Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Moje stažiranje u Kancelariji za saradnju sa civilnim društvom

Objavljeno 25.01.2013.

Nerma BajramovićPiše: Nerma Bajramović (Blog o socijalnom uključivanju)

Mogućnost da učestvujem u programu stažiranja mladih – pripadnika nacionalnih manjina u državnim institucijama u Republici Srbiji za mene je bila jedinstvena prilika da sa upoznam sa načinom rada u organima državne uprave, kao i šansa da svoja dosadašnja znanja i iskustva testiram kroz praktičnu primenu u jednoj mladoj službi Vlade Srbije. Dolazak u Kancelariju za saradnju sa civilnim društvom je zbog mnogih pojedinosti bio višestruki izazov, ne samo u pogledu prilagođavanja zahtevima stažiranja, već i iz razloga što sam se tu po prvi put susrela sa poslovima koje nisam do sada obavljala, pošto nisu iz opsega moje osnovne profesije (diplomirani filolog za engleski jezik i književnost).

Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije osnovana je 2011. godine sa ciljem uključivanja organizacija civilnog društva u stalni dijalog sa Vladom Republike Srbije, snaženja civilnog društva i njegovog učešća u izradi javnih politika, stalne i otvorene saradnje državnih organa i udruženja građana, međusektorske saradnje državnih institucija, civilnog društva i privatnog sektora kao i jačanja participativne demokratije u Republici Srbiji. Prostorije Kancelarija smeštene su u velikom SIV-u, u Palati „Srbija“ na Novom Beogradu.

Direktorka kancelarije koordinira Odsekom za planiranje i stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, Grupom za međunarodnu saradnju i evropske integracije i Grupom za pravne i finansijske poslove. Samostalna savetnica za poslove planiranja komunikacije i promotivnih aktivnosti obavlja poslove odnosa sa javnošću. Tim se sastoji od pretežno mladih ljudi zavidnog nivoa znanja iz oblasti zakonodavstva, ekonomije, međunarodnih odnosa, političkih nauka, književnosti, prirodnih nauka. Većina zaposlenih ima iza sebe višegodišnje iskustvo u civilnom sektoru. Usled brzog protoka bitnih informacija i tendencija da se bude u korak sa svakodnevnim dešavanjima u sistemu državne uprave i civilnom društvu, svaki je dan u Kancelariji nov i drugačiji, što menja moju dosadašnju sliku o radu u državnoj upravi i, moram da priznam,  imponuje mi i odgovara. Dinamičnost aktivnosti koje se obavljaju čini da je interpersonalna komunikacija unutar tima od ključnog značaja, na čemu zaposleni svakodnevno rade, unapređujući na taj način svoju međusobnu saradnju.

Program stažiranja u kojem pored ostalih 11 stažista/kinja učestvujem i ja počeo je 1. novembra 2012. godine. To je projekat koji sprovodi Kancelarija za ljudska i manjinska prava. Ja pripadam trećoj generaciji stažista/kinja koji prolaze kroz državnu upravu. Ceo program zamišljen je tako da učesnici/ce programa provedu šest meseci u okviru neke od institucija državne uprave u kojima će steći praktična znanja. Na početku stažiranja u Kancelariji počela sam da se upoznajem sa zakonima i ostalim pravnim aktima koji se tiču uređenja i funkcionisanja institucija državne uprave i same Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom. Nakon toga počela sam da dobijam konkretne radne zadatke što je podstaklo moje dalje interesovanje. Prilikom obavljanja zadataka bavila sam se prevođenjem, sakupljanjem podataka i asistirala u kancelarijskim poslovima.

Sve aktivnosti u kojima sam do sada učestvovala omogućile su mi da steknem brojna teorijska i praktična znanja u oblastima koje mandat Kancelarije pokriva.  Za nepuna tri meseca učestvovala sam i u tehničkoj organizaciji i realizaciji brojnih događaja kojima je Kanclerija bila domaćin: predstavljanje Godišnjeg zbirnog izveštaja o sredstvima namenjenim iz Budžeta Srbije za organizacije civilnog društva predstavnicima lokalne samouprave i državne uprave, predstavljanje programa “Evropa za građane i građanke” za čiju kontakt tačku je imenovana Kancelarija, konferencije za novinare u Medija centru i mnoge druge.

(…)

Tekst “Moje stažiranje u Kancelariji za saradnju sa civilnim društvom” Nerme Bajramović u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]