Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Svakom četvrtom građaninu pretilo siromaštvo 2013. godine

Objavljeno 27.01.2015.

Novčanik - ilustracijaStopa rizika od siromaštva u Srbiji iznosila je 2013. godine 24,6 odsto, što znači da je kod svakog četvrtog građanina postojao rizik od siromaštva, rečeno je na promociji publikacije “Prihodi i uslovi života u Srbiji 2013”, urađenoj na osnovu podataka Republičkog zavoda za statistiku (RZS).

Anketa o prihodima i uslovima života sprovedena je i 2014. godine, ali će podaci biti objavljeni krajem marta ove godine budući da proces obrade ankete traje oko tri meseca, rekao je v.d. direktora RZS, Miladin Kovačević.

Prema podacima ankete iz 2013, kojom je obuhvaćen uzorak od oko 8.000 domaćinstava, odnosno 20.069 lica, stopa rizika od siromaštva te godine u Srbiji je iznosila 24,6 odsto, a stopa socijalne isključenosti bila 42 odsto, što je duplo više nego u EU.

Kovačević je konstatovao da je nivo rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti te godine bio vrlo visok, odnosno da je više od tri miliona stanovnika bilo izloženo riziku od siromaštva ili izrazitoj materijalnoj deprivaciji, i da je živelo u domaćinstvima niskog intenziteta rada.

Sličnu stopu socijalne isključenosti imaju jedino Rumunija i Bugarska, dodao je v.d. direktora RZS, predstavljajući nalaze ankete, koja je rezultat “Silc” projekta koji finasira Evropska komisija uz tehničku podršku Svetske banke.

On je ukazao da je reč o veoma složenom istraživanju i da je anketa dala veoma obimne podatke o prihodima, socijalnoj uključenosti, odnosno isključenosti stanovništva, nejednakosti, stopama rizika na bazi prihoda, stopi radnog intenziteta…

Stopa slabog radnog intenziteta u Srbiji, prema njegovim rečima, iznosila je oko 13 odsto.

Ta anketa se, inače, sprovodi u svim zemljama članicama EU i pojedinim zemljama kandidatima, a u Srbiji je prvi put sprovedena 2013. Kako je rekao, anketa o prihodima i uslovima života u Srbiji će postati redovna godišnja anketa.

Za anketu je, kako je precizirao Kovačević, karakteristično i to što ima i nisku stopu odbijanja, odnosno visoku stopu prihvatanja građana da u njoj učestvuju – oko 83 odsto.

Anketa je ocenjena kao dobra, odnosno da ima dobru bazu podataka i može da posluži kao dobar izvor podataka kreatorima socijalne politike, napomenuo je Kovačević.

Žarko Šunderić iz Tima Vlade Srbije za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva smatra da je važno da se prate ovakvi podaci, i da je bitno što je anketa bila zasnovana i na prihodim, a a ne samo na podacima o potrošnji. Prema njegovom mišljenju, na osnovu podataka iz ankete će moći da se kreiraju mere koje će biti od koristi i imati uticaj na životni standard građana.

– Takođe, olakšaće nam i praćenje da li mere koje se sprovode imaju efekta – rekao je Šunderić.

Tijana Čomić iz RZS predstavila je način provođenja “Silc” ankete, napominjući da je ona u Srbiji sprovedena 2013. i 2014. u okviru projekat koji se finansira iz IPA fondova.

Prezentujući rezultate ankete, Čomić je objasnila da je prag rizika od siromaštva, prema podacima iz 2013, iznosio 13.680 dinara mesečno za jedno domaćinstvo.

Obrada podataka iza ankete, kako je rekla, traje tri meseca, a u istraživanju za 2013. učestvovalo je 140 ljudi koji su radili u 24 tima.

Konferenciju, koja će trajati dva dana u Šapcu, organizovali su RZS i Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije.

Anketom o prihodima i uslovima života prikupljaju se podaci neophodni za praćenje siromaštva i socijalne uključenosti.

Izvor: www.blic.rs

***

Republički zavod za statistiku i Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva su 26. i 27. januara u hotelu “Sloboda” u Šapcu zajednički organizovali promociju publikacije “Prihodi i uslovi života u Srbiji – 2013”, koja je rezultat “Serbia – SILC” projekta finansiranog od strane Evropske komisije, uz tehničku podršku Svetske banke. Projekat je imao za cilj uvođenje Ankete o prihodima i uslovima života u statistički sistem Republike Srbije.

Anketom o prihodima i uslovima života prikupljaju se podaci neophodni za praćenje siromaštva i socijalne uključenosti. Anketa se sprovodi u svim zemljama članicama Evropske unije, kao i pojedinim zemljama kandidatima, uz korišćenje jedinstvene metodologije. Prvi rezultati ove ankete u Srbiji, sprovedene 2013. godine, prikazani su u publikaciji koja je promovisana. Promocija predstavlja prvi korak u edukaciji potencijalnih korisnika ovih podataka.

Raznovrsnost tema obuhvaćenih Anketom omogućava sveobuhvatno praćenje životnog standarda u Republici Srbiji, kao i uporedivost različitih indikatora iz ovih oblasti sa ostalim zemljama koje sprovode ovu anketu.

Kliknite da preuzmete publikaciju “Prihodi i uslovi života 2013”.

 

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]