Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana konferencija „Srbija bez diskriminacije“

Objavljeno 19.11.2018.

Konferencija "Srbija bez diskriminacije"Povodom 16. novembra, Međunarodnog dana tolerancije, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti organizovao je godišnju konferenciju „Srbija bez diskriminacije“ u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji i Fondom za dobru upravu Vlade Velike Britanije.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je na otvaranju konferencije da je ravnopravnost vrednost koju delimo sa svakim našim građaninom i građankom, ali i osnov pravne države i pravednog društva. Ona je navela da je prioritet institucije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti da bude dostupna svim našim građanima/kama i prepoznata kao institucija kojoj se obraćaju da bi dobili potrebnu zaštitu, koja stvara društvo u kome vlada pravo, jake institucije i u kome mladi ljudi žele da žive. „U ovoj, izuzetno važnoj misiji ne možemo uspeti sami i zato nastojimo da imamo dobru saradnju sa sudovima, partnerstvo sa civilnim sektorom i podršku od medija. Ubeđena sam da je ipak više nas koji su spremni da grade društvo u kome ne strahuje običan čovek, već svi oni koji krše zakone i ljudska prava”, istakla je Janković.

Na otvaranju konferencije govorili su i šef Misije OEBS u Srbiji Andrea Oricio i ambasador Velike Britanije Denis Kif koji su istakli važnost ravnopravnosti i zabrane diskriminacije za razvoj Srbije i unapređenje položaja svih njenih građana i građanki i izrazili punu podršku radu Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

I ove godine, sada već tradicionalno, uručena je Godišnja novinarska nagrada za toleranciju, koju zajednički dodeljuju Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Misija OEBS-a u Srbiji. Nagrade su uručene autorima i autorkama najboljih medijskih tekstova i priloga na temu borbe protiv diskriminacije i promovisanja ravnopravnosti i tolerancije. Nagrade se dodeljuju u tri kategorije: za radijski/TV prilog, za štampu/onlajn tekst na internetu, kao i za radio/TV reportažu u trajanju do 30 minuta. Nagrađeni su: Suzana Duka (RTS), Miodrag Sovilj (N1), Višnja Višnjić (RTS), za radijski/TV prilog, Radmila Relić (RTV Mag, Obrenovac), Gorica Nikolin (Radio 021), Marija Marić (Radio RTV), za radio/TV reportažu i Vladimira Dorčova Valtnerova (Storyteller), Marijana Čanak (Portal o invalidnosti) i Slavica Tomčić (Kurir) za kategoriju štampa/onlajn.

Na konferenciji su predstavljeni i rezultati projekta „Podrška sprovođenju zakonodavstva za zaštitu ljudskih prava“ koji je podržao Fond za dobru upravu Vlade Ujedinjenog Kraljevstva (Good Governance Fund – GGF). Imajući u vidu važnost medija u borbi protiv diskriminacije deo projekta bio je posvećen istraživanju „Odnos medija u Srbiji prema diskriminaciji“ u kome je učestvovalo 164 predstavnika štampanih i elektronskih medija iz cele Srbije, čije rezultate je predstavio sociolog Gradimir Zajić, nakon čega je održan panel „Uloga i značaj medija u suzbijanju stereotipa i predrasuda” u kome su učestvovali direktor agencije Beta Dragan Janjić i generalni direktor Kolor Pres Grupe Robert Čoban.

Drugi deo projekta bio je posvećen strateškim parnicama koje zastupaju ne samo lične interese pojedinaca/ki već ostvaruju i širi društveni cilj kao važan mehanizam u sprečavanju diskriminacije. Na panelu „Uloga i značaj strateških parnica u sudskoj praksi Srbije” predstavljene su Smernice za strateško parničenje kao i rezultati radionice sa domaćim i međunarodnim ekspertima. Na ovom panelu su učestvovale i sudija Vrhovnog kasacionog suda Lidija Đukić i pravobraniteljka za ravnopravnost polova Hrvatske Višnja Ljubičić.

Konferenciji je prisustvovalo oko 200 učesnika i učesnica, među kojima su bili i ambasador Sjedinjenih Američkih Država Kajl Skat, ambasadorka Kanade Keti Čaba, kao i brojni predstavnici/e drugih država, međunarodnih organizacija, medija, sudstva i civilnog društva.

Takođe, na inicijativu Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, tog dana su prvi časovi u svim školama u Srbiji bili posvećeni temi međusobnog poštovanja, razumevanja i prihvatanja.

Izvor: ravnopravnost.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]