Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije Suzana Paunović 29. oktobra je istakla da je u poslednjem izveštaju koji je Srbija podnela 2017. godine, nakon procesa izveštavanja, dobijena 41 preporuka Komiteta za prava deteta, što je za 50 odsto manje u odnosu na period od podnošenja Inicijalnog izveštaja 2008. godine.
Paunović je, na Trećoj međunarodnoj naučno-stručnoj konferenciji „Zaštita prava deteta – 30 godina od usvajanja Konvencije o pravima deteta“ u Novom Sadu, navela da Vlada Srbije posvećeno radi na sprovođenju svih preporuka dobijenih od Ujedinjenih nacija, ističući da su sve one povezane sa Ciljevima održivog razvoja.
Ona je podsetila na to da je Vlada Srbije 2014. godine formirala posebno telo koje se bavi sprovođenjem preporuka kako Komiteta za prava deteta, tako i drugih ugovornih tela i Saveta za ljudska prava.
Prema njenim rečima, u ovaj proces su uključeni svi resori u Vladi, nezavisne institucije, civilno društvo i predstavnici parlamenta.
Kada je u pitanju Konvencija o pravima deteta, posebno je važno to što su u čitav proces uključene organizacije civilnog društva koje se bave decom, kao i DH klub koji na najbolji mogući način svedoči kako se u praksi obezbeđuje puno učešće dece u svim odlukama koje su od njihovog značaja, ocenila je Paunović.
Ona je poručila da je Kancelarija za ljudska i manjinska prava uspela da sa 40 organizacija civilnog društva, Centrom za prava deteta i Mrežom organizacija razvije indikatore za sprovođenje svih preporuka koje je uputio Komitet za prava deteta.
Posle 30 godina od usvajanja Konvencije o pravima deteta dosta toga je urađeno, ali pred nama je još puno izazova koji zahtevaju punu uključenost svih aktera u ispunjavanju međunarodnih preporuka i unapređenju prava dece u Srbiji, naglasila je direktorka Kancelarije.
Na konferenciji su učestvovali ombudsmani iz regiona i lokalni ombudsmani, kao i oko 50 izlagača, odnosno autora/ki radova, predstavnika/ca akademskih, naučnoistraživačkih, nezavisnih i drugih relevantnih institucija i organizacija iz više od 15 zemalja.
Skup je bio prilika da se razmene iskustva i izazovi iz prakse o temama vezanim za unapređenje rada i zaštite prava deteta.
Konferenciju su organizovali pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman i Institut za kriminološka i sociološka istraživanja iz Beograda, uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije, navodi se u saopštenju Kancelarije za ljudska i manjinska prava.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar