Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Zaključna zapažanja CEDAW u vezi sa Četvrtim periodičnim izveštajem o primeni Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena

Objavljeno 20.03.2019.

CEDAW - logoDržavna delegacija Republike Srbije predstavila je Četvrti periodični izveštaj o primeni Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena (2013-2018), u Ženevi, 28. februara 2019. godine, na 72. zasedanju Komiteta za eliminisanje diskriminacije žena. Nakon prethodnog razmatranja državnog i alernativnih izveštaja i odgovora na dodatna pitanja, kao i interaktivnog dijaloga sa delegacijom na pomenutom zasedanju, Komitet je 8. marta 2019. godine usvojio i Zaključna zapažanja (CEDAW/C/SRB/SO/4).

Republika Srbija je, kao država članica, u obavezi da do podnošenja sledećeg periodičnog izveštaja prvenstveno usmeri pažnju na realizaciju konkretnih preporuka iz navedenih zaključnih zapažanja sa posebnom pažnjom na stavove u prioritetnim preporukama o čijem sprovođenju je potrebno izvestiti Komitet do marta 2021. godine.

U skladu sa članom 21 stav 1 Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena, Komitet može iznositi predloge i opšte preporuke zasnovane na periodičnim izveštajima i podacima dobijenim od država članica. Takvi predlozi i opšte preporuke biće uneti u izveštaj Komiteta, zajedno sa komentarima država članica.

Usvajanjem opštih preporuka Komtet za eliminisanje diskriminacije žena je detaljno regulisao sadržinu i strukturu izveštaja i dao instrukcije državama članicama o tome kakve informacije, podatke i objašnjenja treba da unesu u izveštaj. Od država članica se očekuje da u svojim izveštajima uzmu u obzir sve odrednice koje se odnose na čl. 1-16. Konvencije, da imaju u vidu sve opšte preporuke Komiteta koji se odnose na te članove, da daju objašnjenje u vezi sa eventualno stavljenim rezervama na pojedine odredbe Konvencije, da navedu razloge koji otežavaju ispunjavanje obaveza preuzetih ratifikacijom Konvencije, da navedu statističke podatke razvrstane po polu i to u odnosu na svaki član Konvencije. Komitet je do sada usvojio ukupno 37 opštih preporuka. Spisak svih preporuka dostupan je OVDE.

Četvrti periodični izveštaj o primeni Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena Vlada je usvojila na sednici održanoj 27. jula 2017. godine.

Republika Srbija podnosi ovaj periodični Izveštaj u skladu sa članom 18. Konvencije i preporukama iz Zaključnih zapažanja Komiteta za eliminisanje diskriminacije žena u vezi sa Drugim i trećim periodičnim izveštajem o primeni Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW/C/SRB/CO/2-3).

Kancelarija za ljudska i manjinska prava je koordinirala rad na ovom dokumentu i sačinila ga u skladu sa smernicama Komiteta za eliminisanje diskriminacije žena. U izradi ovog Izveštaja učestvovali su skupštinski odbor za ljudska i manjinska prava, svi relevantni republički i pokrajinski resori izvršne vlasti, Republički zavod za statistiku, Nacionalna služba za zapošljavanje, Privredna komora Srbije kao i gradska uprava Grada Beograda. Takođe, svoj doprinos su dale organizacije civilnog društva: Amity, Secons, …iz Kruga i Grupa 484.

Izveštaj je, u skladu sa Smernicama specifičnim za sporazum u pogledu forme i sadržaja periodičnih izveštaja koje podnose države ugovornice i sa relevantim dokumentima za njegovo razmatranje, upućen Komitetu za eliminisanje diskriminacije žena.

Preuzmite dokumentaciju:

Preuzeto sa civilnodrustvo.gov.rs, više informacija na www.ljudskaprava.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]