Piše: Nataša Todorović (Blog o socijalnom uključivanju)
Da li se zapitamo kada stojimo čekajući u redu da nešto završimo, da je potrebno u nekim slučajevima pustiti stariju osobu preko reda, posebno ako je lošijeg zdravstvenog stanja? Mislim da je odgovor potvrdan i da većina nas to čini. Ali, da li zaista treba da radimo nešto umesto starije osobe, iako ona može i hoće sama da uradi i to vam otvoreno kaže? “Ne, ja mogu sama ovo da napišem, ne morate mi diktirati ili pisati umesto mene”, to mi je rekla baka od 84 godine dok smo zajedno čekale za ličnu kartu u redu u MUP-u. Činjenica je da treba podržavati samostalnost starije osobe i ponašati se u skladu sa njenim mogućnostima, a ne paternalistički.
Najčešće situacije koje dovode do zavisnosti starije osobe su upravo u slučajevima pružanja nege i pomoći
Pogoršanje zdravstvenog stanja starijih osoba vrlo često se smatra razlogom zbog koga prestaju sa aktivnostima koje su bile deo njihovog života. Od stava i načina na koji se porodica i negovatelji odnose prema pogoršanju zdravlja zavisi i stepen samostalnosti i nezavisnosti koje će pokazivati starija osoba.
Svedoci smo da se često dešava da negovatelji rade stvari umesto osoba o kojima se brinu, usmeravajući svoju pažnju na aktivnosti za koje oni misle da starije osobe rade teško. Možda se starija osoba teže kreće od jednog mesta do drugog, ali naša intervencija treba da bude tolika da samostalnost starije osobe bude podržana i da se zavisnost odlaže. Ako mi radimo sve umesto starije osobe, to kasnije ima za posledicu njihovo neulaganje napora da budu samostalni i nezavisni. Razlozi za našu prekomernu pomoć su najčešće osećanje sažaljenja, straha i odgovornosti, zajedno sa potrebom izbegavanja da se vidi starija osoba kako se “muči”.
Da bi se zavisnost odložila, a samostalnost podržala najvažnija je dobra komunikacija sa osobom koju negujemo, jer ona doprinosi boljem odnosu i olakšava svakodnevne aktivnosti.
Negovanje može uticati na samopoštovanje starije osobe
Samopoštovanje je veoma važno za starije osobe, ono se odnosi na poverenje koje imamo sami u sebe i na osećanje vrednosti i korisnosti. Zdravstveno stanje, bolest i starenje mogu dovesti do smanjenja samopoštovanja. U takvim situacijama starije osobe često ne donose odluke koje se tiču njih samih i ne organizuju svoj život, što sa druge strane loše utiče na samopoštovanje. A negovatelji često prave greške: da bi pružili što bolju negu, zaboravljaju na stid ili intimnost, na primer u situaciji kupanja ili oblačenja.
Naš zadatak je da pomažemo starijima da i dalje budu odgovorni za odluke koje se njih tiču i da se trudimo da i starije osobe sa velikim stepenim zavisnosti zadrže dostojanstvo i veru u sebe, da pospešujemo samopoštovanje i da vodimo računa o mišljenju starijih osoba kada organizujemo njihov život i rešavamo njihove probleme. Jedna od takvih rečenica je: “Ako ti je potrebna pomoć, reci mi i pomoći ću ti u onome što ne razumeš, ili ne možeš sam/sama da uradiš.”
Posmatrajte i pokušajte da otkrijete šta starija osoba može sama da uradi
Činjenica je da negovatelji koji se brinu o starijima ulažu mnogo vremena i napora da pomognu u olakšavanju poteškoća sa kojima se stariji suočavaju, često obraćajući više pažnje na poteškoće, umesto na kapacitete i sposobnosti. Ako im pomažemo u stvarima koje su im teške (zakopčavanje dugmića…), potrebno je da ih ohrabrujemo da nastave sa obavljanjem jednostavnijih aktivnosti (oblačenje i svlačenje).
Pomozite starijoj osobi samo koliko je to potrebno
Negovatelji znaju da nije lako biti strpljiv i uporan. U interesu i negovatelja i starije osobe je da maksimalno podržimo samostalnost kod starijeg člana porodice, važno je da mu pružimo samo onu pomoć koja je neophodna.
Verbalna pomoć
Jedna vrsta pomoći je upravo verbalna. Možemo pomoći starijoj osobi tako što joj konkretno kažemo šta da radi.
Pomaganje u obavljanju aktivnosti
U nekim slučajevima je potrebna mala fizička pomoć, kao što su stavljanje ruke na rame ili tapšanje po leđima, itd. Ova vrsta iskazivanja podrške treba da bude praćena nekom rečenicom ohrabrenja.
Ponekad kada su sposobnosti starijih osoba jako male, nije dovoljno ohrabrenje rečima ili dodirom. U ovim slučajevima potrebno je pružiti fizičku pomoć tokom obavljanja određene aktivnosti i na kraju treba pružiti reči ohrabrenja osobi na obavljanju određene aktivnosti.
Pripremite situaciju kako biste je olakšali
Ponekad se dešava da, kada uvidimo da starija osoba ima neki problem u obavljanju aktivnosti, počinjemo da unosimo promene za koje smatramo da će pomoći starijoj osobi. Međutim, često se iznenadimo kada ta promena nije donela očekivani rezultat. Preporuke u tom slučaju su…
(…)
Tekst “ Samostalnost i samopoštovanje starije osobe” Nataše Todorović u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.
Napiši komentar