Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Zvezdarski model brige o najisključenijim građanima

Objavljeno 19.06.2015.

volonterski_servis_zvezdara_su_fiPiše: Nadežda Satarić (Blog o socijalnom uključivanju)

Odgovornost za razvoj usluga i servisa za ranjive grupe stanovništva u lokalnim zajednicama, država je prenela u nadležnost lokalnih samouprava. Definisala je i mehanizam namenskih tansfera za pomoć sa nacionalnog nivoa za razvoj usluga u nedovoljno razvijenim lokalnim samoupravama.

Međutim, nije definisala mehanizam kako „naterati“ one lokalne samouprave koje ne spadaju u najnerazvijenije, a ne razvijaju usluge za osetljive grupe, da to i čine ako za njima postoji potreba. Primer je usluga pomoć u kući za odrasle i starije, za kojom, bez ikakve sumnje, postoji potreba u svakoj lokalnoj zajednici, a nje nema u više od trećine opština u Srbiji. Za lokalne samouprave tih zajednica slobodno možemo reći da nisu dovoljno socijalno odgovorne.

Za razliku od takvih lokalnih samouprava, postoje i one opštine koje predstavljaju izuzetne primere vođenja odgovorne socijalne politike, uprkos činjenici da nemaju definisane nadležnosti ni neophodna budžetska sredstva za razvoj servisa, kakav je slučaj sa opštinama grada Beograda. Beogradska opština Zvezdara sa svojim Volonterskim servisom je inspirativan i bez svake sumnje primer dobre prakse koji zavređuje poštovanje.

Iako je u Beogradu odgovornost za razvoj servisa za osetljive grupe na gradskoj samoupravi, nadležni u opštini Zvezdara nisu ostali „gluvi“ na obraćanje građana, posebno samohranih starijih koji predugo čekaju na traženu pomoć gerontodomaćice u kući finansiranu od strane Grada, a nemoćni su i treba im odmah pomoć u svakodnevnom funkcionisanju, kao i osoba sa invaliditetom koje žive bez porodičnog staranja. Još 2011. godine, osnovali su Tim za volontersku podršku građanima Zvezdare jer su verovali da se i volonterskim angažmanom može mnogo toga promeniti nabolje. Danas je to ogranizaciona jedinica opštine, Volonterski servis, mesto u koje dolaze svi – i oni koji traže pomoć i oni koji nude pomoć.

Danas, Volonterski servis ima 40-ak volontera i preko 250 korisnika usluga na mesečnom nivou. U 2014. godini, volonterski angažman imalo je oko 60 volontera/ki koji su svojim uslugama opsluživali i podršku pružili za preko 300 korisnika/ca.

Koje to usluge svojim sugrađanima volonteri pružaju?

Terenske posete u kućnim uslovima – ovaj program je namenjen starijima i osobama sa invaliditetom kojima treba pomoć i podrška u svakodnevnom funkcionisanju (nabavka hrane i kućnih potrepština, obavljanje lakših kućnih poslova, a pre svega druženje i razgovor). Ove posete se realizuju dva puta nedeljno u trajanju od po sat i po.

Moj majstor – program manjih popravki u kućama samohranih starijih, nemoćnih i građana slabijeg imovinskog statusa. Majstor definiše kvar, ukoliko je moguće – popravi ga bez kupovine novih delova, a ukoliko je potrebna nabavka delova, obavi je od novca korisnika ili, ako korisnik nema sredstava, taj račun pokriva lokalna samouprava.

Apoteka na točkovima – Volonterski servis ima partnerski sporazum sa Domom zdravlja Zvezdara po kome volonterke/volonteri odlaze i preuzimaju recepte i potom u apoteci lekove (redovnu mesečnu terapiju) i dostavljaju na kućnu adresu korisnika. Korisnik odlazi kod lekara samo u slučaju potrebe za pregledom.

Biblioteka na točkovima –Volonterski servis ima partnerstvo i sa Bibliotekom „Vuk Karadžić“, u koju volonterke/volonteri odlaze i obavljaju besplatno učlanjenje i kućnu dostavu knjiga onim starijim koji to ne mogu da lično urade ili to čine kada se stariji razbole.

Savetovalište za pojedince i porodice – je program psihosocijalne podrške koji se realizuje u kućnim uslovima ili u prostorijama Volonterskog servisa, a nekada, po potrebi, i putem telefona.

Pravna pomoć –Pojedini volonteri su obučeni, odnosno specijalizovani da daju pravne savete, informacije o pravima iz oblasti socijalne zaštite, uslovima i načinima njihovog ostvarivanja.

(…)

Tekst “Zvezdarski model brige o najisključenijim građanima” Nadežde Satarić u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]