Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Podrška Evropske unije gradovima i opštinama u Srbiji za upravljanje imovinom

Objavljeno 23.01.2019.

Predstavnici lokalnih samouprava - potpisnica ugovora o sprovođenju projekata za upravljanje imovinom u okviru grant šeme Programa Evrospke unije (EU) Exchange 5Predstavnici/e 18 gradova i opština Srbije 22. januara su potpisali ugovore o sprovođenju projekata za upravljanje imovinom za koje je u okviru grant šeme Programa Evrospke unije (EU) Exchange 5 odobreno tri miliona evra.

U okviru prve komponente Programa podržana je realizacija grant šeme za 18 projekata u idućih 18 meseci, a time će biti obuhvaćeno 48 lokalnih samouprava i drugih lokalnih partnera – komunalnih preduzeća, regionalnih razvojnih agencija, nevladinih organizacija, rečeno je na ceremoniji u Klubu poslanika.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je da će taj program pomoći opštinama i gradovima da utvrde čime raspolažu i šta im je razvojni potencijal.

„Kad prepoznamo čime raspolažemo, razgraničimo vlasništvo nad imovinom u javnoj svojini, možemo da promenimo investicioni ambijent i poslovno okruženje na lokalu”, navela je ona, naglašavajući da je održivi lokalni i regionalni razvoj cilj evropskih integracija.

„Upravljanje imovinom je oblast koja zahteva temeljno uređenje, a na ovaj način dobija zasluženu pažnju, da se ta problematika uredi i bude alat za privlačenje investicija i ostvarivanje benefita u gradovima i opštinama”, ocenio je ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić. (…)

Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici naglasio je značaj uloge lokalnih samouprava u pristupanju Uniji.

„Čak 70 odsto pravnih tekovina i standarda EU se primenjuje na lokalnom nivou, zbog toga treba da jačamo lokalnu administraciju i osposobimo je da ih primeni, i to na dobrobit građana”, poručio je Fabrici. (…)

Generalni sekretar SKGO Ðorđe Stanišić ukazao je da će kvalitetene zakonske izmene dati šansu da lokalne samouprave dobro upravljaju i koriste javnu svojinu, da se ona upiše i koristi za razvoj.

Vrednost grant šeme Programa Exchange 5 je tri miliona evra, a od 2004. godine do sada ukupno je dodeljeno oko 33 miliona evra za 166 lokalnih projekata, rečeno je na ceremoniji.

Gradovi potpisnici su Čačak, Požarevac, Beočin, Bačka Palanka, Kuršumlija, Niš, Arilje, Bogatić, Stara Pazova, Topola, Subotica, Kruševac, Užice, Kovačica, Kragujevac, Valjevo i Smederevo, a dodeljeni su iznosi u visini od 155.000 do 243.000 evra.

Više informacija na europa.rs

Ružić: Podrška gradovima i opštinama u upravljanju imovinom

Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić i izrazio je zadovoljstvo što su opštine i gradovi i njihove partnerske organizacije uspešno prošle selekciju za sredstva iz fondova EU za unapređenje upravljanja imovinom u okviru grant šeme Programa Exchange 5.

Ružić je na skupu povodom dodele nagrada na nacionalnom godišnjem takmičenju za izbor najbolje prakse u primeni principa dobre uprave na lokalnom nivou u 2018. godini, rekao da je upravljanje imovinom, oblast koji zahteva temeljno uređenje, na ovaj način dobila zasluženu pažnju i podršku.

„Posebno važnu ulogu u ovom procesu ima Evropska unija koja je prepoznala značaj ove inicijative i podržala projekat, baš kao što i do sada podržava reformu javne uprave na svim nivoima vlasti“, istakao je ministar Ružić.

Dodao je da je Vlada Srbije ogroman posao uradila u prethodnim godinama u oblasti reformi administracije i istakao da je kvalitativan pomak kreiran kroz unapređenje normativnog okvira u vidu izmena i dopuna sistemskih zakona koji su važni za sve lokalne samouprave u Srbiji.

Podsetio je da je prošle godine Skupština usvojila izmene i dopune bazičnog zakona za rad opština i gradova – Zakona o lokalnoj samoupravi.

„Izmene su išle u pravcu većeg učešća javnosti u rad lokalnih samouprava, uređivanja rada mesnih zajednica i mogućnosti ostvarivanja međuopštinske saradnje. Suštinski, izborili smo se da se građani više pitaju za odluke na lokalu, kao i da podržimo jačanje međuopštinske saradnje za ostvarenje zajedničkih ciljeva“, rekao je on.

Kako je naveo, još dva zakona od važnosti za lokal su doneta – izmene i dopune Zakona o zaposlenima u AP i JLS kojim je dat dodatni doprinos jačanju i osnaživanju kapaciteta zaposlenih u lokalnim samoupravama i izmene i dopune Zakona o javnoj svojini kojim se bolje uređuje postupak evidencije nepokretnosti u javnoj svojini, tako i sam postupak upravljanja imovinom opština.

Ružić je rekao da su ovakvi projekti važni, jer daju dodatni podstrek da se nastavi započeto i ostvari zajednički cilj, a to je jaka i snažna lokalna samouprava – koja je preduslov za jaču Srbiju.

„Svakako, teme kao što je upravljanje imovinom ili strateško planiranje i programsko budžetiranje zaista zaslužuju podršku i zato smo izuzetno i zahvalni na kontinuiranoj podršci EU, a program Exchange 5 je pravi dokaz za to“, istakao je ministar Ružić.

Program finansira Evropska unija iz alokacije za IPA 2014, a sprovodi MDULS u saradnji sa Ministarstvom finansija i SKGO kao implementacionim partnerom.

Ukupna vrednost Programa Exchange 5 iz sredstava EU je 4,45 miliona evra, a od toga 3 miliona evra čini fond za implementaciju predmetne grant šeme.

U okviru prve komponente Programa podržana je implementacija grant šeme usmerene na unapređenje upravljanja imovinom u gradovima i opštinama Srbije i odobrena je realizacija 18 gradskih/opštinskih projekata, koji će obuhvatiti 48 lokalnih samouprava i nekoliko drugih lokalnih partnera (komunalna preduzeća, regionalne razvojne agencije, organizacije civilnog društva).

Izvor: www.mduls.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]