Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Svako 10. dete u Srbiji siromašno

Objavljeno 07.10.2014.

baby - ilustracijaStopa siromaštva dece u Srbiji je 11,4%, a više od 11.000 dece hrani se u narodnim kuhinjama, rečeno je 6. oktobra u Beogradu na otvaranju Dečije nedelje, koja će trajati do 12. oktobra. Na skupu je ocenjeno da je Srbija postigla napredak u sistemu socijalne zaštite kroz razvijanje hraniteljstva ali i da su mere štednje dovele do gubitka nekih već uspostavljenih vidova podrške roditeljima i deci sa posebnim potrebama. Iznet je i podatak da je u Srbiji smanjena učestalost fizičkog i verbalnog nasilja kao metode vaspitanja u porodici.

Načelnica odeljenja za prava deteta zaštitnika građana Snežana Nešić kazala je u Domu omladine Beograda da je prema podacima Republičkog Zavoda za statistiku iz 2013. godine svako 10. dete siromašno.

“Stopa siromaštva dece u 2013. godini je 11,4% i veća je u odnosu na stopu siromaštva odraslih koja iznosi 8%”, kazala je ona i dodala da su gotovo trećina dece (28%) korisnici usluga socijalne zaštite.

U izveštaju o siromaštvu u Srbiji u protekle tri godine koje je objavio Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije navodi se da su deca u 2013, kao i prethodnih godina, više ugrožena siromaštvom, odnosno da su imala veći rizik siromaštva nego odrasli.

Ipak, kako se kontatuje u tom izveštaju, ta razlika nije posebno velika pre svega zbog relativno malog prosečnog broja dece po porodici.

Prema podacima iz izveštaja, u 2011. stopa siromaštva kod dece bila je 9,8%, u 2012. godini 12,3%, a prošle godine 11,4%. Sličan trend beleži se i kod populacije starije od 18 godina: stopa siromaštva odraslih bila je u 2011. 6,2%, u 2013. 8,1%, a prošle godine 8%.

U 2011. ukupna stopa siromaštva u Srbiji je bila 6,8%, u 2012. 8,8%, a u 2013. 8,6%.

Napredak kroz razvoj hraniteljstva

Nešić je kazala da je Srbija postigla napredak u sistemu socijalne zaštite i to kroz razvijanje hraniteljstva kao vida alternativnog sistema porodičnog staranja o detetu.

Prema njenim rečima, restriktivne mere štednje dovele su do gubitka nekih već uspostavljenih vidova podrške roditeljima i deci sa posebnim potrebama, kao što su dnevni boravak, personalni asistent, stanovanje uz podršku.

Ovogodišnja Dečija nedelja održava se pod sloganom “Svako dete srećnog lica čuva jedna porodica” i posvećena je osnaživanju porodice i stvaranju uslova da svako dete ima pravo da odrasta u porodičnom okruženju.

Pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Branka Gajić istakla je da je cilj ministarstva da deca imaju nasmejano i srećno lice i da žive u biološkim porodicama, kao i da se poveća broj hraniteljskih porodica.

Manje verbalnog i fizičkog nasilja

Jadranka Milanović iz UNICEFA navela je da se u Srbiji, prema istraživanju, smanjila učestalost fizičkog i verbalnog nasilja kao metode vaspitanja u porodici.

Prema istrživanju Zavoda za statistiku koji je rađen u saradnji sa UNICEF-om, pre pet godina procenat roditelja koji koriste takve metode bio je 67%, a ove godine je taj procenat 43%, kazala je Milanović.

Ljubica Beljanski Ristić iz organizacije Prijatelji dece Srbije istakla je da je porodica “prva zajednica za dete” i mesto gde uči kako da komunicira i da se kritički odnosi prema nečemu.

Tokom ovogodišnje Dečije nedelje, između ostalog, biće održana Sednica učeničkih parlamenata u Domu Narodne skupštine na kojoj će učestvovati 50 srednjoškolaca iz cele Srbije, Festival dečijeg stvaralaštva na Kalemegdanu, prijem za decu iz ustanova socijalnog zbrinjavanja u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Dečija nedelja je prvi put obeležena 1934. godine.

Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]