Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

U Srbiji recesija, u regionu EBRD malo slabiji rast

Objavljeno 19.09.2014.

graph - ilustracijaSrbija će 2014. godine verovatno skliznuti u recesiju sa padom privrednih aktivnosti od 0,5% umesto rasta od 1% koji joj je prognoziran u maju, objavila je 18. septembra Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD). Manji rast nego što se proletos očekivalo biće i u celoj jugoistočnoj Evropi, kao i ukupno u regionu u kojem je EBRD angažovan. Smanjenje prognoze rasta za 2014. u regionu EBRD posledica je intenziviranja krize oko Ukrajine, uvođenja novih sankcija Rusiji i slabog oporavka ekonomije zone evra. Kao najveći rizik po rast EBRD je označio eskalaciju krize oko Ukrajine. Oporavak privrednog rasta očekuje se 2015, kako u Srbiji, tako i širom regiona.

U novom izveštaju EBRD je spustio ekonomske prognoze za 2014. za celu jugoistočnu Evropu zbog štete od poplava u regionu i potresa na bugarskom bankarskom sektoru ali su u najvećoj meri snižene prognoze rasta za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu (BiH).

Te dve zemlje pretrpele su velike štete u majskim poplavama, pri čemu su najviše pogođeni za ekonomiju vitalni sektori, poput energetike i poljoprivrede, obrazložio je EBRD.

Evropski kreditor u BiH sada u 2014. očekuje privredni rast od samo 0,2% prema u maju prognoziranih 1,8%.

U okruženju EBRD za 2014. Makedoniji prognozira ekonomski rast od 3%, koliko i Crnoj Gori, a Kosovu od 3,5%.

Rast regiona jugoistočne Evrope, u kojem su zemlje Zapadnog Balkana i Bugarska i Rumunija, EBRD prognozira na 1,9% dok je u maju očekivao 2,2%. Smanjenje prognoze posledica je negativnih promena u nekim zemljama regiona, uključujući Bugarsku.

Prognoza rasta Bugarske za 2014. je zbog političke neizvesnosti i nedavnih potresa na bankarskom sektoru snižena na 1,5% sa majskih 1,9%. U 2015. se u toj zemlji očekuje rast od 2%.

Rumunski ekonomski rast EBRD prognozira na 2,6% u 2014, kao i u maju, i 2,8% u 2015. godini.

Sledi oporavak

Međutim, u 2015. godini se računa na jačanje rasta u regionu jugoistočne Evrope na 2,6% sa u maju prognoziranih 2,4% u proseku.

U Srbiji i BiH EBRD u 2015. očekuje umereni oporavak predvođen obnovom posle poplava i prognozira privredni rast Srbije na 2% a BiH na 2,7%.

I prognoze za zemlje u okruženju za 2015. su nešto bolje i EBRD Albaniji prognozira rast od 2,5%, Makedoniji od 3% a Crnoj Gori od 2,5%. Na Kosovu se očekuje rast od 3,5%.

Centralna Evropa u usponu

Za region centralne Evrope i Baltika EBRD je podigao porgnozu rasta u 2014. na 2,5% sa 2,2% u maju dok u 2015. očekuje rast od 2,8%. Podizanje prognoze rezultat je jačanja domaće tražnje u zemljama tog regiona ali EBRD upozorava da bi spoljni faktori, poput ruske zabrane uvoza hrane iz EU, mogli nepovoljno da deluju.

Poljskoj se za 2014. prognozira rast od 3% a za 2015. od 3,3% čemu će najviše doprineti rast izvoza u uslovima jačanja industrijske proizvodnje. Istovremeno će zabrana izvoza u Rusiju delovati u izvesnoj meri negativno na poljski rast, iako izvoz hrane u Rusiji iz te zemlje predstavlja samo 0,2% bruto domaćeg proizvoda.

Mađarskoj, gde će efekti ruskih sankcija biti još manji, prognoza rasta za 2014. povećana je najviše, na 2,8% sa 1,6%, zahvaljujući snažnom izvozu ali i nekim privremenim faktorima, uključujući trošenje za javnu infrastrukturu finansirano grantovima EU i de facto transfere domaćinstvima u formi smanjenja regulisanih cena i olakšica hipotekarnim dužnicima na račun banaka.

Slovačkom rastu doprinosi snažan oporavak domaće tražnje. Međutim, slabljenje tražnje iz Nemačke i pad izvoza u Rusiju i Ukrajinu za 7% odnosno 33% u prvoj polovini 2014. mogli bi da uspore rast u 2014. Slovački rast u 2014. prognozira se na 2,3% a u 2015. godini na 3%.

U Sloveniji je, navodi EBRD, restrukturiranje korporativnog sektora neophodno za održavanje rasta na dugi rok bilo sporije nego što se računalo, mada se ubrzanje očekuje sa formiranjem nove vlade u septembru.

Rast Slovenije u 2014. prognozira se na 0,7% dok je u maju očekivan nulti rast. Poboljšanje prognoze je rezultat većeg od očekivanog rasta u prvoj polovini godine i snažnog izvoza.

Hrvatska bi trebalo da 2015. izađe iz recesije i ima rast od 0,5%. Za 2014. se Hrvatskoj prognozira pad privrednih aktivnosti od 0,5%.

Neznatno slabiji rast u celom regionu EBRD

Ovogodišnji rast u celom regionu u kojem je EBRD angažovan taj kreditor sada prognozira na 1,3% prema 1,4% u maju dok iduće godine očekuje jačanje rasta na 1,7%. U 2013. je u regionu rast bio u proseku 2,3%.

EBRD navodi da je blagom smanjenju prognoze rasta za 2014. doprinelo više faktora, uključjući intenziviranje krize oko Ukrajine, uvođenje novih sankcija Rusiji i slabašan ekonomski oporavak zone evra.

Kao najveći rizik po rast u 2014. EBRD je istakao dalju eskalaciju krize oko Ukrajine koja direktno pogađa Rusiju i Ukrajinu i preliva se na zemlje u regionu.

Veliki rizik predstavljao bi i skok cena nafte kao posledica dalje eskalacije krize u Iraku dok je kao mali ali rastući rizik EBRD izdvojio monetarne politike, kako u zemljama koje beleže brz ekonomski rast, tako i u onim gde je rast posustao.

EBRD je angažovan u zemljama centralne Evrope i baltičkim državama, zemljama jugoistočne Evrope, istočne Evrope i Kavkaza, Turskoj, Rusiji, zemljama centralne Azije i južnog i istočnog Mediterana.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]