Prelazak sa analognog na digitalno emitovanje TV signala trebalo bi da bude završeno do juna sledeće godine. Prvi rok bio je april 2012, a kao i svaka tehnološka revolucija i ova sa sobom donosi mnoge prednosti i otvara put nekim novim mogućnostima.
“Danom stupanja na snagu Pravilnika o prelasku sa analognog na digitalno emitovanje koji će označiti kako će se sam prelazak, kroz koje zone i u kom vremenskom periodu dešavati označiti da je teritorija Republike Srbije sa preko 90 odsto pokrivena digitalnim signalom.”, rekla državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija.
Ona je dodala da je ovo jako važna činjenica jer država Republika Srbija ima obavezu da 95 odsto stanovništa omogući prijem digitalnog signala.
Tatjana Matić je kazala da je jako značajno da ćemo mi 1. septembra imati 90 odsto pokrivenost digitalnim signalom kada kreće i velika medijska kampanja koje će se pre svega fokusirati na informisanju građana o tome šta znači prelazak sa analognog na digitalno emitovanje.
“Za jedan deo našeg stanovništva koji TV signal primaju preko antene zemaljskim putem ova promena je najznačajnija i ona zapravo znači da je neophodno kupiti i obezbediti set-top-boks. Za sve druge građane koji koriste kablovsku mrežu, satelitsku antenu ili IPTV platformu neće biti promena u prijemu.”, rekla je Tatjana Matić.
Ona je istakla da je važno da ljudi koji putem antene primaju TV signal znaju da da će resorno Ministarstvo telekomunikacija i Radna grupa koja je između ostalog sastavljena i od članova Ministarstva kulture, Ministarstva rada i socijalne politike, RRA, RATELA će do kraja meseca doneti program šeme pomoći i dodala se država kroz Zakon o elektronskim komunikacijama obavezala da se socijalno najugroženijim kategorijama stanovništva obezbedi set-top-boks.
“Broj korisnika koji signal primaju zemaljskim putem oko 40 odsto. Važno je da napomenemo da će ovaj proces prelaska na digitalnu televiziju početi 1. septembra i da ćemo u periodu od 1. septembra do kraja aprila imati istovremeno na čitavoj teritoriji Srbije istovremeno i analogni i digitalni signal, upravo da bi se dalo vremena građanima i da bi se postepeno adaptirali na te nove tehnološke uslove i da bi smo mi ukoliko primetimo da je negde slabija pokrivenost ili da postoje određene smetnje u prijemu signala da bi smo imali vremena do tog roka koji je 17. jun 2015. godine da otklonimo sve te smetnje.”, kazala je Tatjana Matić.
Ona je dodala da će Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) kroz jedan povoljan kredit doprineti da obezbedimo dodatnu opremu koja nam je neophodna, a država će kroz rebalans budžeta obezbediti dodatna sredstava odnosno resorno Ministarstvo telekomunikacija će obezbediti sredstva za nabavku set-top-boksova za najugroženije socijalne kategorije.
“Digitalizacijom hvatamo korak sa svetom i našim okruženjem u kome su svi prešli na digitalni signal, a pored toga ono što je važno za našu privredu i za naše građane jeste činjenica da oslobađanjem frekvencija, mi ćemo imati mogućnost prodaje tkz. digitalne dividende od koje su neke zemlje u okruženju kao što je Hrvatska prihodovale stotine miliona evra.”,rekla je Tatjana Matić.
Ona je istakla da oslobađanjem frekvencija prelaskom na digitalno emitovanje one postaju raspoložive za prodaju. Mnogo operatera je zainteresovano za taj deo frekvencijskog spektra jer to podrazumeva uvođenje nekih novih usluga i tehnologija kao što je 4G tehnologija.
Izvor: www.rts.rs
Napiši komentar