Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici uručio je rektorki Univerziteta u Beogradu Ivanki Popović novu knjigu “EU Pojmovnik”, a dekanu Fakulteta političkih nauka Draganu Simiću 50 izdanja na engleskom jeziku o politikama EU.
Povodom “EU Pojmovnika”, čiji su autori stručnjaci iz Srbije i koji obuhvata 251 pojam, u Rektoratu je organizovana debata “Razgovarajmo o Evropskoj uniji”, u kojoj su, pored Fabricija i Popović, učestvovali studenti i studentkinje iz Beograda i Novog Sada.
Urednik knjige Vladimir Medović, vanredni profesor Pravnog fakulteta za privredu i pravosuđe u Novom Sadu, rekao da je “EU Pojmovnik” zamišljen kao sveobuhvatan rečnik pojmova EU koji treba da doprinese njenom boljem razumevanju, šta je EU danas, kako funkcioniše, ali i da doprinese boljem razumevanju procesa pristupanja Srbije EU i šta nas očekuje na tom putu, te šta mi kao građani i građanke možemo očekivati od ovog procesa.
Medović je dodao da je “EU Pojmovnik” namenjen studentima/kinjama, naučnim radnicima/ama, državnim službenicima/ama, novinarima/kama, kao i svim građanima i građankama zainteresovanim za evropske integracije i funkcionisanje EU.
Fabrici je istakao da je ljudski kapital ključan u razvoju svakog društva pa i Srbije i naglasio da je EU vrlo posvećena podržavanju obrazovnog sistema u Srbiji poslednjih 16 godina, te je u tu svrhu do sada uložila 80 miliona evra, posebno u oblasti srednjestručnog obrazovanja, visokog obrazovanja i društvene inkluzije.
Fabrici je podsetio i na program Erasmus u kome Srbija uspešno učestvuje i dodao da će Srbija naredne godine postati deo programa Erasmus Plus i radiće kao i svaka članica EU, što, podvlači, jeste veliki uspeh i priznanje za zemlju koja nije članica Evropske unije.
U okviru tog programa od 2001. godine je uloženo, prema rečima Fabricija, više stotina miliona evra za oko 5.500 studenata/kinja iz Srbije koji su bili na usavršvanju u nekoj od evropskih zemalja.
Fabrici je pozvao studente i studentkinje da se upoznaju sa sadržajem “EU Pojmovnika” jer kaže da je važno znati šta znači Evropska unija i da “vide gde Srbija ide”.
Dekan FPN Simić je istakao da saradnja Univeziteta u Beogradu sa Delegacijom EU u njihovim projektima koji se tiču nauke i obrazovanja traje dugi niz godina i da je u pitanju istrajna i kontinuirana saradnja.
On je pomenuo projekat “Evropa za mene”, poslednji koji su radili zajedno i u okviru kojeg su u različitim gradovima Srbije sa mladim ljudima razgovarali o vrednostima i standardima EU i različitim uglovima gledanja na Evropsku uniju, sa ciljem da ta znanja približe mladima.
Rektorka Univeziteta u Beogradu podsetila je da ta institucija obeležava 210 godina postojanja i da danas “ima snagu oko 100.000 studenata i 5.000 profesora i saradnika”.
“Pred nama je ogromna odgovornost da obezbedimo razvoj naše zemlje i da imamo sva prava i mogućnosti kao i svi delovi Evrope. Na vašoj je generaciji je da pomognete da svi zajedno dođemo do tog cilja. Nadam se da ćete iskoristiti priliku da pročitate ovaj Pojmovnik i steknete uvid kako funkcioniše EU, da bi na najbolji mogući način i mi ovde mogli da funkcionišemo”, rekla je Popović okupljenim studentima i studentkinjama, koji su zatim sa njom i Fabricijem razgovarali o EU.
Izvor: europa.rs
Napiši komentar