Prvi skup na temu Formulisanje politika, mera i odluka na lokalnom nivou na osnovu podataka i istraživanja održan je od 16 – 18. novembra ove godine na Zlatiboru. Skup je realizovan u saradnji sa UNICEF-om. Na skupu je učestvovalo 10 izabranih opština i gradova od ukupno 26, koliko se javilo na poziv za učešće u razmeni primera dobre prakse. Politike i mere koje su formulisane na bazi podataka u oblastima obrazovanja i socijalne zaštite predstavili su predstavnici Bora, Valjeva, Ivanjice, Kanjiže, Kruševca, Ljubovije, Majdanpeka, Novog Sada, Rume i Sjenice. Na skupu je prisustvovalo ukupno 29 predstavnika i predstavnica ovih gradova i opština.
Iskustva na prikupljanju i analizi podataka za uspostavljanje usluge dnevnog boravka za decu sa smetnjama u razvoju predstavile su opštine Bor i Ljubovija i grad Valjevo. Na osnovu analize podataka u Rumi je ustanoviljeno da postoje potrebe za uspostavljanjem dnevnog boravka u urbanoj sredini i pomoći u kući za decu sa smetnjama u razvoju u ruralnim naseljima,, dok je u Kanjiži ustanovljeno da postoji potreba da se razvije program rane stimulacije za decu sa smetnjama u razvoju. U Kruševcu je, na osnovu podataka tužilaštva, višeg suda, uprave škola, centra za socijalni rad i nevladinih organizacija, ustanovljen porast maloletničke delinkvencije, pa je uspostavljen dnevni boravak za decu i mlade sa problemima u ponašanju.
U opštini Sjenica opsežnim istraživanjem je utvrđeno da postoji potreba za optimizacijom školske mreže, što je rezultiralo planom za optimizaciju. Novosadski program “Učenje na daljinu“, takođe baziran na podacima i istraživanjima, omogućava deci koja su iz bilo kog razloga ne pohađaju školu, da stiču ista znanja kao njihovi vršnjaci u redovnom školovanju.. Kroz mapiranje potreba i ankete, u opštini Majdanpek su unapređeni rad i procedure interresorne komisije, dok je u Ivanjici uspostavljen dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju i osnovan vrtić.
Skup je bio koncipiran kao interaktivna radionica, kombinovanjem stručnih blokova sa prezentacijama opština i gradova i odgovarajućim vremenom za diskusiju i pitanja. Različiti blokovi su obuhvatili teme važne za formulaciju politika i mera na bazi podataka i istražvanja, i to: važnost podataka za formulisanje politika i mera i indikatori socijalne zaštite i obrazovanja na lokalnom nivou. Predstavljeni su i instrumenti za unapređenje usluga na lokalnom nivou, kao što su mapiranje potreba i anketa o zadovoljstvu korisnika. Učesnici su takođe imali priliku da se se informišu o metodologiji razmene primera dobre prakse koja se koristi u Evropskoj uniji (peer review).
Učesnici su skup ocenili visokim ocenama, a posebno su bili zadovoljni interaktivnim načinom rada. Pored pisanih komentara o svakoj prezentaciji, učesnici su dali i preporuke za kriterijume za izbor primera dobre prakse.
Publikacija o formulisanju politika i mera na bazi podataka će biti objavljena početkom 2012. godine.
Napiši komentar