Telemedicina je nova grana pružanja usluga u okviru koje pacijent kontaktira lekara uz pomoć Interneta, pametnih telefona i kompjutera. Praksa iz Sjedinjenih Američkih Država sve je prisutnija u Evropi, a od prošle jeseni i u Srbiji zahvaljujući razvoju jednog start-ap projekta.
Pacijentkinja iz Srbije na jednom aerodromu, van domovine, morala je da se konsultuje sa lekarom. Umesto da nestrpljivo čeka povratak kući, uključila je laptop i dobila savet od svog doktora šta da radi kako bi sprečila zdravstvenu tegobu. Ovo je jedan od primera kako Internet platforma „Vis medik” (vismedic.rs), nacionalni pobednik takmičenja za najbolji start-ap u Srbiji „Ring Srbija”, u organizaciji Udruženja mladih privrednika, funkcioniše u praksi.
Platforma je pokrenuta pre tri godine na osnovu ideje koja je sazrevala kod osnivača Jovana Paunovića, Alekse Jorge i Rasta Ilića, desetak godina unazad. Naime, kako se Jovan pre dosta godina suočio sa ozbiljnim zdravstvenim problemom i lično uverio koliko vremena i strpljenja je potrebno da se dođe do nekog specijaliste ili čuje mišljenje drugog lekara, rešili su da novu oblast – onlajn medicinu na daljinu – dovedu u našu zemlju.
Portal je namenjen dobijanju lekarskih saveta, upoznavanju sa mišljenjem različitih lekara, razgovoru sa specijalistima kojih, na primer, nema u mestu stanovanja pacijenta, bez odlaska u ordinaciju. Sve bez čekanja i prelaska fizičke razdaljine.
Posle pobede na takmičenju u Srbiji, sredinom januara, tim koji je kreirao veb platformu učestvovao je na regionalnom takmičenju „Ring” u Bugarskoj.
– Tamo smo, kako smo nezvanično saznali, bili drugoplasirani. Pobednički tim iz Rumunije bio je toliko dominantan u odnosu na ostale da se niko nije nadao pobedi, priča Goran Ocokoljić, direktor marketinga „Vis medika” i dodaje da je pobednički start-ap iz Rumunije osmislio štampač primenljiv u automobilskoj industriji. – Za godinu dana patent su prodali kompanijama automobilske industrije čime su se pozicionirali na tržištu i prevazišli ideju malog početnog biznisa, objašnjava on.
U beogradskom pionirskom timu radi desetak mladih inženjera, programera i veb dizajnera, u udobnoj kancelariji smeštenoj u samom srcu glavnog grada Srbije. Iako rade na nečemu što je još uvek nepoznato na ovim prostorima, postavili su plan da do kraja 2017. dostignu cifru od 10.000 onlajn lekarskih konsultacija mesečno.
– Za sada proširujemo saradnju sa što većim brojem zdravstvenih ustanova i osiguravajućim društvima. Trenutno je na listi oko 190 lekara, iz skoro svih grana medicine. Ujedno ih obučavamo kako da vode video konsultacije sa pacijentima, pojašnjava Ocokoljić.
Ne sme se smesti s uma da je ovakva vrsta usluge ipak sekundarnog tipa. Ništa ne može da zameni odlazak u ordinaciju ili laboratoriju na pregled, dodaje naš sagovornik.
Praksa je zaživela pre nekoliko godina u Sjedinjenim Državama. Sprovedena su istraživanja koja su ukazala da najveći broj poseta lekaru završi samo razgovorom i da se pacijenti ne zadržavaju duže od 12 do 15 minuta. U vremenu gedžeta i savremene tehnologije, skoro je nemoguće isključiti ih iz oblasti zdravstva.
Start-ap „Vis medik” funkcioniše tako što se registracijom na sajtu pacijentu otvori virtuelni karton, te on sam kontaktira lekare i zakazuje termin. Vreme je ograničeno na 20 minuta, a da bi se stupilo u kontakt potrebni su pametni telefon ili kompjuter sa slušalicama, kamerom i mikrofonom. Cene su za 30 do 40 procenata niže od cenovnika koji važi kada pacijent fizički dolazi u ordinaciju.
Za sada su na listi lekari samo iz privatnih zdravstvenih ustanova. Postojeća zakonska regulativa za sada ne prepoznaje telemedicinu u medicinskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija.
Prošle jeseni za tim iz Beograda saznali su predstavnici najvećeg slovenačkog biznis inkubatora „ABC akcelerator” . Usledio je poziv i trenutno u Ljubljani troje naših stručnjaka sprovodi ono što je u Srbiji rađeno prethodnih godinu i po dana.
U beogradskom timu ponosni su što su među njima inženjeri koji su se školovali u inostranstvu, ali su se vratili u Srbiju.
– Verujemo da će ovo jako brzo prevazići nivo star-apa. Podaci u Sjedinjenim Američkim Državama govore da će se broj zdravstvenih onlajn konsultacija narednih godina udvostručiti. Do kraja ove godine očekuje se do 180 miliona onlajn „pregleda”, ilustruje Ocokoljić.
Na pitanje šta je važno da mladi znaju pre nego što krenu u realizaciju nekog posla, on savetuje:
– Najvažnija je ideja i jako mnogo rada, energije i truda. Takva vrsta angažovanja ne trpi sedmočasovni radni dan. Ponekad je potrebno da se bude angažovan. I naravno preporučujem IT oblast, jer nove tehnologije odavno nisu nove.
U Srbiji je više od 50 procenata nezaposlenih među mladima starosti do 35 godina. U kategoriji osoba od 20 do 24 godina 90.000 njih nema posao, a od 25 do 29 godina njih 100.000.
Napiši komentar