Bez aktivnog učešća građana i civilnog društva u prepoznavanju i rešavanju problema u zajednici nema napretka. Javno zagovaranje omogućava organizovanim građanima da dođu do željenih promena, utiču na donosioce odluka i da pritom pridobiju podršku šireg kruga građana. Mnogobrojne aktivnosti organizacija i građana često ostaju nepriznate i nedovoljno vidljive za veliki deo javnost zbog čega je pokrenuta inicijativa za dodelu godišnje nagrade za aktivne građane – nagrade koja slavi pokretače promena, motivisane građane koji istrajavaju u svojim naporima da poboljšaju svoj i živote svojih sugrađana.
Cilj ove nagrade je da istakne uspešne inicijative i pojedince/ke koji su značajno doprineli razvoju lokalnih zajednica ili doneli promene na nacionalnom nivou; da oda priznanje, pruži materijalnu podršku i prepozna organizacije civilnog društva i neformalne grupe koje nastoje da svoje zajednice učine boljim.
Ukoliko među vama prepoznajete pokretače promena, do 6. novembra možete da nominujete inicijative i pojedince koje smatrate značajnim, odnosno inicijative koje su postigle promenu u zajednici.
Propozicije konkursa
Organizacije civilnog društva mogu učestvovati u okviru I i II kategorije, neformalne grupe u okviru III, dok pojedinci mogu učestvovati u okviru IV kategorije. Ono što je obavezujući kriterijum za sve je da su tokom prethodne dve godine (period od 1. januara 2018. do 30. septembra 2020. godine) implementirali kampanje javnog zagovaranja koje odgovaraju cilju konkursa.
Ko može da nominuje?
- zainteresovani građani i građanke,
- organizacije civilnog društva,
- neformalne grupe.
Kategorije
I – SARADNJOM DO PROMENE
Kako javno zagovaranje podrazumeva niz akcija usmerenih ka donosiocima odluka, organizatori u ovoj kategoriji žele da istaknu i pronađu primer dobre prakse i primer uspešne saradnje između javnih vlasti i organizacija. Ova kategorija namenjena je isključivo organizacijama civilnog društva.
II – PRVI GLAS GRAĐANA
Uspešno okupljeni građani kao nosioci poruke javnog zagovaranja
Ova nagrada namenjena je organizaciji civilnog društva koja je kroz svoje aktivnosti javnog zagovaranja obezbedila podršku velikog broja građana koji su postali nosioci poruke kampanje. Ova kategorija namenjena je isključivo organizacijama civilnog društva.
III – POHOD NA AKTIVIZAM
Inicijative neformalne grupe
Ova nagrada namenjena je neformalnoj grupi odnosno uspešnoj aktivističkoj inicijativi koja je kroz rešavanje lokalnog, regionalnog ili nacionalnog problema od javnog značaja uspešno aktivirala veliki broj građana. Ova kategorija namenjena je isključivo neformalnim grupama.
IV – POKRETAČ/ICA PROMENA
Pojedinac/ka koji je deo zagovaračke inicijative
Pojedinci/ke čiji je nesebični doprinos pokrenuo promene, ljudi koji su neprestano išli iznad horizonta uobičajenih očekivanja, koji su istrajavali, podizali standarde i bili uključeni u inicijative javnog zagovaranja – su u fokusu ove kategorije.
Nagrada
Pored opsežne medijske promocije i javnog priznanja, odabrane organizacije civilnog društva i neformalna grupa, kao i inicijativa čiji je nagrađeni pojedinac/ka deo, će dobiti i robnu nagradu u vrednosti od 1.000 dolara.
Način prijavljivanja
Sve prijave vrše se putem onlajn formulara do 6. novembra 2020. godine do 15 časova. Samo kompletne prijave pristigle u navedenom roku i na predviđenom obrascu će biti uzete u razmatranje.
Organizacije civilnog društva se mogu kandidovati odnosno biti nominovane u okviru I i II kategorije, ali mogu biti nagrađene isključivo u okviru jedne kategorije. Isto pravilo važi i za pokretača/icu promena da ukoliko su deo nagrađene inicijative u I, II ili III kategoriji, ne mogu biti nagrađeni u okviru IV kategorije.
O organizatoru
Beogradska otvorena škola (BOŠ) uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj sprovodi projekat „Aktivni građani: bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju” koji ima za cilj da doprinese jačanju demokratskog društva u Srbiji, utemeljenog na kulturi učešća građana u političkom procesu i doslednoj demokratskoj praksi. Stabilnost demokratskih institucija i vladavina prava su nezamislivi bez aktivnog učešća civilnog društva i građana u kreiranju javnih politika, rešavanju problema, prepoznavanju i ostvarenju potencijala neophodnih za napredak jedne zajednice. Javno zagovaranje ima ključnu ulogu u jačanju demokratskih procesa i demokratskog društva utemeljenog na kulturi učešća građana u političkom procesu.
Projekat je trogodišnja inicijativa koju sprovodi BOŠ, u saradnji sa Beogradskim fondom za političku izuzetnost (BFPE) i Balkanskom istraživačkom mrežom (BIRN) Srbija. Više informacija možete pronaći na platformi javnozagovaranje.bos.rs
Više informacija o konkursu i nagrađenim inicijativama u 2019. godine možete pronaći OVDE, a njihove priče pročitati OVDE.
Više informacija o propozicijama ovogodišnjeg konkursa potražite na javnozagovaranje.bos.rs
Napiši komentar