Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Telefonskom aplikacijom do kvalitetne hrane po najpovoljnijoj ceni

Objavljeno 11.08.2014.

foodNemate ništa za večeru? Uskoro ćete dok žurite ka supermarketu moći da konsultujete aplikaciju FoodLoop kako biste pronašli najbolje ponude u obližnjim supermarketima. Nastao zahvaljujući programu koji je finansirala EU, ovaj sistem vas obeveštava o proizvodima koji su zbog skorog isteka roka trajanja sniženi. FoodLoop će biti pokrenut uskoro u dva supermarketa zdrave hrane i jednoj pekari u blizini Bona u Nemačkoj.

Na ovaj način uštedećete novac ali ćete sprečiti i bacanje hrane. Prodavci često bacaju proizvode kojima se bliži rok trajanja, a posledica ovoga je 90 miliona tona bačene jestive hrane u EU godišnje. Ovakvi proizvodi  sada mogu biti obeleženi novim FoodLoop-ovim barkodovima za označavanje „specijalne akcije” o čemu će korisnici FoodLoop-a biti obavešteni u realnom vremenu.

Uz pomoć aplikacije @FoodLoop pretražujete željene proizvode kako biste našli najbolju ponudu. Aplikacija uključuje i uslugu direktnog obaveštavanja za vaš telefon: možete napraviti spisak za kupovinu sa omiljenim proizvodima koje redovno kupujete, bilo da su to jogurt ili banane te da naglasite da li želite da primate obaveštenja o tome kada su ovi proizvodi na akciji u obližnjoj prodavnici. Ako je cena željenog proizvoda snižena, odmah dobijate obaveštenje o ovome. U zavisnosti od proizvoda i broja dana do isteka roka, razlikuju se i popusti.

Sistem je podjednako koristan i za prodavce”, objašnjava Kristof Miler-Dešan, tvorac FoodLoop aplikacije. „Razvili smo sistem koji će prodavcima omogućiti da, skoro pa automatski, obeleže proizvode kojima se bliži rok trajanja, putem veze sa sistemom za planiranje resursa njihove firme.”

Sprečavanje bacanja hrane

U svakom supermarketu se dnevno bace dve pune korpe svežih namirnica, što prodavnicu godišnje košta 150.000 evra.

Ima više razloga za bacanje hrane”, objašnjava Kristof. Zašto biste kupovali mleko koje će u frižideru stajati kraće ako mu je cena ista kao i svežijem? Ljude treba podsticati na razmišljanje o ovome.”

Pojedini supermarketi stavljaju nalepnice na proizvode kako bi reklamirali last minute popuste. „Ovaj pristup nije lako razumljiv, a ni sistematski, komentariše Kristof. Sa aplikacijom FoodLoop ovo postaje lakše, bolje organizovano i automatizovano. Naš cilj je da svi supermarketi budu opremljeni FoodLoop sistemom do 2025. Da bismo ovo postigli imamo podršku od SAP AG-a koji je svetski lider u planiranju resursa u korporacijama. Održivost je danas u centru pažnje velikih preduzeća, stoga ne čudi što Samsung, GS1, Univerzitet u Kelnu, LASERSYMAG, SES-ESL, TARGET USA, NGA, CART, Sustainable Brands i španska Telefónica uvode FoodLoop.”

Neki supermarketi doniraju određeni broj proizvoda bankama hrane: „Uprkos tome što imaju ovo kao opciju da izbegnu bacanje hrane, mnogi supermarketi i dalje bacaju najveći deo svežih namirnica, između ostalog, iz logističkih razloga. Upravo zbog ovoga su rešenja poput FoodLoop-a neophodna i mogu funkcionisati kao dopuna donacijama hrane.

Alati i akcije EU

Tvorci FoodLoop-a su koristili alate FI-WARE-a, infrastrukture otvorenog oblaka za kreiranje novih aplikacija i usluga koja je deo javno-privatnog partnerstva EU za internet budućnosti, osmišljenog da pomogne novoosnovanim preduzećima da napreduju u Evropi.

Potpredsednica Evropske komisije Neli Kroes, nadležna za Plan digitalizacije je izjavila: „Srećna sam što je FoodLoop napravljen zahvaljujući FI-WARE-u. EU je investirala u izbor alata koji se iznova mogu koristiti kako bi podržali ovakve odlične ideje. Očekujem da vidim još inovativnih aplikacija i usluga u narednim mesecima: u septembru će EU staviti na raspolaganje 80 miliona evra za oko 1300 malih preduzeća i internet preduzetnika koji koriste alate FI-WARE-a. Budite spremni i kreativni!”

Evropska komisija je rešena da prehrambene sisteme u Evropi učini održivijim, a nove tehnologije u ovom pogledu mogu ponuditi sjajna rešenja. Sa ciljem da bacanje hrane ograniči širom Evrope, da poveća efikasnost resursa u prehrambenom sistemu te da osigura da se količina bačene hrane sistematski i pravilno meri u svim državama članicama, Evropska komisija planira da objavi Saopštenje o održivim prehrambenim sistemima.

Izvor: www.europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]