Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Pokrenuta inicijativa “EU za Srbiju – finansiranje MSP” usmerena na nove zajmove za srpske firme, u vrednosti od 180 miliona evra

Objavljeno 20.11.2018.

Pokrenuta inicijativa “EU za Srbiju – finansiranje MSP”: svečano potpisivanje sporazuma između predstavnika banaka i EIF-aEvropski investicioni fond (EIF) potvrdio je izbor pet lokalnih banaka (Raiffeisen Banka, UniCredit Banka, Banca Intesa, ProCredit  Banka i Komercijalna banka), koje će realizovati garancijsku šemu “EU za Srbiju – finansiranje MSP”. Potpisivanju sporazuma između predstavnika banaka i EIF-a u Beogradu, prisustvovali su predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić, državni sekretar u Ministarstvu privrede Milun Trivunac i ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji Nj.E. Sem Fabrici.

EIF će obezbediti direktne garancije koje će omogućiti odabranim komercijalnim bankama da pod povoljnijim uslovima podrže oko 1250 malih i srednjih preduzeća. Bolji uslovi odnose se na niže kamatne stope, manja sredstva obezbeđenja, duže rokove dospeća ili kombinaciju ovih elemenata. U naredne tri godine, Evropska unija će sa doprinosom od 20 miliona evra aktivirati i do 180 miliona evra u vidu povoljnih zajmova.

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je istakla: “Razvoj malih i srednjih preduzeća ključan je za održivi rast srpske ekonomije. Zahvalna sam Evropskoj uniji, Evropskom investicionom fondu, Evropskoj investicionoj banci i lokalnim bankama na njihovoj podršci ovom projektu. Ovaj program omogućiće preduzetnicima da dalje razvijaju svoj biznis i da jačaju srpsku ekonomiju. To je još jedan elemenat koji pridodajemo celom setu mera, od investicija u obrazovanju i nauci, zatim izmenama ključnih zakona u poslovanju, do poreskih olakšica, kako bismo transformisali srpsku ekonomiju i omogućili inovacije koje podstiču potrebni rast. Ovo je važan korak u korišćenju sjajnih mogućnosti koje nam je donela Četvrta industrijska revolucija označena digitalizacijom“.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Milun Trivunac zahvalio je Evropskoj uniji što je prihvatila inicijativu Ministarstva privrede i obezbedila 20 miliona evra iz IPA fondova za ovaj značajan projekat.

”Cilj nam je bio da obezbedimo najbolji mogući pristup povoljnim zajmovima za mala i srednja preduzeća kako bismo podstakli rast i razvoj sektora MSP. Drago nam je da su se za to zainteresovale banke, da smo na istom kursu i – zahvaljujući zajedničkom delovanju obim zajmova je znatno premašio prvobitna očekivanja. Procenjuje se da će oko 180 miliona evra u povoljnim zajmovima biti na raspolaganju za najmanje 1.250 malih i srednjih preduzeća”, izjavio je Trivunac.

Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici istakao je: “Pristup finansijama je često jedna od prepreka firmama u Srbiji, naročito malim. Ovaj projekat će im omogućiti da postanu konkurentnije. Dakle, ovaj fond daje novi podstrek ne samo tim preduzećima već čitavoj srpskoj privredi”.

Komentarišući ovaj događaj, direktor programa u okviru EIF-a Hubert Kotonji rekao je: „Selekcijom 5 banaka koje će sprovesti program EU za Srbiju – finansiranje MSP, Evropski investicioni fond pomaže bankama da poboljšaju finansijske uslove koje nude malim i srednjim preduzećima kao krajnjim korisnicima, pospešujući zapošljavanje i privredni rast u Republici Srbiji“.

O programu “EU za Srbiju – finansiranje za MSP”

Program “EU za Srbiju – finansiranje MSP” odnosi se na davanje garancijskih šema za firme u Srbiji. Program finansira Evropska unija, a realizuje se na inicijativu Ministarstva privrede Republike Srbije i pod rukovodstvom Evropskog investicionog fonda (EIF). Ova šema je razvijena pod okriljem Programa za razvoj preduzeća i inovacije Zapadnog Balkana (WB EDIF), platforme za saradnju između Evropske komisije i finansijskih institucija koje posluju u regionu sa ciljem obezbeđivanja finansiranja i podrške malim i srednjim preduzećima (MSP).

O Evropskom investicionom fondu

Evropski investicioni fond (EIF) je deo grupe Evropske investicione banke. Njegova osnovna misija je da podrži evropska mikro, mala i srednja preduzeća i pomogne im da pristupe finansiranju. EIF osmišljava i razvija rizični i kapital za rast, garantne i mikrofinansijske instrumente koji su usmereni naročito na taj tržišni segment. EIF u toj ulozi teži ciljevima EU kojima se podupiru inovacije, istraživanje i razvoj, preduzetništvo, rast i zapošljavanje.

O WB EDIF programu

WB EDIF je inicijativa koju finansira EU radi poboljšanja pristupa finansiranju malim i srednjim preduzećima na Zapadnom Balkanu. WB EDIF se oslanja na stručnost 27 organizacija na međunarodnom, regionalnom i lokalnom tržištu, uključujući predstavnike samih zemalja, i angažuje oko 650 miliona evra za finansiranje i podršku MSP na Zapadnom Balkanu. Ovo finansiranje je do sad podržalo otvaranje više od 39.000 novih radnih mesta u regionu. Cilj programa je da jača konkurentnost preduzeća širom regiona kroz poboljšanje pristupa finansiranju pod povoljnijim uslovima, savetovanje, usmeravanje i podizanje kapaciteta.

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]