Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Termin hendikep u kontekstu društvene interakcije i socijalnog modela

Objavljeno 17.12.2013.

ushPiše: Milan Che (Blog o socijalnom uključivanju)

Pošto je ovo moj prvi blog, u dve-tri rečenice ću pokušati da predstavim sebe. Kao društveno aktivnu osobu sa hendikepom interesuje me mnogo oblasti društvenog života, a naročito sport kao disciplinarno i planetarno rasprostranjena oblast. Profesionalni ulazak u oblast sporta nije težak ako se bavite aktivno nekim sportom ili ste bivši sportista, ali ako niste ostaju alternativni načini. Moj način je pokušaj da kroz školovanje za profesiju u sportu obezbedim svoj ulazak, ali sam u drugoj godini studija shvatio značaj predispozicija bivšeg sportiste, poznavanja medicine ili psihologije kao osnova koje pružaju mogućnosti sticanja statusa uspešnog sportiskog stručnjaka. Sportsko novinarstvo nije dolazilo u obzir jer je to suviše pasivan, neobavezujući i indirektan pristup u bavljenju sportom u odnosu na moje ambicije. Nakon toga sam upisao psihologiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu i stekao sam mogućnost da sa mnogo više aspekata sagledam mnogo društvenih fenomena, pa i bavljanje sportom koji je dobio vrednost prolaznog životnog cilja.

U mojim tekstovima ću se baviti društvenim fenomenom hendikepa, od upotrebe terminologije, preko postojanja podrške za izjednačavanje mogućnosti do svakodnevnog života mlade osobe sa hendikepom.

Jezik, kao odlika nacije, ali i trenutnih društvenih tokova, menjao se kroz vreme i još uvek se menja. Tokom decenija, pojedine reči su izgubile prvobitna značenja tako da u najsavremenijim, odnosno najrazvijenijim društvima, jezik i pojmovi koje upotrebljavamo predstavljaju moćno sredstvo (anti)diskriminacije.

Bogatstvo jezika ogleda se osim u smislu antidiskriminacije, i u vrednosnoj upotrebi termina koji mogu da ukazuju na stavove ili predrasude društva prema toj grupi, odnosno na njen položaj u društvu.

Takva je situacija kada govorimo o osobama određene nacije, osobama sa različitim seksualnim orijentacijama, ali i o osobama sa hendikepom.

U ovom, ali i u svim narednim tekstovima koristiću termin hendikep. Kroz upotrebu određenih termina pokušaću da približim stepen spremnosti društva za ravnopravno uključivanje osoba sa određenim barijerama u nekim aspektima funkcionisanja u to isto društvo.

Ne znam zbog čega neki ljudi uz upotrebu termina hendikep asociraju prosjačenje kada to nije u skladu sa gramatičkim pravilima engleskog jezika. Termin hendikep potiče od srednjovekovne društvene igre u Engleskoj, koju su, pored igrača, novčanih uloga i predmeta različitih vrednosti činili kapa i sudija. Kratak prikaz igre: igrači su u kapu stavljali predmete za razmenu, a novac pored. Sudija je vadeći neki predmet iz kape određivao koliko je potrebno da se doplati da bi se taj predmet izjednačio sa drugim. Dakle, hendikep je izjednačavanje vrednosti. Svakodnevno se verovatno par stotina miliona ljubitelja sporta i kladionica susreće sa terminom hendikep. Nikada isti hendikep nije vezan za istu ekipu ili igrača. To zavisi od toga koje su ekipe ili sportisti suprotstavljeni. To zavisi i od vrste terena, pa se kada igraju isti igrači može desiti da je na jednoj vrsti terena jedan igrač u hendikepu, a na drugoj drugi. Na primer u tenisu odnos između Nadala i Del Potra ulogu apsolutnog favorita ima onaj igrač u zavisnosti od toga da li se igra na travnatom terenu ili na šljaci. Znači termin hendikep ukazuje na nejednakost dva subjekta i potrebu za izjednačavanjem.

Koje je poreklo reči invaliditet, invalidnost ili invalid?

Činjenica je da osnovu reči invaliditet i invalidnost čini reč invalid i da etiologija tog termina potiče iz (bio)medicinskog društvenog modela, a reč invalid znači bezvredan, nevažeći, štetan, parazitan, ne radi. Pitanje je jedino da li govorimo o društvenom kontekstu, botanici, informatici ili mehanici.

(…)

Tekst “Termin hendikep u kontekstu društvene interakcije i socijalnog modela” u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]