Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije obeležio je Međunarodni dan borbe protiv siromaštva radnim sastankom posvećenim unapređenju položaja osetljivih grupa u društvu. Zaključeno je da je prevazilaženje siromaštva kroz socijalno uključivanje važan zadatak lokalnih, nacionalnih i međunarodnih institucija. Samo odgovarajućim strateškim pristupom i institucionalnim okvirom, uz posvećenost i saradnju svih relevantnih aktera, može se poboljšati položaj osetljivih grupa, naročito dece, žena i starih.
Obeležavanju Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva prisustvovali su Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, zatim Jovanka Atanacković, pomoćnica ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Anas Karman, zamenik stalne predstavnice Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, i Ursula Lojbli, direktorka Švajcarske kancelarije za saradnju u Republici Srbiji. Istraživači iz Belgije i Irske, Zolt Darvaš i Brajan Harvej, ukazali su na inostrana iskustva strateškog pristupa u borbi protiv siromaštva i nejednakosti.
U 2018. godini 7,1% populacije imalo je potrošnju ispod linije apsolutnog siromaštva, koja je iznosila 12.286 dinara mesečno, i time potrošnju nedovoljnu za zadovoljenje osnovnih životnih potreba (za više informacija videti Ocenu apsolutnog siromaštva u Srbiji u 2018. godini). Iako u odnosu na 2017. godinu dolazi do smanjenja siromaštva kod dece (sa 9,5% na 7,8%) ona ostaju iznadprosečno ugrožena, kao i lica koja se nalaze van gradskih centara kod kojih je stopa siromaštva dva puta veća nego kod lica koja žive u gradskim područjima (10,4% nasuprot 4,8%), stanovnici regiona Južne i Istočne Srbije u kojima je stopa siromaštva 11,9% i članovi višečlanih domaćinstva. Presudan uticaj na ostanak u stanju siromaštva imaju status na tržištu rada i nivo obrazovanja – svako peto lice koje živi u domaćinstvu u kome nosilac nema završenu osnovnu školu je siromašno, kao i svako peto lice koje živi u domaćinstvu u kojem nosilac nije zaposlen.
Prag rizika siromaštva ili linija relativnog siromaštva iznosi 16.615 dinara prosečno mesečno za jednočlano domaćinstvo, odnosno 34.892 dinara za četvoročlano domaćinstvo sa dvoje odraslih i dvoje dece do 14 godina.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije ostaje posvećen izveštavanju o stanju najranjivijih društvenih grupa u zemlji radi unapređenja njihovog položaja kroz razvoj politika socijalnog uključivanja. Tim pruža podršku institucijama i relevantnim partnerima radi unapređenja kvaliteta i dostupnosti podataka o siromaštvu i socijalnom uključivanju.
Ovogodišnje aktivnosti obeležavanja Međunarodnog dana su u znaku tri decenije od usvajanja Konvencije o pravima deteta. Najznačaniji međunarodni ugovor za zaštitu prava dece je usvojen od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 30. novembra 1989. godine. Potpisnice su garantovale građanska, politička, ekonomska, socijalna i kulturna prava svakog deteta, bez obzira na rasu, religiju ili sposobnosti. Konvencija posebno priznaje pravo svakog deteta na adekvatani životni standard za njegov fizički, mentalni, duhovni, moralni i socijalni razvoj. Republika Srbija je po osnovu sukcesije od 2001. godine članica Konvencije o pravima deteta.
Napiši komentar