Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana konferencija “Institucionalni i strateški okvir za unapređenje zapošljavanja Roma u Republici Srbiji”

Objavljeno 02.11.2018.

Konferencija "Institucionalni i strateški okvir za unapređenje zapošljavanja Roma u Republici Srbiji"Predstavnici lokalnih samouprava sastali su se 29. oktobra u zgradi Ujedinjenih nacija da razgovaraju o „Institucionalnom i strateškom okviru za unapređenje zapošljavanja Roma u Republici Srbiji”.

Događaj su otvorili ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Branko Ružić i državni sekretar Zoran Lakićević iz Koordinacionog tela za praćenje sprovođenja Strategije za socijalno uključivanje Roma za period 2016-2025. Zajedno sa predstavnicima Agencije UN za izbeglice (UNHCR) i Programa UN za razvoj (UNDP) oni su procenili napredak ostvaren na sprovođenju projekta „Lokalne inicijative za socijalno uključivanje Roma u Srbiji”. Projekat „Lokalne inicijative za socijalno uključivanje Roma u Srbiji” je osmislio UNHCR, a sprovođen je u saradnji sa UNDP-em, Volonterima UN-a (UNV) i Koordinacionim telom od februara ove godine u 24 lokalne samouprave širom Srbije.

Da bi se unapredilo socijalno uključivanje Roma/kinja u opštinama njihovog prebivališta, 30 kvalifikovanih mladih Roma i Romkinja pohađalo je obuke iz, između ostalog, ljudskih prava, borbe protiv diskriminacije, sprečavanja pojave apatridije, prava ugroženih grupa, uključujući interno raseljena lica i povratnike, te mehanizama socijalnog uključivanja na lokalnom nivou. Uz podršku UNHCR-a i UNDP-a, oni su počeli da rade kao volonteri i volonterke Ujedinjenih nacija u lokalnim institucijama u 24 grada i opštine u Srbiji* u maju ove godine.

Steliana Nedera, zamenica Prestavnika UNDP-a Srbija izjavila je: „Naše istraživanje pokazalo je da danas ima više obrazovanih mladih Roma i Romkinja nego pre deset godina, ali ova pozitivna promena se ne odražava u povećanju broja mogućnosti njihovog zapošljavanja. Iz tog razloga je UNDP, u partnerstvu sa UNHCR-om, Volonterima UN-a i lokalnim samoupravama u Srbiji, radio na organizaciji relevantnih obuka mladih Roma i njihovom angažovanju u lokalnim zajednicama u kojima žive, za predstavljanje interesa Roma i osiguranje njihovog jednakog učešća u političkom i društvenom životu njihovih gradova i opština.”

Zahvaljujući se svim partnerima na projektu za izuzetne napore i blisku saradnju u uspešnom sprovođenju projekta, Hans Fridrih Šoder, šef Predstavništva UNHCR-a, dodao je: „Agencija UN za izbeglice je ohrabrena izvanrednim potencijalom, entuzijazmom i motivacijom vas – mladih Romkinja i Roma – i načinom na koji ste odlično iskoristili mogućnost zaposlenja u svojim opštinama ili gradovima. Istovremeno, UNHCR bi želeo da pohvali sve predstavnike angažovanih lokalnih samouprava koji su danas došli na našu konferenciju, zato što su prepoznali i uvažavaju potencijal i sposobnost ovih mladih Roma i doprinos koji oni mogu dati ukupnom razvoju vaših zajednica i institucija. Ohrabreni smo planovima mnogih opština i gradovima da ponude ovim novim mladim stručnjacima zaposlenje sa punim radnim vremenom i nakon okončanja projekta. Uvereni smo da će vaš dobar primer slediti mnoge lokalne samouprave.”

*Lokalne samouprave: Bačka Palanka, Bela Palanka, Beograd/ Zvezdara, Bujanovac, Kragujevac, Lajkovac, Niš, Novi Sad, Novi Pazar, Vladičin Han, Vranje, Vrnjačka Banja, Zaječar, Nova Crnja; centri za socijalni rad u Smederevu i Valjevu; domovi zdravlja u Beočinu, Odžacima i Prokuplju; pokrajinske kancelarije za inkluziju Roma; Ministarstvo za kulturu i informisanje; Gerontološki centar u Subotici; Javno-komunalno preduzeće „Vodovod” u Pančevu i organizacije civilnog društva koje se bave inkluzijom Roma i Romkinja u Nišu, Novom Bečeju, Beogradu i Požarevcu.

Izvor: www.unhcr.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]