaživanje i socijalno preduzetništvo. U najavi je novi zakon koji treba da uskladi porodično i krivično zakonodavstvo“ – istakla je prof. dr Drašković.

Rukovoditeljka Sigurne kuće Pančevo Jasna Vujičić u drugoj panel diskusiji govorila je o ulozi sigurnih kuća u procesu ekonomskog osnaživanja.

„Žene koje su smeštene u sigurne kuće bore se za goli život, ako kažemo da smo uspeli da obučimo jednu ili pet žena za samostalno vođenje posla, to zvuči malo, ali ako govorimo o sudbinama tih žena, njihove dece i porodica, to je jako mnogo“, objasnila je ona.

Na konferenciji se takođe došlo i do zaključaka da se ekonomsko jačanje žena uglavnom inicira i sprovodi kroz delovanje nevladinog sektora i ženskih udruženja, kao i da država nema precizne podatke o broju žena koje su svakodnevno izložene različitim oblicima nasilja, a uzrok je između ostalog i nepoverenje u institucije, kao i nepostojanje jedinstvene baze podataka svih institucija koje bi trebalo da se bave ovim velikim društvenim problemom.

Direktorka Fonda B92 Marija Čečen rekla je da će sve preporuke proizašle iz panela održanih tokom oba dana konferencije biti upućene svim organizacijama i institucijama koje bi trebalo da se bave pitanjima ekonomskog osnaživanja žena.

Pogledajte Studiju slučaja projekta “ONAsnaživanje”.

Izvor: sigurnakuca.net/onasnazivanje

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]