Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Vlada Srbije posvećena pitanju inkluzije Roma

Objavljeno 09.04.2015.

Romska zastava - ilustracijaDirektor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije Suzana Paunović čestitala je svim građanima romske nacionalnosti Svetski dan Roma, ukazujući na brojne aktivnosti Vlade koje su usmerene na unapređivanje položaja pripadnika te nacionalne manjine.

Paunović je istakla da je Vlada posvećena pitanjima inkluzije Roma, čemu u prilog govore uspostavljeni institucionalni mehanizmi kojima se prati napredak u toj oblasti i koordinacija između državnih institucija i civilnog sektora.

Ona je navela da Savet za unapređivanje položaja Roma daje punu podršku u realizaciji politika usmerenih ka pripadnicima romske nacionalne manjine.

Kancelarija za ljudska i manjinska prava, u saradnji sa SEIO i SIPRU, uspostavila je mehanizam koordinacije projekata koji su namenjeni inkluziji Roma, podsetila je Paunović.

Osnovni cilj ovih projekata, kako je objasnila, jeste da putem redovne razmene informacija svi relevantni korisnici projekata, donatori i timovi za sprovođenje projekata doprinesu efikasnoj upotrebi budžetskih i donatorskih sredstava, čime bi se dala značajna podrška procesu unapređenja položaja Roma.

Pripadnici romske nacionalne manjine svoja prava ostvaruju preko svojih predstavničkih tela, podsetila je ona i dodala da to nije jedini način participacije, jer se nastoji da predstavnici te zajednice budu zastupljeni u odlučivanju o svim pitanjima koja se na njih odnose, kao i da budu zastupljeni u državnim institucijama.

Shodno tome, Paunović je najavila zapošljavanje savetnika za inkluziju Roma u resornim ministarstvima.

Kancelarija za ljudska i manjinska prava već petu godinu sprovodi „Program stažiranja za mlade – pripadnike manjina u državnim institucijama u Srbiji“, gde mladi pripadnici nacionalnih manjina imaju priliku da se upoznaju sa radom državne uprave, saznaju na koji način se ostvaruju prava nacionalnih manjina u državnoj upravi i kakvi su mehanizmi da se ta prava unaprede.

Prvi put su kroz TARI projekat, koji sprovodi Kancelarija za ljudska i manjinska prava uz pomoć implementacionog partnera Misije OEBS-a u Srbiji, sredstvima EU formirani mobilni timovi u 20 lokalnih samouprava.

Kroz ovaj mehanizam povezani su svi rezultati u jedan tim koji čine romski koordinator, pedagoški asistent, zdravstveni medijator, predstavnik Centra za socijalni rad i Nacionalne službe za zapošljavanje.

Povezivanje na lokalnom nivou treba da doprinese tome da Romi svoja prava na efikasniji način ostvare u svojoj zajednici.

Romska nacionalna manjina najbrojnija je manjina u Srbiji i njihovi problemi su raznovrsni i složeni. Država i društvo pokazuju spremnost da rade na razvijanju multisektorske saradnje i stvaranju humanijeg modela zbrinjavanja za pripadnike romske nacionalne manjine, kako bi se problem neformalnih naselja rešio.

Polazne smernice za izradu nove strategije za unapređivanje položaja Roma do 2025. godine rađene su u sklopu šireg konsultativnog procesa sa predstavnicima lokalne samouprave širom Srbije, državnih organa i institucija, nezavisnih institucija, romskih organizacija civilnog društva i Nacionalnim savetom romske nacionalne manjine.

Na čelu radne grupe za izradu ovog dokumenta, koji će se zasnivati na principima inkluzivnosti, decentralizacije, racionalizacije, ekonomičnosti, efikasnosti i afirmativnim merama, biće predstavnik romske nacionalne zajednice.

Predviđeno je da se mere društvenog uključivanja realizuju kroz nekoliko strateških oblasti, poput obrazovanja, zapošljavanja, ekonomskog osnaživanja, stanovanja i zdravlja.

Kancelarija za ljudska i manjinska prava će sa svojim punim kapacitetom nastaviti da daje podršku u svim segmentima gde je potrebno unaprediti kvalitet života Roma, navodi se u saopštenju.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]