Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

U Narodnoj skupštini održano Javno slušanje o radu nacionalnih saveta nacionalnih manjina

Objavljeno 17.04.2015.

javno_slusanje_nac_savetiDirektorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović obratila se učesnicima u Narodnoj skupštini na Javnom slušanju koje je posvećeno radu i funkcionisanju nacionalnih saveta nacionalnih manjina. Ona je napravila osvrt na aktivnosti koje sprovodi Kancelarija za ljudska i manjinska prava u cilju zaštite i ostvarivanja prava nacionalnih manjina u Srbiji. U tom smislu ona je navela da Kancelarija vrši pripremu državnih izveštaja, na osnovu priloga nadležnih institucija o sprovođenju Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina i Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima.

U 2015. godini iz budžeta Republike Srbije obezbeđena su sredstva u visini od 245.000.000 dinara nacionalnim savetima, kako navodi Paunović, koje Kancelarija za ljudska i manjinska prava raspoređuje za finansiranje aktivnosti nacionalnih saveta u oblasti obrazovanja, kulture, informisanja i službene upotrebe jezika i pisma.

Vlada Republike nastoji da predstavnici nacionalnih saveta participiraju u pitanjima koje se odnose na na ovlašćenja nacionalnih saveta. Nakon odluke Ustavnog suda kojom je utvrdio da određene odredbe Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina nisu u saglasnosti sa Ustavom, na zahtev nacionalnih saveta Kancelarija je sa resornim ministarstvom sazvala sastanak na kome je dogovoreno da već urađene izmene i dopune Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina po hitnoj proceduri upute Narodnoj skupštini na usvajanje da bi se izbori za nacionalne savete sproveli po jasnoj, nedvosmislenoj i preciznoj zakonskoj proceduri. Tom prilikom je dogovoreno da u radnu grupu budu uključeni i predstavnici nacionalnih saveta.

Pre izbora za nacionalne savete nacionalnih manjina koji su održani 26. oktobra 2014. godine, predstavnici državnih institucija preneli su poruku o potreba upisa u Posebni birački spisak nacionalne manjine radi ostvarivanja izbornog prava na predstojećim izborima.

Kancelarija nastoji da održava kontinuiran dijalog i razmenu mišljenja sa svim nacionalnim savetima nacionalnih manjina. Sastavni deo ovog dijaloga bio je i obilazak svih nacionalnih saveta i Saveza jevrejskih opština u njihovim sedištima, u cilju sagledavanja stanja u funkcionisanju nacionalnih saveta, problema i otvorenih pitanja sa kojima se susreću u svom radu, kao i planiranim aktivnostima za naredni period.

Takođe, u saradnji Koordinacijom nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Republici Srbiji organizovna je konferencija kako bi u konstruktivnom dijalogu predstavnici nacionalnih saveta i nadležnih ministarstava razgovarali o daljim aktivnostima radi bržeg rešavanja otvorenih pitanja u ostvarivanju prava, kao i radni sastanci sa predstavnicima nadležnih ministarstva iz oblasti u kojima nacionalni saveti ostvaruju prava na samoupravu.

Kancelarija u sklopu praćenja položaja pripadnika nacionalnih manjina prikuplja različite vrste podataka i izrađuje informacije o ostvarivanju manjinskih prava u praksi za potrebe Vlade i nadležnih državnih organa. Prikupljeni su podaci o zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina i službenoj upotrebi jezika nacionalnih manjina u upravama jedinica lokalne samouprave u centralnoj Srbiji, nedostajućim udžbenicima na jezicima nacionalnih manjina u školskoj 2013/2014. godini, finansiranju nacionalnih saveta nacionalnih manjina iz budžeta onih jedinica lokalne samouprave koje imaju zakonsku obavezu da finansiraju rad tih tela, emitovanju programa radio i televizijskih stanica na jezicima manjina.

Kancelarija već petu godinu sprovodi projekat stažiranja za mlade pripadnike nacionalnih manjina u državnim organima u Srbiji, kroz koji je do sada prošlo 39 stažista, dok aktuelno učestvuje 10 stažista koji su angažovani u Kancelariji za ljudska i manjinska prava, Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstvu kulture i informisanja, Ministarstvu zdravlja, Koordinacionom telu Vlade Republike Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa, Timu za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i Kancelariji za saradnju sa civilnim društvom.

Paunović je istkla da je Kancelarija preuzela aktivnu ulogu u pripremi Akcionog plan za manjine, kao i da će svim svojim kapacitetima u budućnosti nastaviti da pruža podršku tokom izrade ovog značajnog dokumenta, i nastaviti da koordinira između ministarstava Vlade i onoga što se dešava u praksi.

Meho Omerović, predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova istakao je ova javna rasprava posvećena nacionalnim savetima i pozvao predstavnike nacionalnih saveta da otvoreno diskutuju o svim pitanjima koja su za njih važna i iznesu probleme sa kojima se suočavaju, kako bi ih Vlada uvrstila u svoje prioritete za rešavanje.

Ivan Bošnjak, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samoupravepodsetio je da je nedavno formirana Posebna radna grupa za izradu Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina. On je istakao da je Akcioni plan prilika da se njegovi elementi implementiraju na sva tri nivoa: republičkom, pokrajinskom i nivou jedinica lokalnih samouprava, koji za ima za cilj da se kroz merljive reuzltate implementira sve ono dobro što se nalazi u zakonima i time postigne viši nivo zaštite i ostvarivanje prava nacionalnih manjina.

On je ovom prilikom istakao da očekuje podršku u radu od strane svih relevantnih činioca procesa unapređivanja prava manjina.

Nj.E. Ambasador Peter Burkhard, Šef Misije OEBS-a u Srbiji pozdravio je napore Vlade Republike Srbije u nastojanjima da omogući integraciju nacionalnih manjina u društvo, kao i pripremu akcionog plana kojim će se obezbediti lakše ostvarivanje prava pripadnika nacionalnih manjina. Misija OEBS u Srbiji nastaviće da pruža podršku Vladi republike Srbije u izgradnji kapaciteta nacionalnih saveta, istakao je Burkhard.

Slušanje je organizovao Odbor za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Narodne skupštine Republike Srbije.

Skupu su prisustvovali predstavnici nacionalnih saveta nacionalnih manjina, Zaštitnika građana i Pokrajinskog ombudsmana, organizacija civilnog društva, međunarodnih organizacija i stažisti na Programu stažiranja za mlade-pripadnike manjina u državnim institucijama u Srbiji.

Izvor: www.ljudskaprava.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]