Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

U krizi se žene brže zapošljavaju

Objavljeno 26.08.2014.

woman_workplace - ilustracijaEkonomska kriza podstakla je zapošljavanje na radnim mestima sa visokim platama, što su, prema najnovijem evropskom istraživanju, najbolje iskoristile žene. Zaposlenost žena je za dve godine između 2011. i 2013. lagano porasla dok je kod muškaraca znatno smanjena. Muškarci su se više zapošljavali od žena samo na najslabije plaćenim poslovima. Razlike između muškaraca i žena izbrisane su kod zapošljavanja sa nepunim radnim vremenom kojim su pre krize dominirale žene.

I dok su se radnici za rad na dobro plaćenim mestima tražili, tražnja radnika sa srednjim platama pala je u velikoj meri. Te srednje plate najčešće su u građevinarstvu i prerađivačkoj industriji, sektorima koje je kriza najviše pogodila.

Takva situacija išla je u korist radnicama i jaz u zaposlenosti između muškaraca i žena je smanjen, pokazalo je istraživanje Evropske agencije za uslove rada, života i industrijske odnose -Eurofond (Eurofound).

Od sredine 2011. do sredine 2013. godine zaposlenost žena umereno je povećana, za 60.000 , a kod muškaraca je smanjena za gotovo 1,4 miliona, preneo je EurActiv.com.

Agencija je navela da dok prerađivačkom industrijom i grajdevinskim sektorom dominiraju muškarci, sektorima sa najvećim rastom zaposlenosti, poput zdravstva i obrazovanja, dominiraju žene kod kojih se beleži tendencija da imaju posao sa višim satnicama.

Rast zaposlenosti muškaraca nadmašio je rast zaposlenosti žena samo kod najslabije plaćenih poslova. To je, u izvesnoj meri, posledica činjenice da su muškarci koji su ostali bez posla u prerađivačkoj industriji i građevinarstvu prihvatali slabo plaćene poslove u uslugama u sektorima hrane i pića, građevinarstva i maloprodaji.

Zaposlenost žena na najmanje plaćenim poslovima pala je međutim zato što su se vlasnici kuća u uslovima krize lišavali usluga čistačica i radnica za pomoć u kući, navodi se u izveštaju Evropski monitor poslova za 2014.

Kriza briše rodne razlike

Ranije su po poslovima sa nepunim radnim vremenom prednjačile žene, međutim, situacija se promenila u vreme krize, kada su muškarci sve češće prihvatali takve poslove. Naime, muškarci su zauzeli više od 60% novih poslova sa nepunim radnim vremenom iz kategorije slabo plaćenih kojom obično dominiraju žene – negovateljice, prodavačice, čistačice i pomoćne radnice.

Istovremeno su novi poslovi sa nepunim radnim vremenom za žene bili na profesionalnim i menadžerskim pozicijama, npr. u administraciji, zdravstvu, trgovini. Ta radna mesta uglavnom su ona sa punim radnim vremenom pretvorena u ona sa nepunim, kao i novootvorena radna mesta sa nepunim radnim vremenom.

Inače, evropsko tržište rada muči paradoks – dok se Unija bori sa rekordnom stopom nezaposlenosti u svojim članicama, milioni radnih mesta u brojnim sektorima ključnim za ekonomski razvoj su nepopunjeni.

Uprkos naporima da se spusti nezaposlenost i unaprede veštine domaće radne snage, internacionalne kompanije sa sedištima u Evropi i mala i srednja preduzeća imaju problem da nađu radnike koji su im potrebni.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]