Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Top 5 saveta za uspešnu crowdfunding kampanju

Objavljeno 18.09.2018.

Super bakeVrlo je moguće da ste već čuli za Super Bake, tim baka koje spremaju autentične domaće kolače uvek u dobrom raspoloženju. Inicijator i osnivač startupa i projekta socijalnog preduzetništva Super Bake je Mario Milaković, koji je u decembru 2017. uspešno vodio kampanju za ovaj projekat. Svoje iskustvo podeliće kroz 5 saveta za uspešnu kampanju.

Priprema

Adekvatna i sveobuhvatna priprema je ključ uspeha vaše kampanje! To je jedan krajnje štreberski posao i priprema mora da bude predana, temeljna i dosledna. Ona ne treba da samo zadovolji neku formu ili da uradite nešto što vam je neko rekao ili ste čuli da bi trebalo da uradite nego zaista mora da bude ozbiljno obavljen posao. Dobra priprema je ključ uspeha! Neadekvatna priprema je autopilot u fail. Nemojte da se oslanjate na sreću nego na dobru pripremu!

Tim

Dobar tim je esencijalan! Bitno je da tim bude dovoljno veliki tj. minimum 3 osobe koje full time mogu da se posvete tokom pripreme i trajanja kampanje. Značajno je da su uloge adekvatno podeljene, ali i da takođe postoji fleksibilnost da se, kad je to potrebno, članovi tima menjaju i dopunjavaju.

Komunikacija sa (potencijalnim) backer-ima

Individualan pristup je najbitnija stvar u komunikaciji sa ljudima za koje želite da podrže vašu kampanju. Nikoga neće preterano zainteresovati generička poruka. Personalizujte vaše obraćanje, prisetite se nekog zajedničkog iskustva, nemojte da budete formalni ako inače niste sa tom osobom… Javite se i pre nego što lansirate kampanju da pitate za savet i za mišljenje – učinite da se osećaju kao deo projekta, a ne samo neko kome se javljate kada vam treba uplata. Ako inače komunicirate sa nekom osobom na Facebook-u ili telefonom, nemojte da mu šaljete email nego zadržite dosadašnji vid i manir komunikacije.

Mediji

Mediji su vaši saveznici! Oni mogu mnogo da vam pomognu u ostvarenju vašeg cilja i potrebni su vam pre, tokom i nakon završetka kampanje. Zainteresujte ih i budite jasni u dopisima koje im šaljete. Formulišite sadržaj tako da bude što konkretniji i jednostavniji, ne prepuštajte ništa potencijalnom pogrešnom tumačenju. Pripremite fotografije koje vas predstavljaju u onom svetlu u kom želite sebe da prezentujete zajednici.

Proslavite & predahnite

Posle (nadam se uspešno:) završene kampanje dajte sebi dovoljno vremena da se odmorite i da zasluženo proslavite vaš uspeh! Nemojte da dozvolite da neko u vašem timu pregori. Jedino tako ćete održati funkcionalnost i motivisanost vašeg tima i vaš projekat u životu jer je crowdfunding, za većinu, samo početak jednog uzbudljivog putovanja.

Izvor: www.crowdfunding.rs

***

Beogradska crowdfunding konvencija 2018 (Belgrade Crowdfunding Convention 2018) jednodnevna je konferencija koja se održava 25. septembra 2018. godine u Beogradu, a organizuje se sa idejom da na jednom mestu okupi crowdfunding stručnjake i entuzijaste iz Evrope i regiona koji će podeliti svoje iskustvo i razgovarati o potencijalu grupnog finansiranja, njegovim trendovima i budućnosti.

Konvencija ima za cilj da kroz inspirativan sadržaj i primere dobre prakse iz Srbije i regiona ukaže na značaj koji grupno finansiranje ima za razvoj preduzetništva, malih i srednjih preduzeća, neprofitnih organizacija i kreativnih industrija.

Konvenciju organizuju Nemačko-srpska inicijativa za održiv rast i zapošljavanje, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU), Fondacija Heinrich Böll i agencija Brodoto.

Više o Konvenciji saznajte ovde.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]