Ima napretka kada je reč o obrazovanju i zdravstvenom položaju Roma u Srbiji, dok u oblasti stanovanja i zapošljavanja Roma nema poboljšanja, ocenio je predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović.
“U oblasti obrazovanja postignuti su određeni vidljivi rezultati, preko afirmativnih mera upisa učenika u srednje škole i na fakultete, a u nekih 173 osnovnih škola uveden je pedagoški asistent romske nacionalnosti, koji je karika između škole, učitelja, romskog učenika i njegovih roditelja. Time je povećan broj romske dece u osnovnom obrazovanju za 20 odsto”, rekao je Mihajlović Tanjugu.
I zamenik direktora Kancelarije za ljudska i manjinska prava Dragoljub Acković naveo je da je tek delimično zadovoljan primenom Strategije, ističići da osim teoretskog dela koji je napravljen, “nismo videli neku naročitu korist”.
Problemi Roma u Srbiji, su kako je rekao, brojni i pre svega se odnose na njihov ekonomski i socijalni položaj, stambene probleme i političku zastupljenost.
“Statistika pokazuje da je jedan Rom sedam puta siromašniji od najsiromašnijeg Srbina, a tek 20 odsto Roma je funkcionalno pismeno”, naglasio je Acković.
Zaštitnik građana Saša Janković je, uoči tog praznika, ocenio da su Romi i dalje najugroženija manjinska grupa u Srbiji, a do sada postignuti rezultati na unapređenju njihovog položaja nisu otklonili ključne prepreke za njihovu socijalno-ekonomsku integraciju.
On je u saopštenju dostavljenom medijima ocenio da bitnije promene u tom pogledu ne može biti bez dosledne primene afirmativnih mera u obrazovanju Roma, zbog čega zaštitnik građana ove godine posebnu pažnju posvećuje potpunom pravnom uređenju tog pitanja.
Svetski dan Roma ustanovljen je na današnji dan sa ciljem da se ukaže na težak položaj Roma i da se države podstaknu da obrate posebnu pažnju unapređivanje njihovog položaja.
Taj dan se obeležava u čast prvog Svetskog kongesa Roma, koji je održan 8. aprila 1971. u Londonu.
Tada je za romsku himnu proglašena pesma “Đelem, đelem”, a ustanovljena je i romska zastava sa točkom kao centralnim simbolom.
Burkhard: Treba nastaviti aktivnosti na poboljšavanju položaja Roma
Potrebno nastaviti aktivnosti za poboljšanje položaja Roma u Srbiji i za stvaranje uslova za njihovu punu inkluziju u društvo, izjavio je šef Misije OEBS-a u Srbiji Peter Burkhard.
“Svedoci smo da se Romi i dalje suočavaju sa preprekama u svakodnevnom životu, u raznim sferama”, rekao je Burkhard, a prenela Misija OEBS-a.
Burkhard je ocenio da je od ključne važnosti da država i njene institucije, zajedno sa predstavnicima Roma i organizacijama civilnog društva i u saradnji sa međunarodnom zajednicom, nastave da rade “na pronalaženju realističnih i održivih rešenja”.
Po njegovim rečima, politički i zaknodavni okvir poboljšani su od 2009. godine, odnosno od usvajanja Nacionalne strategije za unapređenje položaja Roma i sada je vreme da se ojača sistem koji je neophodan za primenu ta dva okvira.
“Uprkos preostalim pitanjima, primetna su poboljšanja u koordinaciji između ministarstava, lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva, naročito romskih”, kazao je Burkhard.
On je ocenio da su koraci koji su preduzeti doveli do poboljšanja životnih uslova za sve nacionalne manjine, naročito za Romkinje, a u isto vreme su i osigurali veću jednakost u javnom i političkom životu.
“Verujemo da će sve zainteresovane strane u Srbiji nastaviti sa naporima za uspostavljanje inkluzivnog i potpuno integrisanog društva koje poštuje i slavi raznolikost”, kazao je Burkhard.
Misija OEBS-a u Srbiji, kako se navodi, kroz svoje programe ostaje posvećena daljoj podršci naporima i državnih institucija i romskih organizacija civilnog društva u njihovom zajedničkom radu na poboljšanju društveno-ekonomskog statusa i potpunom uključenju Roma u srpsko društvo.
Paunovićeva: Ima napretka, ali i problema u svim oblastima
Direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović izjavila je povodom Dana Roma da se može govoriti o pomaku kada je stanje romske nacionalne manjine u pitanju, ali da postoje određeni problemi na kojima se mora dalje raditi, pre svega na rešavanju pitanja stanovanja, zapošljavanja i socijalne uključenosti.
Paunović je za RTS rekla da i Brisel ocenjuje da postoji napredak, ali i da ukazuje da postoje određeni problemi na kojima mora da se radi.
Kao ključno u narednom periodu Paunović ocenjuje izradu nove strategije do 2025. godine, na kojoj je već započet rad i u koji su uključeni pripadnici romske nacionalne manjine.
“Svakako da možemo da govorimo o pomaku, jer je godinu za nama obeležilo dosta aktivnosti vlade kada je u pitanju Strategija za integraciju Roma i one su bile usmerene na uspostavljanje boljih institucionalnih mehanizama same vlasti za praćenje sprovođenja ovog dokumenta”, rekala je Paunovićeva.
Prema njenim rečima, radilo se na jačanju međusektorske saradnje i saradnje organizacija civilnog društva koje se bave pitanjima Roma, a vladin Savet za integraciju Roma imao je aktivnosti tokom cele godine.
Dodala je da je prvi put na nivou vlade uspostavljeno telo koje se bavi praćenjem donatorske pomoći, koja je velika, a uložen je i trud da se postigne veća zastupljenost Roma u državnim organima.
“Mi smo se zaista trudili da aktivnosti na nacionalnom nivou spustimo na lokal, tamo gde Romi žive. Prvi put su uspostavljeni mobilni timovi u 20 gradova i opština, a trudićemo se da ih uspostavimo i u drugim gradovima”, istakla je Paunović.
Ona je naglasila da će se raditi na rešavanju pitanja stanovanja, zapošljavanja i socijalne isključenosti, dodajući da postoji problem sa rešavanjem neformalnih romskih naselja, kojih u Srbiji ima više od 750.
“Pokušavamo da kroz nove modele stambenog zbrinjavanja ovaj problem učinimo manjim i da radimo na njegovom rešavanju”, naglasila je Paunović.
Ona je ukazala da su Romi najbrojnija nacionalna manjina, koja u svim oblastima ima određene probleme.
“Vlada Srbije je posvećena unapređivanju položaja Roma”
Vlada Republike Srbije je posvećena rešavanju problema sa kojima se suočava romska nacionalna manjina, imajuću u vidu da se u vremenu teške ekonomske krize koja je pogodila sve građane, njihov problem postaje sve složeniji, izjavio je Predsednik Saveta za unapređivanje položaja Roma i Dekade uključivanja Roma Nenad Ivanišević.
Čestitajući svim građanima romske nacionalnosti Dan Roma, on je u izjavi Tanjugu ocenio da samo zajedničkim naporima, jačanjem tolerancije i solidarnosti “možemo da učinimo pozitivne pomake i unapredimo položaj romske nacionalne zajednice.
On smatra da brojni rezultati, kao i izveštaj Evropske Komisije o napretku Republike Srbije govore u prilog posvećenosti unapređivanju položaja Roma.
Kada govorimo o postignutim rezultatima jasno je da Srbija ima dobre rezultate u sektorima obrazovanja i zdravstva. Procenat romske dece koja se upisuju u prvi razred povećan je u poslednjih pet godina za 25 procenata. Međutim i dalje su ogromne razlike romske populacije i opšte populacije što se tiče upisa u školu, redovnosti u pohađanju i završavanju, rekao je Ivanišević Tanjugu.
Prema njegovoj oceni, stanje prava romske manjine bolje je nego u prethodnom periodu, ali dodaje kako je potrebno još mnogo toga da se radi i preduzme kako bi romska zajednica u potpunosti bila uključena u društvo, te da svoj doprinos tome moraju dati država i njene institucije, ali i legitimni i odgovorni predstavnici romske zajednice.
Republika Srbija ima dobre normativne i institucionalne mehanizme za unapređivanje položaja Roma, ali smo svesni da je za budući period važno kreirati mere u oblastima zapošljavanja i stanovanja, i insistirati na njihovoj održivosti, kako bi se njihov kvalitet života pripadnika romske nacionalne manjine unapredi, smatra on.
Ivanišević ocenjuje da je dekadu inkluzije Roma u Srbiji obeležila spremnost ministarstava u Vladi i romske zajednice da se aktivno uključe u proces sprovođenja Dekade.
Savet za unapređivanje položaja Roma, po njegovim rečima, daje punu podršku u relizaciji politika koje se odnose na unapređenje položaja Roma, a među najznačajnim oblastima rada Saveta, dodaje, biće uspostavljanje i kreiranje multisektorske saradnje u oblasti integracije Roma u Srbiji.
Savet je usvojio Polazne osnove za izradu nove Strategije za unapređenje položaja Roma do 2025. godine koje je Kancelarija za ljudska i manjinska prava izradila u širokom konsultativnom procesu sa jedinicama lokalne samouprave u Srbiji, romskim organizacijama civilnog društva, državnim institucijama i organima i nezavisnim telima, kako bi se stekao uvid u sve aspekte sprovođenja politika koje mogu da doprinesu unapređenju položaja Roma u Srbiji, rekao je Ivanišević.
Najveći napori, po njegovim rečima, biće usmereni na oblast zapošljavanja, ekonomskog osnaživanja porodice, zdravlja i stanovanja, a buduća Strategija treba da se bazira na principima inkluzivnosti, decentralizacije, racionalizacije, ekonomičnosti, efikasnosti i afirmativnih mera.
Vlada i odgovorne institucije, uz pomoć EU, realizuju razne projekte, kako bi se podigla svest o važnosti ljudskih prava i koji će Romima obezbediti adekvatno obrazovanje i bolji smeštaj, uključujući ih brže i lakše u socijalne tokove, dodao je on.
Ivanišević naglašava da treba insistirati na uspostavljanju mehanizama za bolju koordinaciju i sprovođenje politika koje su definisane u zakonima i strategiji, kao i jačanju sardanje između relevantnih institucija u procesu unapređivanja položaja Roma.
Savet će u saradnji sa romskom zajednicom, njenim predstavnicima u Nacionalnom Savetu, svim relevantnim institucijama i organima, civilnim sektorom i lokalnim samoupravama nastojati da se kvalitet života Roma unapredi u budućem periodu, rekao je on.
Predsednik Nikolić primio predstavnike romske manjine
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić založio se za unapređenje prava Roma u Srbiji istakavši da država treba da učini sve da omogući ostvarivanje njihovih prava.
Kako je saopštila Služba za saradnju s medijima, Nikolić je istakao i da pozitivnom diskriminacijom Romima treba pomoći da sačuvaju svoj nacionalni identitet.
Predsednik je, povodom Svetskog dana Roma, koji se obeležava danas, primio predstavnike te nacionalne manjine, a oni su mu tom prilikom predali Platformu za unapređenje njihovog položaja u Srbiji.
Predstavnici romske nacionalne manjine su, kako se navodi, u razgovoru s predsednikom Nikolićem posebno istakli da je, i pored generalno jako teške situacije u kojoj se Romi nalaze, u prethodnom periodu učinjen napredak u rešavanju problema njihovog obrazovanja, kao i problema ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu.
Nezaposlenost, međuitm, i dalje predstavlja ogroman problem za Rome, kao i stvaranje adekvatnih uslova stanovanja, navodi se u saopštenju.
“Romi često izloženi govoru mržnje”
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić ocenila je da su pripadnici romske nacionalne manjine najdiskriminisanija grupa u Srbiji jer je njihov položaj i dalje loš.
Čestitajući 8. april, Svetski dan Roma, Petrušićeva je istakla da su Romi “često izloženi otvorenom i rasprostranjenom govoru mržnje”, a da je diskriminacija prema njima “najviše izražena u oblasti obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite i stanovanja”.
“Romska deca su i dalje diskriminisana u obrazovanju, a prethodnih godina su zabeleženi slučajevi segregacije romske dece u obrazovanju. Podaci da samo 6 odsto dece iz romskih naselja, uzrasta od 3-4 godine, pohađa programe predškolskog obrazovanja, da 69 odsto dece iz tih naselja pohađa prvi razred osnovne škole, a svega 22 odsto srednji, su alarmantni i više nego zabrinjavajući”, ocenila je Poverenica.
Po njenim rečima, “poražavajući” su i podaci koji pokazuju da je očekivana dužina trajanja života Roma u Srbiji za 12,4 godine kraća u odnosu na ostalo stanovništvo.
Petrušićeva je dodala da je tokom prethodnih pet godina, instituciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti najveći broj pritužbi upućen zbog diskriminacije na osnovu pripadnosti romskoj nacionalnoj manjini.
“Sve strateške parnice koje je Poverenik pokrenuo u toku 2014. godine, odnose se na diskriminaciju Roma, kao i krivične prijave koje su podnete zbog postojanja osnova sumnje da je izvršeno krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti prema romskoj nacionalnoj manjini”, navela je Petrušić u saopštenju.
Ona je dodala da je potrebno angažovanje svih društvenih aktera kako bi se unapredio položaj romske nacionalne manjine, “koja je još uvek izložena svim vidovima diskriminacije”.
“Svi moramo shvatiti i prihvatiti da su Romi građani i građanke ove države kojima pripadaju ista prava, da su to naše komšije, koji treba da žive zajedno sa nama, a ne izolovano pored nas”, ocenila je Poverenica.
Omerović: Smrtnost romske dece duplo veća od nacionalnog proseka
Srbija je dosta učinila na poboljšanju položaja Roma, ali su njihovi problemi i pored toga veoma izraženi, rečeno je na sednici skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, kojom je obeležen Dan Roma.
Predsednik tog tela Meho Omerović napomenuo je da je Srbija uradila dosta u institucionalnom i zakonodavnom smislu, ali da su problemi Roma i dalje veoma izraženi, naročito u pogledu obrazovanja, uslova stanovanja, zapošljavanja, dečijeg rada i ranih brakova, dok je šef misije EU u Srbiji Majkl Devenport poručio da će Srbija imati podršku EU u poboljšanju položaja Roma.
Objašnjavajući u koliko teškim uslovima žive Romi, Omerović je naveo da je smrtnost romske dece duplo veća od nacionalnog proseka, da je 43 odsto Romkinja od 15 do 19 godina u braku, da je samo 83 odsto dece do pet meseci upisano u matične knjige rođenih, da samo 69 odsto romske dece pohađa prvi razred osnovnih škola, a srednju školu samo 22 odsto.
Na značaj donošenja nove strategije ukazali su Devenport i šef misije OEBS Peter Burkhard.
U Evropi danas živi između 10 i 12 miliona državljana romske nacionalnosti, od kojih su polovina državljani EU.
Oni su najbrojnija nacionalna manjina u Evropi i ona koja je najviše marginalizovana i diskriminisana. Zbog toga EU posebnu pažnju posvećuje ispravljanju takve situacije, rekao je Devenport i dodao da EU i u Srbiji pomaže romskoj manjini i pokušavamo da sa vladom i drugim partnerima reši njihove probleme.
Tako se, kako je objasnio, na više frontova bore protiv marginalizacije Roma – poboljšavaju pristup zdravstvenim i socijalnim ustanovama, veliku pažnju posvećuju školovanju, unapređuju stambenu situaciju Roma, gde, pored ostalog, sa gradom Beogradom rade da 180 porodica koje su živele u nehigijenskim naseljima dobiju trajno stambeno rešenje…
Uz napomenu da sprovođenje ovih ciljeva u mnogome zavisi od nove strategije, pa je u tom smislu pozdravio napore Vlade Srbije da u što kraćem roku usvoji taj dokument, koji je, kako je istakao, od ključnog značaja za dostizanje promena u stanju Roma.
Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović zatražio je od Vlade Srbije da ozbiljno pristupi rešavanju problema Roma i da u taj proces uključi pripadnike romske nacionalne manjine, a zbog velikih problema sa kojima se suočava ta manjinska zajednica.
Uz napomenu da su stereotipi i predrasude glavna prepreka za punu integraciju Roma, Mihajlović je naveo da, pored ostalog, 95 odsto Roma ni stalno niti bilo kakvo zaposlenje, da je u proteklom periodu 30.000 njih napustilo zemlju i zatražilo ekonomski azil u zemljama EU.
“Sa ovog mesta iz Skupštine Srbije šaljemo jasan signal i poruku Vladi Srbije i drugim činiocima u društvu o veoma teškom položaju Roma”, kazao je Mihajlović.
Mali: Izgrađene dve zgrade za raseljene Rome, gradi se još jedna
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali obišao je stanovnike Orlovskog naselja na Zvezdari i poručio da se problemima Roma ne treba baviti samo jednog dana u godini, već svakodnevno, kao što Gradska uprava i čini.
Mali je podsetio da je Grad Beograd još 2009. godine usvojio strategiju za unapređenje života Roma i da je od tada do danas učinjeno mnogo kako bi se život Roma unapredio i kako bi osetili da su deo društva.
To je, rekao je Mali novinarima, prevashodno važno u procesu stanovanja, obrazovanja, zdravstva i zapošljavanja, a upravo je Orlovsko naselje primer kako može i treba da se radi na unapređenju položaja Roma.
“Ovde imamo dve stambene zgrade sa 24 romske porodice, koje su raseljene zbog izgradnje Mosta na Adi”, rekao je gradonačelnik i naveo da se, pored dve postojeće zgrade za romske porodice, gradi još jedna koja bi trebalo da bude useljena u maju.
Mališanima su, rekao je Mali, obezbeđeni pravi uslovi za život – školovanje, vrtići, zdravstvena zaštita…, a sa Centrom za socijalni rad omogućene su i usluge narodne kuhinje.
“Ova deca su deca koja su odlična u školama i mislim da je to najbolji i jedini ispravan način za njihovu budućnost”, naveo je on i dodao da nadležni moraju pokazati da im je stalo da reše probleme romske zajednice.
Ističući da je na teritoriji Beograda registrovano više od 30.000 Roma, gradonačelnik je rekao da ih verovatno ima mnogo više, pa se sa MUP-om i Centrom za socijalni rad radi na izdavanju ličnih karata za njih, što je jedan od načina za inkluziju u društvo.
Direktor JKP “Zelenilo Beograd” Slobodan Stanojević naveo je da je u Orlovskom naselju otvoreno i dečije igralište, izgrađeno po standardima koje se primenjuju na celoj teritoriji grada, pa je tako postavljena gumena podloga, novi rekviziti, košarkaško igralište…
Izvor: B92
Napiši komentar