U nekim članicama Evropske unije lekari na homoseksualnost još gledaju kao na bolest, a na transseksualnost kao na mentalni poremećaj, upozorava se u izveštaju Agencije EU za osnovna prava (FRA). Takođe se ocenjuje da negativni stavovi prema lezbijkama, homoseksualcima, biseksualnim i transrodnim (LGBT) osobama među profesionalcima i kreatorima politike sputavaju napore u borbi sa diskriminacijom i zločinom iz mržnje.
U prvoj do sada uporednoj analizi stavova državnih službenika, lekara, nastavnika i radnika policije u 19 članica EU o LGBT osobama potvrđen je pozitivan uticaj inicijativa EU za unapređenje stanja. Međutim, izveštaj je pokazao i da manjak informacija i profesionalnih obuka o potrebama LGBT osoba nepovoljno deluju pa se LGBT populacija i dalje suočava sa diskriminacijom.
Mnogi ispitanici smatraju homoseksualnu orijentaciju i trans identitet kao nešto “strano”, što nije u skladu sa preovlađujućim pojmom “nacionalnog identiteta”.
“LGBT osobe imaju isto pravo na obrazovanje, zdravstvo i da se prema njima odnose kao prema drugima. Oni takođe imaju pravo da žive svoj život dostojanstveno, oslobođeni straha i diskriminacije”, istakao je direktor FRA Majkl O'Flaerti (Michael O’Flaherty).
“Novo istraživanje FRA otkrilo je da neki lekari i dalje veruju da je homoseksualnost bolest. Ono ukazuje na potrebu da EU i njene članice ‘osnaže’ državne službenike da rade svoj posao i pružaju usluge visokog kvaliteta kako bi pomogli da se stavi tačka na patnje koje su mnoge LGBT osobe iskusile”, rekao je O'Flaerti.
Agencija je razgovarala sa grupama profesionalca koje mogu najbolje da identifikuju barijere ali i pokretače sprovođenja politika zaštite osnovnih prava na terenu.
U izveštaju “Profesionalno govoreći: izazovi u dostizanju ravopravnosti LGBT ljudi” navodi se da društvo može da ima neprijateljski stav prema LGBT osobama, a da profesionalci mogu da kriju predrasude, poput verovanja da je homoseksualnost bolest koja može da se prenese na druge. Takav stav ukazuje na potrebu mnogo pozitivnijih EU i nacionalnih kampanja za podizanje svesti, što je navedeno i na listi akcija EU za veće uvažavanje LGBT osoba i poštovanje njihovih prava.
Konstatuje se da je kod svih grupa profesionalca nivo svesti i znanja o potrebama LGBT populacije nizak, što ukazuje na neophodnost profesionalnih obuka i partnerstva i saradnje sa civilnim društvom u cilju borbe sa predrasudama, posebno prema trans osobama u zdravstvu, kao i podizanja nivoa usluga za LGBT osobe do nivoa koji uživa ostali deo populacije.
Manjak objektivnih informacija, posebno u školama, za posledicu može da ima zlostavljanje i predrasude u kasnijem dobu i može da utiče da mlade LGBT osobe da kriju svoju seksualnu orijenatciju/rodni identitet.
Članice EU treba da rade sa obrazovnim vlastima i školama na formulaciji kampanja koje će doprineti da škole budu bezbednija i više prijateljska mesta za LGBT osobe, savetuju stručnjaci.
Takođe se u izveštaju na nevladine organizacije gleda kao na važan faktor koji predvodi u promeni stava prema LGBT osobama podržavajući primenu zakona i sprovođenje politika.
Ističe se i da se zločin iz mržnje prema LGBT osobama često ne prepoznaje, o njemu se ne izveštava i ne registruje se.
FRA preporučuje članicama Evropske unije da ulože napore i obezbede sprovođenje zakona koji štite od zločina iz mržnje, kao i da posvete veću pažnju potrebi prijavljivanja zločina iz mržnje prema LGBT osobama i evidentiranju tih dela.
Izveštaj je zasnovan na ispitivanju više od 1.000 državnih službenika, lekara, prosvetara i policijskih službenika o zakonima i politikama koje se primenjuju i onima koje ne (i zašto) kada je reč o zaštiti i unapređenju prava LGBT osoba. Ispitanici su bili iz Austrije, Bugarske, Hrvatske, Danske, Finske, Francuske, Grčke, Mađarske, Irske, Italije, Letonije, Litvanije, Malte, Holandije, Poljske, Rumunije, Slovačke, Španije i Velike Britanije.
Inače, Agencija EU za osnovna prava jedna je od decentralizovanih agencija EU koje daju ekspertske savete institucijama EU i članicama o brojnim pitanjima. FRA pomaže da se obezbedi zaštita osnovnih prava ljudi koji žive u EU.
FRA je u saopštenju objavljenom na svom sajtu najavila i sastanak radne grupe Agencije u Amsterdamu 28-29. aprila na kome će se razgovarati o unapređenju izveštavanja i evidentiranja zločina iz mrženje u EU, posebno zločina iz mržnje počinjenih prema LGBTI osobama.
Izvor: EurActiv.rs
Napiši komentar